Država trlja ruke, građani nezadovoljni

Tanja Milaković
Država trlja ruke, građani nezadovoljni

Buenos Aires - Stranci se sve više interesuju za investicije u Viedmi, pa tako Kinezi tamo iznajmljuju hiljade hektara za uzgoj soje, italijanski “Beneton” je kupio 900.000 hektara, a britanski milioner Čarls Luis čitavo jezero, dok se lokalno stanovništvo pri tome očajnički bori protiv agresivnih stranih ulagača, jer im niko ne govori o kakvim projektima se radi.

Viedma se nalazi na mjestu gdje se široki Rio Negro uliva u južni Atlantik, tamo gdje počinje Patagonija.

Krajem osamdesetih su novinari i reporteri iz cijelog svijeta dolazili u Viedmu jer se planiralo preseljenje sjedišta argentinske vlade iz Buenos Airesa u taj mali grad kako bi se podstakao razvoj rijetko nastanjenog juga zemlje. Ali ti planovi su propali.

Vladi predsjednika Raula Alfonsina je ponestalo novca koji mu je trebao za preseljenje. Čitav plan je zaboravljen zbog čega je u Viedmi zavladalo veliko razočarenje, a oni koji su tamo bili došli sa nadom da će dobiti posao ubrzo su spakovali kofere i otišli.

Prije dvije godine, nakon što se guverner Migel Saiz vratio iz posjete Aziji, proširio se glas da kineski investitori žele da iznajme 320.000 hektara argentinske zemlje na 50 godina i da u obližnjoj luci za prekomorske brodove San Antonio namjeravaju da izgrade svoje dokove sa kojih bi u Kinu prevozili soju uzgojenu u Argentini. U poslovnim krugovima su trljali ruke - stanovništvo je bilo zgroženo.

Grupa “Suverenitet u prehrambenim namirnicama” sastaje se u jednoj pozorišnoj birtiji na ušću Rio Negra. Već dugo se bore protiv uzgajanja žitarica za dobijanje biološkog goriva jer to cijenu hrane astronomski poskupljuje.

Fabijana Vega koordinira proteste protiv guvernerovih planova. Njena grupa je posebno ljuta na njegovu politiku informisanja. Guverner je puštao detalje u javnost na kašiku, prisjeća se ova 42-godišnja pravna službenica.

Prvo se govorilo da će jedna kineska državna firma da uzgaja soju da bi suzbila glad u svijetu.

- Taj plemeniti motiv trebalo je da uguši naše argumente, jer ko može govoriti protiv nečega što služi suzbijanju gladi u svijetu? - kaže Fabijana Vega.

Guverner je, međutim, ubrzo priznao da Kinezi ne namjeravaju da uzgajaju soju za ljude, nego za svinje, da bi na kraju ispalo da se radi o projektu za proizvodnju biološkog dizela.

Jug Argentine već godinama budi zanimanje trgovaca nekretninama, spekulanata i milionera iz cijelog svijeta u potrazi za komadićem netaknute prirode.

Italijanski tekstilni koncern “Beneton” tako ovdje posjeduje 900.000 hektara zemlje. Ted Tarner i Džejn Fonda su kupili farmu goveda “La Primavera”, a britanski milioner i devizni spekulant Čarls Luis u Andama je kupio čitavo jedno jezero.

To je razljutilo lokalno stanovništvo jer je zbog stalnog rasta cijena domaćima zemljište postalo preskupo. Političari su pokušali da smire duhove i uveli su zakone koji bi trebalo da ograniče rasprodaju argentinske zemlje strancima - prvo u pokrajini Rio Negro u decembru prošle godine, a onda i u cijeloj zemlji.

Pisac Migel Bonaso je prošle godine bio u Rio Negru da bi tamo čitao iz svoje nove knjige pod naslovom “El Mal”, “Zlo”. Glavna teze njegove knjige je da argentinska vlada podstiče bezobzirno iskorištavanje zemlje i rudnih blaga. Bonaso je u sedamdesetim godinama bio član ljevičarske gerile “Montoneros”. Ona je bila progonjena pa su njeni članovi završili u egzilu.

I novi zakon za ograničenje prodaje zemlje stranim investitorima, koji je uveden za mandata aktuelnog predsjednika Kristine Hernandez Kirhner, dvoličan je, tvrdi Bonaso:

- Ona navodno želi da ograniči posjed stranaca. Ali Tarnera i “Beneton” ne dira. Ljudima kao što su oni već pripada deset odsto naše teritorije. Sada im se dozvoljava još dodatnih pet odsto. Ukupno, znači, 15 odsto - priča Bonaso, a prenosi “Dojče vele”.

Danas je u Argentini na 22 miliona hektara posađena genetski modifikovana soja. Pesticidi i gnojiva koja se koriste za njen uzgoj zagađuju podzemne vode i iscrpljuju tlo. Iz aviona se prska otrov po čitavim regijama i uopšte se ne obraća pažnja na sela i lokalno stanovništvo.

To čeka i ljude u pokrajini Rio Negro, strahuje grupa oko Fabijane Vega. Ona je već uložila više žalbi. I jedan opozicioni zastupnik je predočio čitav projekat Vrhovnom sudu pokrajine. To je urodilo plodom. Sudije su zaključile da u planu nisu dovoljno razmotreni ekološki aspekti. Guverner koji ga je dogovarao u međuvremenu je zbog poraza svoje stranke smijenjen.

Peronisti

Sada i u Rio Negro, kao i u Buenos Airesu, glavnu riječ vode peronisti. Ali Fabijana Vega ne vjeruje da je time sporni projekat i konačno pokopan. Ona ne gaji velike iluzije o budućnosti. Zna da Kinezi mogu da čekaju, a peronisti su, kaže, rijetko stajali na putu investitorima - dokle god je stanje u kasi štimalo.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana