Dan mladosti obilježavan na današnji dan: Slavio se kao Titov rođendan i nosila se štafeta

Agencije
Dan mladosti obilježavan na današnji dan: Slavio se kao Titov rođendan i nosila se štafeta

Današnji dan, 25. maj, u bivšoj Jugoslaviji obilježavan je kao Dan mladosti i rođendan Josipa Broza Tita.

Velika svečanost kulminirala bi raskošnom proslavom na stadionu JNA u Beogradu, gdje su hiljade omladinaca, vojnika i mnogih drugih izvodili slet mladosti.

Štafeta je uvedena 1945. godine, a na Titovu inicijativu, 1957. događaj je proglašen Danom mladosti. Iako je rođen 7. maja, Maršalov rođendan obilježavan je 25. maja, nakon što je preživio Desant na Drvar.

Sastavni dio obilježavanja bila je Štafeta mladosti, koja je prethodno išla kroz cijelu SFRJ, „od Vardara do Triglava", te je na svečanosti 25. maja dodjeljivana Titu. Posljednji Dan mladosti koji je obilježen za vrijeme njegovog života bio je 1979. godine.

Kako je ostalo zapisano, stadionom JNA na početku je odzvanjalo „Za Tita, ura, ura, ura". Dok je desetine hiljada mladih Jugoslavena povikivalo s terena, hiljade dlanova aplaudiralo je s tribina. Na pjesmu „Druže Tito, mi ti se kunemo", publika, ali i Tito bili su na nogama.

Potom su se redale pjesme, mladi su plesali na terenu, a salvu oduševljenja donio je momenat kada je na stadion utrčala Sanije Hiseni, učenica s Kosova, noseći štafetu mladosti, „simbol bratstva i jedinstva", „ljubavi prema drugu Titu"…

Prema svjedočenjima, mladi u Jugoslaviji događaj su iščekivali s nestrpljenjem, a tek učešće u sletu, bila je prava čast. Osim muzike i plesa oko 25. maja i ljubitelji sporta došli bi na svoje, jer je i finalna utakmica u Kupu maršala obično igrana tih dana.

Poslije Titove smrti 1980. godine štafeta je predavana predsjedniku Socijalističkog saveza omladine Jugoslavije. 

Održavanje sleta ukinuto je odlukom Saveza socijalističke omladine Jugoslavije 26. januara 1988. godine.

Pojedinci i organizacije koje baštine tekovine Narodno-oslobodilačke borbe Dan Mladosti na neki način obilježavaju i danas. Veliki broj štafeta danas se čuva u Kući cvijeća, Titovom mauzoleju u Beogradu.

Josip Broz Tito

Josip Broz Tito (1892-1980) bio je doživotni predsjednik SFRJ i Saveza komunista Jugoslavije, koji je upravljao Jugoslavijom 35 godina, rođen je na današnji dan 1892. godine.

Rođen je u Kumrovcu u Austrougarskoj. Izučio je u Sisku bravarski zanat, pa je počeo da radi kao metalski radnik u Zagrebu, a zatim u fabrikama u više zemalja. 

Kao austrougarski kaplar učestvovao je u Prvom svjetskom ratu. 

Borio se protiv srpske vojske tokom austrougarske agresije na Srbiju, o čemu se nikada nije govorilo u njegovoj biografiji. 

Teško je ranjen i zarobljen 1915. godine na Karpatima, na Istočnom frontu. Poslije toga učestvovao je u Oktobarskoj revoluciji. 

U Jugoslaviju se vratio krajem oktobra 1920. godine, kada je postao član Komunističke partije Jugoslavije, a 1937. njen generalni sekretar, voljom Josifa Visarionoviča Staljina, poslije smjenjivanja i strijeljanja Milana Gorkića. 

Radio je 1936. i 1937. u Kominterni u Moskvi. 

Kao vođa Komunističke partije Jugoslavije vodio je u Drugom svjetskom ratu partizanski ustanak protiv Nijemaca od 1941. godine do kraja rata. 

Bio je jedan od osnivača i istaknutih lidera Pokreta nesvrstanih.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana