Evo kako je bilo biti Mansa Musa, najbogatiji čovjek u istoriji

express.hr
Evo kako je bilo biti Mansa Musa, najbogatiji čovjek u istoriji

Republika Mali posljednjih nekoliko godina mjesto je građanskog rata između vladinih snaga, pobunjenih Tuarega i al-Kaidinih džihadista, svih protiv svih. Iako je danas polovina stanovništva siromašno, ova zemlja u svojoj istoriji, tačnije u 14. vijeku, imala je vladara koji je do danas ostao najbogatiji čovjek koji je ikada živio.

Mansa Musa ili kralj Musa I od Malija proširio je svoje carstvo od 1312, kada je došao na vlast, na cijele ili delimične teritorije slijedećih današnjih država; Mauritanija, Senegal, Gambija, Gvineja, Burkina Faso, Mali, Niger, Nigerija i Čad.


Gradio je džamije, univerzitete, podsticao razvoj nauke, naročito matematike i astronomije, ali je Evropa uprkos tome postala svjesna njegovog postojanja tek 1324.

Te godine Musa je krenuo na hodočašće u Meku, na put dug skoro 7000 kilometara. Njegovi službenici, posluga, pomoćni radnici, vojnici, robovi, ukupno 60.000 ljudi činilo je karavan koji se, kako su pisali hroničari tog doba, prostirao s jednog na drugi kraj horizonta, piše Biznis Insajder.

Svaki od 12.000 robova nosio je, između ostalog, dva kilograma zlata, a svaka od 80 deva nosila je između 25 i 150 kilograma zlatne prašine.

Putem je darovao siromašne, a svakog petka platio izgradnju jedne džamije. Kupovao je veliki broj raznih suvenira i bio toliki trošadžija da je u Kairu izazvao tešku inflaciju zlata i poskupljenje životnih namirnica.

Gradu je bila potreba čitava decenija da oporavi od inflacije, uprkos tome što je Mansa Musa, vidjevši na povratku da je sve ispalo drugačije od onog što je planirao, otkupljivao zlato nazad uz visoke kamate.

To je bio prvi i jedini put da je jedan jedini čovjek na Mediteranu izazvao takav potres finansija na tržištima zlata.

Bio je toliko značajan da je zabilježen na Katalonskom atlasu, najvažnijem geografskom dokumentu iz 14. vijeka u Evropi, koja se tada koprcala u političkim krizama, epidemijama, bila na udaru invazija s istoka, imala izuzetno zaostalu poljoprivredu, čije je stanovništvo bilo pretežno neobrazovano i slično.

Umro je 1337, nakon 25 godina vladavine. Bilo mu je 57 godina. Mauzoleji, univerziteti i džamije koje je gradio, postoje i danas, uključujući grad Timbuktu, koji je urbanizovao i pretvorio ga u metropolu.

Musino carstvo se raspalo tek u 17. vijeku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana