Grad od zlata u džunglama Hondurasa

Priredila: Tanja Šikanjić
Grad od zlata u džunglama Hondurasa

Ostaci džunglom prekrivenog "izgubljenog grada" koje su prije nekoliko vijekova napustili pripadnici misteriozne civilizacije i o kojem se pripovedaju priče da je od zlata i naseljen "majmunolikom djecom", pronađeni su u kišnim šumama Hondurasa.

Tim američkih i arheologa iz Hondurasa, uz pomoć nekadašnjih pripadnika britanskih specijalnih snaga, tragao je za legendarnim Bijelim gradom poznatim i kao Grad boga majmuna koji golica maštu zapadnih avanturista još od 16. vijeka i vremena konkvistadora.

Grad je bio dom nepoznatog naroda koji je živio prije hiljadu godina i potom nestao bez traga. Za razliku od Maja, o ovoj prekolumbovskoj kulturi se toliko malo zna da čak nema ni ime.

Otkriće grada objavljeno je u listu "Nacionalna geografija", koji je poslao novinara i fotografa na ekspediciju.

Arheolozi su proučavali i mapirali doline, planine i brežuljke u dubinama kišnih šuma Hondurasa, u potrazi za piramidama i gradom.

Otkrili su i izvanrednu grupu kamenih skulptura, koje su vijekovima ležale netaknute i dokumentovali ih, ali su ih ostavili u gradu.

Među ostacima se nalaze zemljane piramide, humke, veliki trgovi, ceremonijalna sjedišta, rezbarene posude i zbirka skulptura.

- Ovo pokazuje da i danas, u 21. vijeku, ima toliko toga što možemo da otkrijemo o našem svijetu - rekao je vođa tima, arheolog Kristofer Fišer.

Netaknuta priroda nalazišta je jedinstvena i ako bude sačuvano i proučeno kako treba, može da nam pruži mnogo podataka o ljudima koji su tu živjeli, rekao je on.

Grad se nalazi duboko u regionu Moskita, prostranoj i gotovo nenaseljenoj oblasti sa močvarama, rijekama i planinama. Arheolozi su uz pomoć bivših specijalaca helikopterom stigli do zone gdje su vjerovali da se nalazi grad, a potom nastavili pješke.

Oblast u kojoj je Bijeli grad nalazi se na putu krijumčara droge.

Ekspedicija je odredila okvirno mjesto gdje se nalazi grad na osnovu snimaka iz vazduha rađenih 2012. godine uz pomoć najsavremenije laserske tehnologije koja je omogućila mapiranje tla kroz gusto rastinje.

Tim je, piše britanski list "Telegraf", pronašao 52 predmeta na tlu i očigledno je da ih je mnogo više ispod zemlje, vjerovatno u grobnicama. Pronađena su ceremonijalna sjedišta, izgravirane posude ukrašene zmijama i lešinarima.

Najupečatljivija je glava "čovjeka jaguara", šamana u transu za koju se vjeruje da potiče iz perioda 1000. do 1400. godine.

Zapadni avanturisti i istraživači vijekovima su tragali džunglom u potrazi za ruševinama grada. Lokalno stanovništvo o ovom mjestu priča priče kao o raju na zemlji i gradu od zlata.

Teodor Morde, američki avanturista, najvjerovatnije je pronašao grad 1940. godine, ali je preminuo, a da nije otkrio lokaciju.

On je u svojim bilješkama opisao grad sa ogromnim božanstvom u obliku majmuna, a lokalna plemena pričala su o stanovnicima koji su pola djeca, a pola majmuni.

Lokacija

Tačnu lokaciju grada Fišer i njegov tim nisu željeli da otkriju iz straha da ne bude poharan, ali kažu da veću opasnost od pljačkaša predstavljaju rančeri, koji krče šumu i stigli su na svega desetak kilometara od lokacije.

- Da izgubimo ovo globalno ekološko i kulturno nasljeđe zbog hamburgera je nešto sa čime ne mogu da se pomirim - rekao je Fišer.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana