Utemeljivač Srpske pravoslavne crkve

Marijana Miljić
Utemeljivač Srpske pravoslavne crkve

Stefan Nemanja smatra se jednim od najznačajnijih srpskih vladara i, zajedno sa sinom Savom, jednim od utemeljivača Srpske pravoslavne crkve, koja ga slavi kao Svetog Simeona Mirotočivog.

Bio je veliki župan Raške, rodonačelnik vladarske dinastije Nemanjića koja je Srbijom vladala 200 godina  i tvorac moćne srpske države u srednjem vijeku, a vrijeme njegove vladavine predstavlja prelomni period u istoriji i kulturi Srba. Postavio je osnove državne samostalnosti Srbije i njene političke moći.

Vladavina

Stefan Nemanja je bio četvrti i najmlađi sin srpskog vlastelina Zavide koji je bio u rodbinskim vezama sa dinastijama koje su u to doba vladale Raškom i kraljevinom Zetom.

Sa vlasti je između 1166. i 1168. godine zbacio svog najstarijeg brata Tihomira i vrhovnu vlast Vizantije.

Poslije propasti antivizantijske koalicije, u kojoj je učestvovao, 1172. godine, Nemanja se predao vizantijskom caru Manojlu Komninu i priznao ga za svog suverena. Poslije njegove smrti 1180, započeo je napade na vizantijsku teritoriju i završio širenje svoje vlasti na sve okolne srpske oblasti  - Kosovo, Zetu, Travuniju, Zahumlje i Neretvljansku oblast. Njegova ekspanzija je okončana porazom na Moravi 1190, poslije čega je Raška ponovo postala vizantijski vazal, ali je Nemanji priznat veći dio dotadašnjih osvajanja.

Na unutrašnjem planu, okrenuo se učvršćivanju vlasti u zemlji.

Zadužbine

Njegovu vladavinu karakteriše početak podizanja monumentalnih vladarskih zadužbina, kao i pojava autentičnog srpskog stila u sakralnoj arhitekturi, poznatog kao Raški stil, za čiji početak se uzima njegovo podizanje manastira Đurđevi Stupovi.

Pored njega, Nemanja je podigao i obnovio čitav niz crkava i manastira među kojima Studenicu (koju je podigao sebi kao mauzolej) i Hilandar, koji je obnovio iz temelja sa sinom Savom 1198. godine.

Povukao se sa prestola 1196. u korist sina Stefana (kasnije prvog srpskog kralja Stefana Prvovjenčanog) i zamonašio se pod imenom Simeon u manastiru Studenici.

Umro je 13. februara 1199 godine u Hilandaru.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana