Sunovrat izvoza, opštine zovu u pomoć

M. Čigoja, S. Tadić
Sunovrat izvoza, opštine zovu u pomoć

Sarajevo, Banjaluka - Problemi koji su u BiH nastali ulaskom Hrvatske u Evropsku uniju uvećavaju se iz mjeseca u mjesec, a najveću štetu trpe pogranične opštine i privreda, s obzirom na to da je izvoz u tu zemlju za 90 dana smanjen za oko 40 miliona maraka.

Trgovina

Prema podacima Agencije za statistiku BiH, u septembru je iz BiH u Hrvatsku izvezena roba vrijedna 89,8 miliona, dok je u junu, dok ta zemlja još nije zvanično postala članica EU, izvoz iznosio 127,8 miliona KM.

Vidljiv je i ogroman pad uvoza iz Hrvatske, koji je u septembru iznosio 163,4 miliona maraka, a u junu 192,4 miliona KM.

Ekonomski analitičari ističu da je na smanjenje izvoza uticalo to što se od 1. jula u Hrvatsku ne mogu izvoziti proizvodi biljnog i životinjskog porijekla. Naglašavaju da su drastične posljedice izbjegnute, jer su pronađena nova tržišta, prije svega, za mlijeko, koje se najviše i izvozilo u Hrvatsku.

Potpredsjednik Privredne komore RS Mihajlo Vidić kaže da je evidentno da je izvoz manji.

- To je odgovor na činjenicu da se određena grupa proizvoda ne može izvoziti u Hrvatsku - rekao je on.

Delegacija Evropske unije u BiH najavila je da će uskoro biti sazvan vanredni sastanak Privremenog odbora kako bi bilo riješeno pitanje trgovinskog režima sa BiH koji je sporan od 1. jula, od kada Hrvatska više nije članica CEFTA.

Šef Pregovaračkog tima BiH Dragiša Mekić kaže da EU nastavlja da vrši pritisak kako bi BiH prihvatila njihov zahtjev da bude omogućen bescarinski uvoz proizvoda koje je Hrvatska prije ulaska u EU izvozila u BiH.

Pored problema sa padom izvoza, još nisu započeli ni pregovori sa Hrvatskom u vezi sa promjenom kategorija graničnih prelaza.

Načelnik Kozarske Dubice Mile Zlojutro istakao je da nema pomaka u vezi sa zahtjevima ove opštine kada su u pitanju granični prelazi.

- Prošla su skoro četiri mjeseca, a ništa se nije promijenilo, jer organi na nivou BiH ne rade na njihovom rješavanju. Kako je zbog njihovog nerada došlo do ovakvog stanja, tako i zbog njihovog nerada granični prelaz u Dubici ne služi ničemu - rekao je Zlojutro i podsjetio da dopisi koje su slali nadležnima nisu urodili plodom.

Načelnik opštine Kostajnica Drago Bundalo kaže da su gradske ulice zakrčene kamionima zbog pojačanog prometa teretnih vozila kroz grad.

- Broj kamiona koji iz pravca Novog Grada idu prema Kozarskoj Dubici se povećao, jer oni koji su išli na granični prelaz u Novi Grad sada idu u Gradinu, a oni koji su išli u Izačić sada idu u Gradišku - kazao je Bundalo.

Propusnice

U potpunosti ne funkcioniše ni izdavanje pograničnih propusnica, što je najizraženije u Novom Gradu.

Srbi nastanjeni uz samu obalu Une u Hrvatskoj svakodnevno prelaze u Novi Grad zbog osnovnih životnih potreba, a svaki put u njihove pasoše "udara" se pečat, objavio je RTRS. Praznih listova u pasošima skoro da i nemaju.

U Graničnoj policiji BiH su rekli da je oprema za izdavanje propusnica tek stigla i da građani mogu podnositi zahtjeve za izdavanje ovih dokumenata.

Savjet ministara BiH je još krajem avgusta pokrenuo inicijativu za izmjenu Ugovora o graničnim prelazima između BiH i Hrvatske, te zadužio Komisiju za integrisano upravljanje granicom da pregovara sa Hrvatskom, odnosno EU u interesu građana i privrednika BiH, a kako bi bile ispitane mogućnosti otklanjanja uočenih problema.

Zadužena su i ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, komunikacija i transporta, inostranih poslova i bezbjednosti BiH da analiziraju načine i postupke prekategorizacije graničnih prelaza i daju konkretne prijedloge.

Međutim, iz ministarstava su na pitanja "Glasa Srpske" šta je urađeno u vezi s ovim problemom, odgovornost prebacivali na Komisiju za integrisano upravljanje granicom u kojoj su nam rekli da nemaju mandat da pregovaraju sa Hrvatskom, jer nisu dobili saglasnost Predsjedništva BiH.

Iz Predsjedništva nisu odgovorili na pitanja "Glasa Srpske" kada će biti riješen problem sa Hrvatskom.

CEFTA

Izvoz BiH u zemlje CEFTA iznosio je 972 miliona KM u prvih devet mjeseci ove godine, što je za 2,7 odsto manje nego u istom periodu lani, dok je uvoz bio 1,202 milijardi KM i za 0,8 odsto je manji u odnosu na 2012. godinu. Pokrivenost uvoza izvozom je iznosila 80,8 odsto.

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana