Žrtve ratnih zločina nemaju isti tretman

Željka Domazet
Žrtve ratnih zločina nemaju isti tretman

Sarajevo - Politika Haga i pravosuđa je da žrtve treba da imaju isti tretman i da treba da imaju podršku tužilaštva. Pokušaću pomoći da nacionalno pravosuđe završi posao u tom smislu.

Rekao je ovo u Sarajevu glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc poslije sastanka sa udruženjima žrtava iz Republike Srpske.

On je rekao da je saslušao sve probleme i da je na sastanku izraženo nezadovoljstvo srpskih udruženja.

Predsjednik Saveza logoraša RS Branislav Dukić rekao je da su teme razgovora sa Bramercom bili ratni zločini.

- Konstatovao je da se uglavnom protiv Srba podižu optužnice “za zločinačko udruživanje”, čime nismo zadovoljni - rekao je Dukić.

Dodao je da je bilo riječi o predmetima koji su pod oznakom “A”, “B”, “C” vraćeni 2004. godine Sudu i Tužilaštvu BiH.

- Ključno pitanje za Haški tribunal je da u BiH i na prostorima bivše Jugoslavije nije uspio postići pomirenje, s čim se i sam tužilac Bramerc složio. Bramerc nam je takođe rekao da se optužbe za zločinačko udruživanje ne odnose na RS i srpski narod nego na pojedince iz srpskog naroda - kazao je Dukić.

Potpredsjednik Skupštine Boračke organizacije Stanislav Jungić rekao je da su u Hagu uglavnom presude izricane Srbima, iako su pojedinci iz druga dva naroda činili i puno teže zločine.

- Gotovina i Markač su oslobođeni, a pod okriljem američkih službi protjerali su kompletno srpsko stanovništvo iz Hrvatske. Do 1993. godine bilo je 370 srpskih žrtava u Podrinju, a oslobođen je Naser Orić. Postoji li pomirenje kad se tako radi - kazao je Jungić.

On je od Bramerca tražio da oni koji su osuđeni kaznu izdržavaju na području bivše Jugoslavije.

Predsjednik Udruženja žena žrtava rata iz RS Božica Živković-Railić je kazala da se prvi put srela sa Bramercom i da mu je govorila o 322 dana koja je provela u muslimanskom zatvoru u Srebreniku.

- Kada sam na dan razmjene pitala koja je moja krivica, rečeno mi je “ne treba ti krivica Srpkinja si!” Pitala sam Bramerca koliko je ljudi osuđeno zbog takvog postupanja prema ženi civilu zato što je Srpkinja. Nije znao da navede nijedan primjer - kazala je Railićeva.

Predsjednik Udruženja porodica nestalih Nedeljko Mitrović rekao je da Bramerc porodicama srpskih žrtava rata nije dao odgovor ni na jedno pitanje.

- Rekli smo da se s razlogom osjeća diskriminacija srpskih žrtava u odnosu Haga i Suda i Tužilaštva BiH prema njima. Srpske žrtve su dobile od tih institucija jednu veliku nulu - rekao je on i dodao da Hag nije obezbijedio preduslov za povjerenje i pomirenje.

- Presude Haga i kopije tog suda u BiH doprinijele su da nema pomirenja. On raspiruje i ono malo povjerenja koje se gradi među narodima u BiH - tvrdi Mitrović.

Snimci

Mitrović je dodao da im je Bramerc obećao da će pogledati da li u arhivama Haškog tribunala postoje satelitski snimci grobnica srpski žrtava, da bi se došlo do 1.675 nestalih, za kojima se još traga.

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana