Sudije uzalud sastanče

Anita Janković Rečević
Sudije uzalud sastanče

BANjALUKA - Ustavni sud BiH nema pravni legalitet, niti legitimitet za donošenje odluka pa ni odluke o Krivičnom zakoniku Srpske, jer u radu ove institucije ne učestvuje nijedan sudija izabran od Narodne skupštine Srpske, kako je to Ustavom BiH predviđeno.

Istakao je to juče ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović nakon što je predsjednica Ustavnog suda BiH Valerija Galić zakazala za prekosutra plenarnu sjednicu na kojoj neće učestvovati nijedan sudija iz reda srpskog naroda, jer je Zlatko Knežević početkom godine otišao u prijevremenu penziju.

Bukejlović je istakao da je BiH jedina zemlja u Evropi u čijem radu Ustavnog suda BiH učestvuju državljani drugih država.

- Ministarstvo pravde RS duži period ukazuje na potrebu za donošenjem zakona kojim će biti uređena organizacija i nadležnost Ustavnog suda BiH, te posebno postupak razrješenja stranih sudija koji protivno praksama svih demokratski uređenih zemalja ovu funkciju obavljaju od nastanka suda - rekao je Bukejlović.

On je podsjetio da je Narodna skupština RS zbog neustavne izmjene pravila Ustavnog suda BiH iz juna 2023. godine bila primorana da donese Zakon o neprimjenjivanju odluka te pravosudne institucije kojim je propisano da se naredbe tog suda neće primjenjivati i izvršavati na teritoriji Srpske.  

Bukejlović je naveo da je uređivanje oblasti krivičnog zakonodavstva u Republici Srpskoj u isključivoj nadležnosti Narodne skupštine koja je u skladu sa ovlaštenjima datim Ustavom Srpske uredila sistem krivičnog zakonodavstva pa i pitanje krivičnih djela protiv časti i ugleda, sve u skladu sa postojećim evropskim standardima i praksama u ovoj oblasti.

Pravnik Ognjen Tadić kaže da u Ustavnom sudu BiH uzalud sastanče sve dok ne odu strane sudije, navodeći da je očekivano zakazivanje sjednice krnjeg Ustavnog suda BiH.

- Očekujem da će prvi put, računajući od dana kada je održana prva sjednica tog suda, strane sudije sa bošnjačkim sudijama i jednim hrvatskim sudijom istinski uživati jer prvi put nema Srba da im kvare atmosferu i da zbog toga ne moraju jedni drugima “očima išaret davati” da Srbi ne bi čuli šta ko iskreno misli - rekao je Tadić.

Da odluke koje donese Ustavni sud BiH tokom zasjedanja u četvrtak neće imati nikakav legitimitet smatra i pravnik Milan Petković.

- Sudije Ustavnog suda BiH protivpravno su izmijenile pravila i omogućile da same mogu donositi odluke bez srpskih sudija, a odluke donesene bez srpskih sudija i sa jednim hrvatskim sudijom, u stvari nemaju legitimitet. Takve odluke Republika Srpska neće prihvatati, a sporno je i na koji način će se sprovoditi - rekao je Petković.

Dodao je da Ustavni sud BiH više nije sud nego produžena ruka Kancelarije visokog predstavnika koja izvršava njihova naređenja i želje, a uvijek prema ranijim prijedlozima i zahtjevima bošnjačkih političara. 

- Ako je pravo zasnovano na sili ili kršenju prava onda to ne može biti pravo, nego samo sila, odnosno prisila, a tu silu Srpska neće prihvatiti - zaključio je Petković.

Ustavni sud BiH je na vanrednoj sjednici 19. juna prošle godine promijenio pravila koja mu sada omogućavaju da radi bez srpskih sudija.

Nedostaju trojica

Ustavnom sudu BiH trenutno nedostaju čak trojica sudija. Uz dva srpska još nije imenovan i jedan hrvatski sudija pa bi tako na narednoj sjednici trebalo da odlučuju tri stranca, dva Bošnjaka i jedan Hrvat.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana