Da li je nakon 100 godina riješena jedna od najvećih misterija u istoriji

Agencije
Da li je nakon 100 godina riješena jedna od najvećih misterija u istoriji

Čizma i stopalo za koje se vjeruje da su ostaci britanskog planinara koji je nestao prije 100 godina pronađeni su nedavno na Mont Everestu, a otkriće bi moglo da riješi jednu od najvećih misterija alpinizma.

Endru Komin „Sendi“ Irvajn pokušao je da se popne na Mont Everest u junu 1924. godine sa kolegom Džordžom Malorijem, ali je par nestao na planini. Ostaci Malorija su otkriveni, ali Irvajnovo tijelo nikada nije pronađeno.

Prošlog mjeseca, međutim, dok je snimao dokumentarac za Nacionalnu geografiju, tim planinara naišao je na stopalo koje se nalazilo ispod istopljenog sloja leda na glečeru.

Dobro poznati avanturista Džimi Čin, koji je predvodio tim, nazvao je otkriće „monumentalnim i emotivnim trenutkom“.

Mnogi su se pitali da li su Irvajn i Malori uspjeli da postanu prvi ljudi koji su se popeli na Mont Everest, čak 29 godina prije Edmunda Hilarija i Tenzinga Norgaja.

Tokom godina neki su pokušali da pronađu Irvajnovo tijelo, pošto se sumnjalo da je nosio kameru sa nerazvijenim filmom koji bi mogao da dokaže da su on i Malori uspjeli u svom poduhvatu.

Britanske vlasti sada pokušavaju da potvrde identitet stopala koristeći uzorak DNK, navodi Nacionalna geografija. Ipak, tim koji je napravio otkriće prilično je siguran da je pripadalo Irvajnu, zbog čarape u čizmi u koju je ušiveno: „A. C. Irvajn“.

Na čizmu i stopalo tim je naišao dok se spuštao niz Centralni Rongbuk glečer sa sjeverne strane Everesta. Tokom spuštanja pronašli su bocu sa kiseonikom sa godinom 1933. na njoj. Ekspedicija je te godine otkrila predmet koji je pripadao Irvajnu.

Razmišljajući da li se radi o mogućem znaku da bi Irvajnovo tijelo moglo da bude blizu, tim je pretraživao glečer nekoliko dana pijre nego što su vidjeli čizmu kako viri iz leda.

Smatraju da su imali i malo sreće, jer je led počeo da se topi oko nedjelju dana prije otkrića. Stopalo su izvadili zbog straha da bi lešinari mogli da ga oštete i predali su ga kineskim službama u čijoj je nadležnosti sjeverna strana Everesta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana