U Češkoj pamte nacističku prošlost Ferdinanda Poršea

B92
U Češkoj pamte nacističku prošlost Ferdinanda Poršea

Dok se brojni ljubitelji marke "Porše" širom svijeta dive automobilima ovog proizvođača, mišljenja o inženjeru i osnivaču kompanije, Ferdinandu Poršeu podijeljena su u njegovom rodnom gradu Vratislavicama u Češkoj.

Vlasti ovog grada su 2010. godine otvorile veoma moderan muzej posvećen tvorcu VW "bube", jednog od najprodavanijih modela u istoriji auto-industrije, a njemačka kompanija "Porše" redovno je opremala muzej modelima automobila.

Međutim, nove lokalne vlasti izabrane 2013. godine, odmah su negodovale što Vratislavice slave Ferdinanda Poršea koji je radio za nacističkog lidera Adolfa Hitlera.

Vratislavice, mjesto sa 8.000 stanovnika, naseljene su Nijemcima još od srednjeg vijeka, a pripojene su bivšoj Čehoslovačkoj poslije pada Austrougarske. Hitler ih je potom pripojio Njemačkoj 1938. godine.

Novi gradonačelnik, Ales Presler, izjavio je da su veterani Drugog svjetskog rata i jevrejska zajednica negodovali što u muzeju ne postoje reference o povezanosti F. Poršea sa nacizmom i o tome da su u njegovoj fabrici u njemačkom Volfsburgu prinudno radili i ratni zatvorenici.

U međuvremenu, gradske vlasti su uklonile sve plakate dobrodošlice u kojima se pominje da je to Poršeovo rodno mjesto, a u muzeju su postavile natpis da je on bio nacista.

Nakon toga, kompanija "Porše" povukla je sve automobile koje je muzeju dala na raspologanje.

Kada je Hitler došao na vlast 1933. godine, zatražio je od Ferdinanda Poršea da koncipira jeftin porodični automobil za široke narodne mase. Tako je rođena čuvena "buba". Hitler je ohrabrio Poršea da se odrekne Čehoslovačkog državljanstva 1935. godine, nekoliko godina prije nego što je njegovu zemlju okupirala nacistička Njemačka.

Ferdinand Porše je poslije rata bio 22 mjeseca u zatvoru, a 1951. godine je preminuo od srčanog udara. Svoje preduzeće ostavio je sinu Ferdinandu Feriju koji je počeo da proizvodi sportske automobile.

"Porše je bio nacista i to u dobrim odnosima s Hitlerom. Iskoristio je taj odnos da napreduje", ocijenjuje češki istoričar Jan Vajskeber.

Međutim, neki stanovnici Vratislavica poštuju Poršeov rad.

"Porše nije imao tada izbor. Da je odbio Hitlera sigurno bi završio u nekom koncentracionom logoru i ne bi ništa postigao", kaže Milan Bumba, kolekcionar vozila marke "Porše" koji ispred svoje kafane ima tri izložena automobila.

Vratislavice su do sada često posjećivali ljubitelji "Poršea" iz čitavog svijeta, a između ostalog i fanovi iz SAD i sa Novog Zelanda.

Zbog nacističke prošlosti osnivača "Poršea" vlasti Atlante u Sjedinjenim Državama odbile su 2012. da daju dozvolu da se jedna ulica u tom gradu nazove njegovim imenom.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana