Vojvođanska poruka u boci: Uspomena na dečaka stradalog u logoru otkrivena posle 30 godina

blic.rs
Vojvođanska poruka u boci: Uspomena na dečaka stradalog u logoru otkrivena posle 30 godina

Jozef Rajtman preminuo je 1945. u logoru za Podunavske Švabe u Gakovu u Vojvodini kada je imao samo 14 godina.

Jedna flaša bila je nadgrobni spomenik ovom dječaku njemačke nacionalnosti. Flaša je sačuvana do danas u muzeju u Ulmu i svjedočanstvo je stradanja vojvođanskih Nijemaca poslije Drugog svjetskog rata.


- Vlado R. je, krčeći svoju njivu, pronašao u jesen 1974. u korenu jednog stabla flašu ni ne sumnjajući da je zemljište masovna grobnica u kojoj je sahranjeno 5.827 ljudi. Na flaši se nalazi reljefni natpis: "Limonada sa mineralnom vodom", ispod kog piše "Haver Foidl Regensburg". U flaši je poruka na komadu papira i jedna mala sveta sličica. Na papiru je tekst: „Josef Reitmann, rođen 1931. godine 3. maja u Apatinu, umro u Gakovu 28. oktobra 1945. godine. Njegovi roditelji su Peter Reitmann, rođen 1904. u Apatinu i majka Katarina, rođena Schradi 1904. u Prigrevici" - kaže Boris Mašić, hroničar i kustos Muzeja Podunavskih Švaba u Apatinu. On dodaje da su kasnije i roditelji dječaka stradali u logoru.  

- Sestra dečaka je preživela, bila je u Americi, a posetivši Muzej u Ulmu, posvedočila je kako se seća da je otac flašu stavio kao nadgrobni spomenik - kaže Mašić.  

Flaša je eksponat, ali i svjedočanstvo vremena o kome se u našoj javnosti sve do prije desetak godina ništa nije znalo. Mjesto koncentracionog logora decenijama je prekrivao zaborav.
- Flaša kao posmrtna poruka za jednog dečaka je opipljivi dokument individualne sudbine. Ona je dokaz ne samo podunavsko-nemačke već i evropske istorije. Stavljena u istorijski kontekst ne govori samo o ličnoj tragediji, nego i o smrti više desetina hiljada Podunavskih Nemaca - kaže dr Kristijan Glas, direktor Muzeja u Ulmu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana