Izumi koji su promjenili tok istorije ljudskog ratovanja

Agencije
Izumi koji su promjenili tok istorije ljudskog ratovanja

Pisana riječ prenosi priče o nebrojenim sukobima koji su uticali na sudbinu čovječanstva. Ali, nijedan od njih ne bi bio toliko značajan da nije oružja koje su ljudi tom prilikom koristili.

Magazin "Live Science" izdvojio je neke od najbitnijih izuma čija je upotreba promjenila tok istorije ratovanja.

Luk i strijela

Najraniji pronalasci ovog oružja sežu čak 60.000 godina u prošlost, mnogo prije uspostavljanja moderne civilizacije.

Luk i strijela uveli su revoluciju u ratovanje, omogućavajući napad na neprijatelja iz daljine i ostavljajući napadača na bezbjednom rastojanju.

Ovo oružje je u vještim rukama uzimalo veliki broj života na bojnom polju i zaslužno je za važne pobjede, kakva je, na primjer, bila bitka kod Kresija 1346. godine.

Konjica

Snažna konjska leđa nosila su brojne vitezove u odlučujuće bitke.

Zahvaljujući njima, Aleksandar Veliki je pokorio brojne civilizacije, a brze mongolske horde su dojurile sve do Jadrana, osnivajući jedno od najvećih carstava koje je čovječanstvo ikada vidjelo.

Izvanredna mobilnost trupa koje su koristile konje učinila ih je imunim na gotovo svaku odbrambenu formaciju; kasnija pojava dugih kopalja djelimično je poništila njihovu efikasnost.

Jedro

Upotreba brodova sa jedrima omogućila je brzo prebacivanje trupa i zaliha preko mora u daleke zemlje gdje se vodio rat, drastično smanjujući vrijeme i cijenu transporta.

Specijalno dizajnirani brodovi korišćeni su u borbama s neprijateljem, često sa rezultatima koji su imali direktan uticaj na dešavanja na kopnu; zapravo, upravo su dešavanja na moru bila od presudne važnosti za budućnost čitavih civilizaicija: Grčka mornarica je u bici kod Salamisa pobjedila persijsku flotu, sprečavajući njihovo dalje napredovanje na zapad.

S druge strane, gubitak mongolskih brodova u oluji ih je sprečio da stignu do Japana i prošire svoje carstvo na ostrva koje danas znamo kao Zemlju izlazećeg sunca.

Inženjerstvo

Oko mnogih srednjovjekovnih gradova građene su visoke, debele zidine; uz njih su se često nalazile prepreke kao što su kanali, pokretni mostovi i slične odbrambene strukture čija je svrha bila sprečavanje ulaska neprijatelja u naselje ili utvrđenje.

Da bi se prevazišle takve prepreke, kopani su tuneli i građeni su katapulti i druga oružja za opsadu.

Za razvoj takvih ozužja zaslužni su vojni inženjeri, čiju su važnost prvi upoznali stari Rimljani tokom svojih ratova. Oni su takođe osmislili slavne rimske puteve, od kojih su mnogi preživjeli do današnjeg dana.

Barut

Rijetko koje oružje je donijelo toliko drastičnu promjenu u ratovanju kao barut. Njime su rušene tada neprobojne gradske zidine, a oklopi vitezova su postali beskorisni.

Artiljerija, posebna vojna grana koja se razvila upravo zahvaljujući barutu, omogućila je Napoleonu da za kratko vrijeme postane vladar cijele Evrope, dok su prvi mitraljezi nanosili strahovite gubitke neprijateljskoj pešadiji, koja je u boj krenula u tradicionalnoj liniji.

Motor sa unutrašnjim sagorevanjem

Upotreba motorizovanih vozila je na isti način unijela revoluciju u ratovanje kao što je to nekad učinila upotreba konja.

Zahvaljujući ovom izumu, na ratište su dospjeli tenkovi, avioni, podmornice, helikopteri i roboti, što je dovelo do današnjih kratkih, ali intenzivnih ratovanja.

Radio

Zahvaljujući upotrebi radija, moguće je imati nadzor nad velikim brojem trupa i usmjeravati njihovo kretanje u svakom trenutku.

Njime je dosta olakšan nadzor neprijatelja, a prenos propagandnih poruka pokazao se i kao odličan alat za podizanje morala među stanovništvom.

Izum radija je neposredno doprinio i izumu radara, ključnoj komponenti odbrane Ujedinjenog Kraljevstva tokom Bitke za Britaniju; da je tom prilikom Hitler kročio na ostrvo, današnja istorija bi izgledala sasvim drugačije.

Nuklearno oružje

Upotrebljeno u samo dva navrata, i to u razmaku od tri dana, nuklearno oružje ostaje najstrašnije ratno sredstvo koje je čovjek ikada osmislio.

Danas ga posjeduje relativno veliki broj zemalja, ali nijedna od njih se ne usuđuje da ga koristi; strah od odmazde je prevelik čak i među najagresivnijim zemljama koje ga imaju u svom arsenalu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana