Višković: Odluka nesprovodiva, pojedinci preko noći mijenjaju nacionalnost

Srna
Foto: D. Pozderović

BANjALUKA - Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković izjavio je da je presuda Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu još jedan nonsens BiH, jer se podnosilac apelacije ranije izjašnjavao kao Hrvat, a sada kao Bosanac i Hercegovac, istakavši da je riječ o obmani i da je odluka nesprovodiva.

"Sada govori da je diskriminisan. Bio si biran. Ovdje je postalo pravilo, pogotovo u drugom entitetu da se preko noći mijenja nacionalna pripadnost zbog pozicija i fotelja", rekao je Višković za ATV.

On je istakao da se u svemu tome nađe i Sud u Strazburu koji govori o diskriminaciji.

"Da su samo pročitali Ustav BiH vidjeli bi da je BiH sastavljena od dva entiteta i tri konstitutivna naroda. Ta odluka je nesprovodiva", naglasio je Višković.

On je naveo da se ovakva odluka ne može sprovesti po važećem Ustavu BiH, odnosno Dejtonskom mirovnom sporazumu.

"To je sve u sferi muzičkih želja u Sarajevu. Čuo sam i da taj neizabrani stranac komentariše presudu. Ta odluka ima jačinu kao i njegove odluke. U Republici Srpskoj ne bi trebalo da se opterećuju tim odlukama", rekao je Višković.

On je podsjetio da je Republika Srpska dala rješenje za sprovođenje ranijih odluka Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, kao u slučaju "Sejdić-Finci", ali i ukazao na brojne druge odluke koje nisu sprovele vlasti u Federaciji BiH.

Govoreći o nacionalnoj pripadnosti naroda u BiH, Višković je prokomentarisao i postavljanje spomenika kralju Stefanu Prvom Tvrtku Kotromaniću u Sarajevu.

"Nemam ništa protiv. Neka su postavili. Na neki način su time priznali kakvo im je porijeklo", zaključio je Višković.

Spomenik kralju Stefanu Prvom Tvrtku Kotromaniću otkriven je u utorak, 29. avgusta, nedaleko od zgrade Predsjedništva BiH u Sarajevu. Na postamentu spomenika je navedeno da je riječ o "bosanskom kralju".  

Srpska brani institucije, poziv građanima da se masovno odazovu

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković pozvao je građane Srpske da se masovno odazovu na protest podrške predsjedniku Republike Miloradu Dodiku i na dostojanstvenom skupu pokažu da brane institucije i Srpsku.


"Ovdje je riječ o institucijama i ovdje je u pitanju Republika Srpska. Mi treba da branimo institucije. Ne da budemo advokati pojedinca, ovdje govorimo o instituciji predsjednika Republike Srpske i direktoru žSlužbenog glasnika Republike Srpskež", izjavio je Višković za ATV.

Premijer je naglasio da, ako se ne brane institucije - ne brani se ni Republika Srpska, ocjenjujući da će se skupu odazvati veliki broj ljudi, čime bi bila poslata jasna poruka da ovo što se radi, kada je riječ o podizanju optužnice protiv Dodika i vršioca dužnosti direktora "Službenog glasnika" Miloša Lukića zbog nepoštovanja odluka Kristijana Šmita, nema veze sa pravom i pravdom.

"Pozivate na odgovornost ljude koji su radili samo ono što piše u Ustavu, kao što je potpisivanje Ukaza o proglašenju zakona koji je usvojila Narodna skupština i vi hoćete nekome i to da zabranite", rekao je Višković.

On je upitao šta treba da radi direktor "Službenog glasnika", osim da objavi Ukaz koji je potpisao predsjednik, a prethodno je dokument usvojen u Narodnoj skupštini Republike Srpske?

"Planirao sam odlazak u Sarajevo. Pozivam naše ljude da skup bude dostojanstven, bez bilo kakvih provokacija i incidenata. Ne vidim nijedan razlog zbog čega bi neko zabranio takav jedan skup kada su tamo razna udruženja i organizacije imali protestna okupljanja i sve je prošlo u najboljem redu", naveo je Višković.

Višković je pozdravio podršku udruženja proisteklih iz proteklog Odbrambeno-otadžbinskog rata i dodao da je to i očekivano, s obzirom na to da su napadnute institucije Srpske.

"Ovo je odbrana institucija Republike Srpske. Ne vidim da ima bilo ko u Republici Srpskoj ko neće stati iza svojih institucija. Nema veće institucije od predsjednika Republike Srpske", naglasio je Višković.

On smatra da je jasna pozadina ovog slučaja, ali i napomenuo da neizabrani stranac bez legitimiteta ne može biti iznad institucija.

Višković se osvrnuo i na nametanje zakona, koje je donio neizabrani stranac, te upitao šta treba onda da rade legalno izabrani predstavnici u ovoj zemlji?

"Ako vi onemogućavate predsjedniku Republike Srpske da radi u skladu sa Ustavom i zakonima, a to je da potpisuje ukaze, odnosno zakone koje je donijela Narodna skupština, onda ste vi de-fatko i de-jure ukinuli poziciju predsjednika Republike", ocijenio je Višković i dodaoda im je to krajnja namjera.

Višković kaže da ne razumije zbog čega je podignuta optužnica ako su legalno izabrani predstavnici u institucijama donijeli neku odluku, a ne reaguje se kada to učini neizabrani stranac bez legitimiteta.

"Mi moramo pravnim stvarima da se borimo protiv nepravde. Uvažam Njemačku kao veliku silu i ekonomiju i nema niko ništa protiv Njemačke, ali ne može jedan Nijemac doći ovdje i reći da se on od danas tu pita. Postavlja se logično pitanje, zbog čega se onda održavaju izbori?", rekao je Višković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana