Direktoru Tesla laboratorije Marku Alesiju uručen Tesla diplomatski pasoš

Tanjug
Direktoru Tesla laboratorije Marku Alesiju uručen Tesla diplomatski pasoš

BEOGRAD - Direktoru jedine preostale Tesla laboratorije sa Long Ajlenda, u SAD, u okviru naučnog centra Vordenklif Marku Alesiju, danas je uručen Tesla diplomatski pasoš, a na svečanoj ceremoniji koja će se održati sutra zvanično će postati Tesla ambasador.

Ovaj diplomatski pasoš i zvanje Tesla ambasadora uveo je ministar spoljnih poslova Ivica Dačić u okviru kampanje “Osam decenija kulture sjećanja na Nikolu Teslu”, a pasoš je Alesiju uručila nacionalni koordinator kampanje, ambasadorka Ljiljana Nikšić. 

Alesi je Tanjugu rekao da prilika da dođe u Srbiju i dobije ovaj pasoš, pored uspostavljanja veze sa srpskom zajednicom, pomaže misiji koju ima posljednja Teslina laboratorija.

-Tesla je oduvijek bio ponosan na dvije stvari: njegovo srpsko nasljeđe i njegovo američko državljanstvo kada je došao u Sjedinjene Američke Države. Za nas je važno da možemo da sarađujemo sa srpskom zajednicom i promovišemo to što Tesla predstavlja, njegove izume, ali i da edukujemo svijet - rekao je Alesi.

Prema njegovim riječima, Tesla je vjerovao da su inovacije važne za unapređenje čovječanstva, inovacije koje nam je donio značajno su promijenile naš život a ako ih nadograđujemo, ostaju značajne i u budućnosti.

-Naš cilj u Teslinom naučnom centru je da pružimo edukaciju za mlade generacije i decu, da postanu „Tesle budućnosti“, kao i mogućnost da to učinimo na globalnom nivou. Veze kao ova, koja je uspostavljena u Srbiji sa našim muzejem u Njujorku, su temelj i čvrsto uvjerenje da je ova inicijativa internacionalna - rekao je Alesi. 

Kada je riječ o budućnosti Teslinog nasleđa, Alesi kaže da je ona u podršci mladih ljudi da postanu kreatori i nosioci inovacija, da za probleme sa kojima se suočavamo danas pronađu inovativna rješenja.

-Inovacije mogu da se dese u nauci i u biznisu. Važno je da svi mi širom svijeta nađemo načine da nastavimo, da idemo dalje i rešavamo naše probleme globalno, tako da svi možemo da se razvijamo - to je bilo važno i Tesli” - rekao je Alesi.

On je naglasio da je važno razumjeti prošlost i primijeniti neke važne principe iz prošlosti kako bi osigurali svijetlu budućnost za sve.

U Ministarstvu spoljnih poslova Alesija je primila pomoćnica ministra zadužena za ekonomsku diplomatiju Jagoda Lazarević i tom prilikom razgovarali su o startap kompanijama i inkubatorima.

Alesi boravi u Beogradu povodom obilježavanja “Tesline godine” i radi potpisivanja prvog istorijskog sporazuma dvije Tesline institucije - Vordenklif, koji je formiran 1899. godine i Saveza inženjera i tehničara Srbije koji je jedan od četiri najstarije inženjerske organizacije na svijetu, a čiji je počasni član 1892. godine bio Tesla.

-Potpisivanje tog Sporazuma sutra, prvi put u istoriji, je kao polaganje zakletve Nikoli Tesli da Teslin narod - Srbi i Amerikanci prave akademski inženjerski most saradnje - rekla je Tanjugu ambasadorka Nikšić.

Naučni centar Vordenklif otkupio je 2012. od kompanije AGFA 6,5 hektara zemljišta na Long Ajlendu, udaljenom stotinak kilometara od Njujorka, gdje je Tesla 1901. godine počeo da gradi čuvenu laboratoriju u kojoj je osmislio i realizovao neke od svojih ideja dragocjenih za čovječanstvo.

Uspjeli su samo zahvaljujući akciji koju je pokrenuo strip crtač Metju Inman –donacijama iz cijelog svijeta otkupljeno je zemljište koje je do prije prodaje bilo totalno devastirano, čak je bilo pretvoreno i u smetlište.

Inman je akciju pokrenuo da bi spriječio da zemljište ode u ruke investitora koji su namjeravali da cijeli kompleks sravne sa zemljom a u želji da Vordenklif dođe u prave ruke i da konačno bude renoviran kako bi na pravi način svjedočio o jednom od najvećih pronalazača u istoriji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana