Završena burna sjednica Doma naroda: Šta je sve usvojeno

Srna
Završena burna sjednica Doma naroda: Šta je sve usvojeno

SARAJEVO - Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH usvojio je danas ostavku Elvisa Kondžića na mjesto direktora Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije.

Delegati nisu podržali informaciju o raspodjeli i korištenju sredstava tekuće budžetske rezerve za 2023. godinu, koju je podnijelo Ministarstvo finansija i trezora u Savjetu ministara, kao ni informaciju o radu Tužilaštva BiH za 2023. godinu.

Na prijedlog Privremene zajedničke komisije oba doma Parlamentarne skupštine BiH za predstavnika akademske zajednice u Komisiju za izbor i praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije izabran je Goran Orašanin.

Na današnjoj sjednici za člana Nezavisne komisije za praćenje uslova boravka u zavodima, postupanje i poštovanje ljudskih prava lica nad kojima se izvršavaju krivične sankcije i druge mjere koje je izrekao u krivičnom postupku Sud BiH, strani sudovi za djela predviđena Krivičnim zakonom BiH ili međunarodnim ugovorom čija je potpisnica BiH imenovana je Negosava Stjepanović.

Delegati su prihvatili i ostavku Miroslava Janjića na članstvo u Odboru za žalbe građana Parlamentarne skupštine BiH.

Bošnjački delegat Džemal Smajić obavijestio je Dom naroda da povlači svoju inicijativu kojom se traži od Ministarstva odbrane da u roku od 30 dana izradi i dostavi na usvajanje Savjetu ministara Prijedlog o izmjeni Zakona o Oružanim snagama BiH, kojim bi se povećala dobna granica trajanja profesionalne službe vojnika u Oružanim snagama sa 40 na 45 godina, nakon čega je Dom naroda i formalno odbacio ovu inicijativu.

Odbačena je inicijativa bošnjačkog delegata Džemala Smajića da Upravni inspektorat BiH izvrši inspekcijski nadzor u osam institucija jer nisu dostavile tražene podatke o nacionalnoj zastupljenosti ni nakon više od četiri mjeseca od dana dostavljanja zahtjeva, te da naloži ovim institucijama da hitno dostave tražene podatke.

Usvojen je prijedlog zaključka Komisije za spoljnu i trgovinsku politiku, carine, saobraćaj i komunikacije Doma naroda da se od Ministarstva inostranih poslova u Savjetu ministara zatraži da hitno preduzme sve neophodne korake kako bi se od EU zatražilo ublažavanje restriktivnih mjera o boravku državljana trećih država na teritoriji EU.

Inicijativa delegata Kluba hrvatskog naroda Zlatka Miletića da se zatraži hitna informacija od Savjeta ministara i Vlade FBiH u vezi sa katastrofalnim poplavama i klizištima u više federalnih opština podržana je iako se srpski delegat Radovan Kovačević usprotivio tome.

Kovačević je rekao da Dom naroda nema pravo da traži informaciju od Vlade FBiH jer je to zadiranje u ustavne nadležnosti.

Davanjem saglasnosti za ratifikaciju više međunarodnih sporazuma završena je današnja sjednica Doma naroda.
Predsjedavajući Doma naroda Dragan Čović najavio je da bi u narednih desetak dana mogla da bude održana nova sjednica ovog doma, ali da to zavisi od rada Savjeta ministara i Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.

Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika

Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH prihvatio je danas izvještaj o radu Privremene istražne komisije ovog doma za pribavljanje informacija o radu Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika.

Srpski delegat Radovan Kovačević pozdravio je tokom rasprave rad kolega Snježane Novaković Bursać i Zdenka Ćosića, za koje je istakao da su pripremili odličan izvještaj o radu Privremene istražne komisije.

Prema njegovim riječima, oni su opravdano ukazali na uzurpaciju određenih nadležnosti nekih bošnjačkih članova Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika, pod lažnim izgovorom da štite interese BiH.

Kovačević je naveo da je to posebno vidljivo kroz problem ponovnog imenovanja stručnog izvršnog lica u ovoj komisiji, koje samostalno i nezakonito donosi odluke bez saglasnosti ostalih članova Komisije, posebno predsjedavajućeg Angeline Ošap Gaćanović.

On je ukazao i na činjenicu da su i revizori u BiH uočili niz nedostataka u vezi sa angažmanom tog lica.

Bošnjački delegat Dženan Džonlagić rekao je da je rad članova ove komisije kontradiktoran, "pa su i rasprave o njemu takve, a to nije u nadležnosti Doma naroda, nego Predsjedništva BiH".

On je dodao da se kao član ove privremene komisije ne slaže sa tekstom izvještaja.

Slične stavove iznijeli su i drugi delegati iz reda bošnjačkog naroda, od kojih su neki ovaj dokument nazvali "sramnim" i "paraizvještajem", što je Kovačević energično odbacio.

On je ukazao na opasnost da na ovaj i neki drugi sličan način volja predstavnika srpskog i hrvatskog naroda može biti preglasana i ignorisana od predstavnika Bošnjaka u raznim tijelima institucija na nivou BiH.

Delegat Zdenko Ćosić, koji je i član istražne komisije, odbacio je spekulcije da je rad ove komisije politički instrumentalizovan, što pokušavaju da spočitaju predstavnici bošnjačkog naroda.

Dom naroda nije usvojio godišnji izvještaj Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH za 2023. godinu, pri čemu su protiv bili svih pet delegata iz Republike Srpske, niti izvještaj o sprovođenju zakona iz nadležnosti Centralne izborne komisije BiH u 2023. godini.

Bez rasprave usvojen je izvještaj o zbrinjavanju izbjeglica i stranaca pod supsidijarnom zaštitom u BiH za 2022. godinu, čiji je podnosilac Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice u Savjetu ministara.

Usvojen je i izvještaj o radu Komisije za odlučivanje o sukobu interesa za 2023. godinu.

Delegati su usvojili izvještaj o radu Nezavisne komisije za praćenje uslova boravka u zavodima, postupanje i poštovanje ljudskih prava lica nad kojima se izvršavaju krivične sankcije i druge mjere koje je izrekao u krivičnom postupku Sud BiH, strani sudovi za djela predviđena Krivičnim zakonom BiH ili međunarodnim ugovorom čija je potpisnica BiH ili drugi sud u skladu sa zakonom 2023. godinu sa određenim preporukama i mjerama.

Dom naroda prihvatio je i izvještaje o radu stalnih komisija tog doma, odnosno Ustavnopravne komisije, Komisije za finansije i budžet, te Komisije za spoljnu i trgovinsku politiku, carine, saobraćaj i komunikacije.

Usvojeni su i izvještaji o radu stalnih zajedničkih komisija oba doma Parlamentarne skupštine BiH za 2023. godinu.

Riječ je o izvještajima o radu zajedničkih komisija za evropske integracije, za odbranu i bezbjednost BiH, za nadzor nad radom Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH, za ljudska prava, za administrativne poslove, kao i izvještaju o radu Zajedničke komisije za ekonomske reforme i razvoj.

Podršku Doma naroda dobili su i izvještaj o radu i Finansijski izvještaj Agencije za poštanski saobraćaj BiH za 2023. godinu, izvještaj o radu Regulatorne komisije za električnu energiju BiH u 2023. godini, dok izvještaj o radu Pravobranilaštva BiH za 2023. godinu nije usvojen, jer nije bilo entitetske većine iz Republike Srpske.

Godišnji izvještaj Centralne banke BiH za 2023. godinu nije usvojen, ali izvještaj o aktivnostima Kancelarije za reviziju institucija BiH za 2023. godinu jeste, kao i godišnji izvještaj o rezultatima aktivnosti Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH za 2023. godini.

Na sjednici Doma naroda prihvaćen je veliki broj izvještaja o radu niza institucija za čije je razmatranje nadležna Parlamentarna skupština BiH.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana