Srbiju učinio najjačom vojnom silom na Balkanu

Aleksandar Popović
Srbiju učinio najjačom vojnom silom na Balkanu

Knez Mihailo Obrenović, koji je ukinuo "Turski ustav" i Srbiju učinio najjačom vojnom silom na Balkanu, rođen je 16. septembra 1823. godine.

Djetinjstvo i stupanje na vlast

Mihailo Obrenović je bio najmlađe dijete kneza Miloša i kneginje Ljubice. Rodio se u Kragujevcu. Završio je školovanje u Požarevcu, da bi se zatim sa svojom majkom preselio u Beč. Njegov stariji brat Milan Prvi Obrenović je dobio presto po pravu nasljedstva 1. juna 1839. godine. Međutim, bio je slabog zdravlja i često je obolijevao. Vladao je samo mjesec i umro 8. jula 1839. u Beogradu. Poslije njegove smrti u Beogradu su se sakupile narodne starješine i odlučile da se na presto dovede drugi Milošev sin, Mihailo Obrenović.

Na kneževski presto stupio je prvi put 26. juna 1839. godine. Mlad i neiskusan, nije se najbolje snalazio u složenom položaju Srbije. Svrgnut je 1842. u buni koju je predvodio jedan od najistaknutijih ustavobraniteljskih prvaka, Toma Vučić-Perišić. Ustavobranitelji su na skupštini izabrali novog kneza Aleksandra Karađorđevića.

Odlazak u inostranstvo

Poslije bune Tome-Vučića Perišića, knez Mihailo se povukao iz zemlje zajedno sa još hiljadu svojih pristalica preko Save i Dunava. O njegovoj sudbini odlučili su Austrija i Turska. Knez Mihailo je upućen zajedno sa svojom majkom i onima koji su krenuli za njim u Banat, na imanje svoje sestre Savke Nikolić, dok je kneginja Ljubica poslata u Novi Sad. Tu je i umrla 14. maja 1843 godine. Knez Mihailo je brižljivo čekao kada će se ponovo vratiti u Srbiju.

Druga vladavina

Dinastija Obrenovića se ponovo vratila na vlast poslije Svetoandrejske skupštine krajem 1858. godine. Knez Mihailo je došao po drugi put na presto poslije smrti svoga oca, kneza Miloša, 1860. godine. Na početku njegove vladavine učinjene su značajne promjene. Ukinut je "Turski ustav", knez je donio i naredbe za uređenje narodne vojske i zakone o porezima. Dana 3. juna 1862. godine na Čukur česmi je pala i srpska krv, a Turci su počeli da bombarduju Beograd. Knez Mihailo je tada bio na putovanju u Loznicu i pripremao je rat sa Turskom za oslobođenje srpskih gradova. U Beogradu je 23. jula 1862. na ministarskoj sjednici pozvao sve Srbe da se odupru turskim pretenzijama, a tačno poslije dva mjeseca javio narodu da je uspio dobiti da se Turci isele iz Srbije. Sa bugarskim emigrantima 14. januara 1867. zaključio je Bukureštanski ugovor o zajedničkoj državi Srba i Bugara.

Ubistvo u Košutnjaku

Dok je knez Mihailo Obrenović zavodio apsolutizam u zemlji, protiv njega je sklopljena zavjera sa ciljem da ga ubiju. Glavni organizatori bili su braća Radovanovići, koji su se svetili zbog robije svog brata Ljubomira. U nedjelju, 29. maja 1868. godine oko pet časova popodne knez Mihailo je krenuo kočijama da se preveze do Košutnjaka. U parku su se pojavili Pavle i Kosta u crnim odijelima, cilindrima i pucali u pravcu kočije. Posljednje riječi kneza su bile: "Dakle, istina je." Knez Mihailo nije imao zakonitih potomaka i na prestolu ga je naslijedio Milan Obrenović, unuk Miloševog brata Jevrema. Njegov vanbračni sin Velimir nije imao pravo nasljeđa prestola.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana