Filipini vraćaju blago Markosovih

Tanja Milaković
Filipini vraćaju blago Markosovih

Tokom 20 godina, koliko je njen suprug Fernando Markos bio na vlasti, Imelda je sakupila ogromnu kolekciju umjetničkih djela, nakita, nekretnina i ono po čemu je čuvena, najmanje hiljadu pari cipela.

Umjetnička djela Van Goga, Sezana, Rembranta, Rafaela i Mikelanđela, palate u Sjedinjenim Državama i rodnim Filipinima, srebrni escajg, zlatne ogrlice, dijamantske tijare - Markosova je imala najbolje od onoga što je svijet imao da ponudi.

Pošto su svrgnuti 1986, filipinski istražitelji su procijenili bogatstvo Markosovih na oko deset milijardi dolara. Nasljednik Fernanda Markosa, predsjednik Korason Akino, formirala je posebnu komisiju koja je imala zadatak da vrati taj novac, ali danas, više od 25 godina kasnije, vraćene su samo četiri milijarde dolara.

Šta se desilo sa preostalim dijelom kolekcije Markosove? Ovo pitanje se ponovo našlo u centru pažnje krajem prošle godine, kada se bivša saveznica Markosove, Vilma Bautista, pojavila pred sudom u Njujorku pod optužbom da je ilegalno prodala Moneovu sliku. Kod nje su nađena još tri djela.

Komisija je utvrdila da su sva četiri djela bila na spisku 146 slika koje su nekada bile u vlasništvu Markosovih.

Ono što ne iznenađuje je da su dio kolekcije kojem su najlakše ušli u trag Imeldine štikle.

Fotografije polica i polica markirane obuće, ostavljene u predsjedničkoj palati kada su Markosovi pobjegli na Havaje, postale su simbol koji opisuje njihov rasipnički stil života, prenosi portal "Vijestionlajn".

Mnoge od ovih cipela nalaze se u posebnom muzeju u Marikini, oblasti sjeverno od Manile, koja je poznata po proizvodnji obuće. Ostale se nalaze u Nacionalnom muzeju, zajedno sa nekim večernjim haljinama Markosove. Međutim, u septembru je saopšteno da su veći dio kolekcije pojeli termiti, što je izazvalo burne reakcije.

Iako štikle i odjeća bez sumnje imaju istorijski značaj, oni nemaju veliku novčanu vrijednost.

Stoga se vladina komisija koncentrisala na vrednije predmete - prodate su nekretnine u Njujorku i dionice vrijedne više miliona dolara, ali i zaplijenjeno 600 miliona sa računa u švajcarskim bankama. Takođe je u sefu švajcarske centralne banke nađena tijara od dijamanata i rubina koja bi mogla donijeti više od osam miliona dolara.

Međutim, šef komisije Andres Bautista priznaje da i dalje ima mnogo predmeta koji nedostaju, posebno umjetničkih djela. Komisija je počela od liste sa više od 300 izgubljenih djela, uglavnom velikih majstora, a skoro polovini se i dalje ne zna trag.

- Zaista ne znamo gdje su. Mogla bi biti bilo gdje - rekao je Bautista. Novinari su ga pitali da li su neka od tih djela i dalje u rukama Imelde Markos (njen suprug Fernando je umro 1989). Njegov odgovor bio je oprezan: "Slično mislimo".

Robert Sison, advokat Markosove, strahuje da filipinske vlasti isto misle. I mada je Sison rekao da nije obaviješten o umjetničkim djelima koja porodica i dalje posjeduje, on smatra da to nije dobar način da se gleda na taj problem.

Naglasio je da komisija nije vratila nego "konfiskovala" bogatstvo Markosovih, insistirajući na tome da ne postoji pravni osnov za oduzimanje bilo čega od navedenog.

- Filipinska vlada nema prava da istražuje zašto je Markosova imala ove umjetnine. Prije nego što je postao predsjednik države, Fernando Markos je bio trgovac zlatom i tada je stekao svoje bogatstvo - rekao je Sison. On je naglasio da, uprkos brojnim optužnicama protiv porodice, nijedna nije završena osuđujućom presudom.

Braneći odluke komisije, Bautista je aludirao na odluku Vrhovnog suda iz 2003. po kojoj je sva imovina porodice stečena ilegalnim putem, osim 320.000 dolara.

Rad komisije otežava još jedan veliki faktor - Markosovi su opet politička sila. Imelda je član kongresa; njena kćerka Ime je guverner jedne provincije, njen sin Bong Bong je ugledni senator koji ima realne šanse da postane šef države 2016. godine.

Upitan da li misli da će kompletna kolekcija Markosovih ikada biti pronađena, Baptista je napravio pauzu, a zatim se nasmijao.

- Filipinci su previše zaboravni i prelako praštamo - rekao je.

Možda kompletna kolekcija Markosovih nikada ne bude pronađena. Možda će nestale slike ostati u privatnim domovima, prodavnicama i sefovima banaka širom svijeta.

Što se tiče Markosove, ona je sada u 80-im godinama i dalje snažna i upadljiva, kao i uvijek, pa je i dalje revnostan kolekcionar umjetnina.

Glorija Arojo

Fokus je sada prebačen na jednog drugog bivšeg lidera. Glorija Arojo je napustila vlast 2010. i sumnjiči se za korupciju i niz drugih prestupa. Uskoro se očekuje njeno suđenje. Vrijeme nastavlja da teče, sjećanja blijede, a novi prioriteti imaju prednost.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana