Kako su Britanci dozvolili da milion Indusa umre od gladi

Agencije
Kako su Britanci dozvolili da milion Indusa umre od gladi

Ljeta u Indiji znaju da budu veoma okrutna sa visokim temperaturama koje iscrpljuju stanovništvo, ali ove godine navršava se 150 godina od možda najveće klimatske katastrofe na tom podneblju poznate kao Indijska glad koja je pogodila područje Orise 1866. godine.

Tom prilikom od gladi je umrlo više od milion stanovnika, što je činilo u tom trenutku trećinu stanovništva tog područja na istoku države.

Ovaj događaj je pokrenuo snažne rasprave o siromaštvu i predstavlja prekretnicu indijskog političkog razvoja.

Glad koja do tada nije bila nepoznanica za indijsko stanovništvo, povećala se zahvaljujući vrlo oštrim britanskim kolonijalnim pravilima. Englezi su forsirali sve više stanovništva da se bavi poljoprivredom i na taj način su pomogli da nekad veoma dobro razvijena tekstilna industrija potpuno zamre. Sezonski monsuni su često bili krivci za propadanje ljetine što bi znatno uticalo na činjenicu da stanovništvo nije moglo da se prehrani.

Veoma slabe monsunske kiše su te godine prouzrokovale veliku sušu. Indijska i britanska štampa su izvještavale o velikom skoku cijena, smanjenim rezervama i očajavale što zemljoradnici nisu u mogućnosti da priušte pirinač. Kolonijalna vlast se bacila na posao polovinom 19. vijeka tako što je odlučila da ništa ne preduzima i da sve prepusti prirodnoj selekciji. Svaka smrt koja je nastupila zbog gladi smatrana je načinom reagovanja prirode na prenaseljenost.

Već u maju 1866. bilo je nemoguće ignorisati katastrofu koja je zahvatila Orrisu. Pored lokalnog stanovništva gladi su bili izloženi i britanski službenici i vojnici i njihovi vapaji za hranom su daleko odjekivali.

Britanac Bidon koji je bio guverner jedne od indiskih provincija pokušao je da im dostavi i uveze pirinač, ali je njegov pokušaj propao zahvaljujući obilnim kišama koje su nastupile u tom periodu i učinile da pirinač istruli.

Glad u Indiji je nastupila i u narednim godinama, bilježeću brojku od deset masovnih gladnih godina do danas, a tim prilikama do sadašnjeg trenutka od gladi je umrlo više od 15 miliona ljudi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana