Riješena zagonetka fotografije Kenedijevog ubice

Agencije
Riješena zagonetka fotografije Kenedijevog ubice

Najnovijim forenzičkim metodama stručnjaci su, bar tako tvrde, uspijeli da dokažu kako je fotografija ubice američkog predsjednika Džona F. Kenedija, na kojoj Li Harvi Osvald pozira u dvorištu s puškom i komunističkim novinama – autentična.

Osvald, koji je ubijen prije početka suđenja, tvrdio je kako je fotografija zapravo montaža.


Sada su naučnici s Dartmut koledža u Njuhempširu, koristeći digitalne forenzičke tehnike kao i 3D model Osvalda dokazali suprotno, piše Independent.

“Naša detaljna analiza njegove poze, svijetla i sijenke kao i puške u njegovoj ruci opovrgava da je bilo ikakvog petljanja po fotografiji”, kazao je jedan od stručnjaka Heni Farid.

Pristalice teorija zavjere tvrdile su da je Osvaldovo lice drugačije nego na njegovim drugim fotografijama kao i da se veličina puške ne podudara sa stvarnom. Njihove su argumente naučnici uspijeli već ranije da opovrgnu, ali ne i onaj da je Osvaldova poza na slici neuvjerljiva, odnosno da djeluje nestabilno. Stručnjaci su sada napravili njegov 3D model i postavili ga u dvorište kao na fotografiji pa su utvrdili da je njegova poza ipak bila prirodna.

“Prilagođavajući visinu i težinu, uz pomoć ljudskog 3D modela koji smo izradili forenzički se može analizirati položaj, stabilnost i sijenke na bilo kojoj fotografiji”, pojasnio je Farid.

Policija u Dalasu objavila je fotografije Osvalda s puškom dva dana nakon Kenedijevog ubistva koje se dogodilo 22. novembra 1963. godine. Teorije zavjere rasplamsale su se nakon što se saznalo da nisu bile na spisku stvari koje su pronađene u Osvaldovoj kući. Odjeća koju je nosio na slici takođe nikad nije pronađena.

Meci koji su izuzeti s mjesta ubistva omiljenog američkog predsjednika odgovarali su pušci s kojom je Li Osvald pozirao.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana