Ustavni sud stavio van snage Zakon o nepokretnoj imovini Srpske

GS
Ustavni sud stavio van snage Zakon o nepokretnoj imovini Srpske

SARAJEVO - Ustavni Sud Bosne i Hercegovine stavio je van snage Zakon o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti Republike Srpske jer je kako su naveli, to nadležnost BiH.

Ustavni sud BiH je, odlučujući danas o zahtjevu šest delegata Doma naroda PS BiH, utvrdio da Republika Srpska nema ustavnu nadležnost za regulisanje pravne materije koja je predmet Zakona i na sajtu Ustavnog suda BiH je navedeno da ovaj zakon stavljen van pravne snage.

Navodi se da je "Sud ponovio svoje stanovište iz ranijih odluka o tome da je BiH pokušala da riješi to pitanje putem formiranja Komisije za državnu imovinu".

Dodaje se da je u tom pravcu djelovao i Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje kao visokog predstavnika.

- Međutim, Ustavni sud je konstatovao da to pitanje još nije riješeno i da postoji istinska nužnost, te pozitivna obaveza da BiH to pitanje riješi što je prije moguće - navedeno je iz ovog suda nakon završene Plenarne sjednice.

Zakon je usvojen 10. februara u Narodnoj skupštini Srpske, nakon čega je prošao predviđene procedure i dobio zeleno svjetlo Ustavnog suda RS, ali ga je u aprilu, dan prije stupanja na snagu, Kristijan Šmit sa mjesta visokog predstavnika suspendovao i donio odluku o nesprovođenju sve dok Ustavni sud BiH ne donese stav o tom pitanju.

Gotovo istovremeno na adresu tog suda u Sarajevu stigao je zahtjev za ocjenu kompatibilnosti koji su podnijeli bošnjački delegati u Domu naroda Parlamenta BiH Bakir Izetbegović, Amir Fazlić, Denis Bećirović, Asim Sarajlić i Munib Jusufović te delegat hrvatskog kluba Zlatko Miletić, a u zahtjevu je, kako su rekli, “korišćena argumentacija koja je upotrijebljena u predmetima kojima je osporavana nadležnost Srpske da rješava pitanje državne imovine”.

Republički zvaničnici od početka tvrde da je imovina Srpske ona koja se nalazi na njenoj teritoriji, a da institucije na nivou BiH mogu da je koriste ako za to ima potrebe, jer je tako navedeno u Dejtonskom sporazumu, odnosno Ustavu BiH.

Uz to i uprkos Šmitovoj zabrani, iz Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove (RUGIPP) su ranije poručili da Srpska ostaje pri svojim zakonima kojima je definisala postupanje sa imovinom na njenoj teritoriji bez obzira na posljednje poteze koje je povukao OHR.

Polemike o imovini u BiH traju duže od deceniju i po. Prva komisija za državnu imovinu je uspostavljena odlukom Savjeta ministara BiH još 2004, poslije čega su uslijedile i zabrane raspolaganja imovinom iz sjedišta OHR-a.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana