Špijuniraju za Ukrajinu: Kako je američki dron završio na dnu Crnog mora

GS
Špijuniraju za Ukrajinu: Kako je američki dron završio na dnu Crnog mora

Američki dron MQ-9 Reaper završio je na dnu Crnog mora zbog loših manevarskih sposobnosti, ali ni poslije ovog incidenta Amerikanci se neće smiriti i nastaviće da se vrzmaju blizu ruskih granica, upozoravaju ruski vojni eksperti.

Sjedinjene Američke Države i zemlje članice NATO već su uspjele da stvore napetu situaciju oko ruskih granica, posebno u crnomorskom regionu, kaže za Sputnjik ruski vojni ekspert Ivan Konovalov.

- Tamo su prisutni njihovi izviđački avioni i dronovi. Pored toga, u crnomorskom regionu periodično je prisutna i borbena avijacija NATO. A što se tiče američkog drona koji se srušio u Crno more, ovo je ozbiljna bespilotna letjelica strateške klase. I njeni glavni zadaci su izviđanje i prikupljanje obavještajnih podataka. Ovi izviđački dronovi imaju i opremu koja može duboko da izviđa rusku teritoriju - objašnjava Konovalov.

Kako je saopštilo rusko Ministarstvo odbrane, američki dron pao je u Crno more tokom oštrog manevrisanja u međunarodnim vodama blizu Krima. Bespilotna letjelica je sa isključenim transponderima letjela u pravcu Rusije, narušivši granice područja privremenog režima korišćena vazdušnog prostora uspostavljenog za potrebe izvođenja ruske specijalne vojne operacije.

Prema navodima ministarstva, ruski lovci su podignuti u vazduh isključivo da bi identifikovali uljeza. Međutim, usljed naglog manevrisanja, dron je izgubio visinu i pao u vodu. Što se tiče ruskih lovaca, oni uopšte nisu dolazili u kontakt sa američkom bespilotnom letjelicom, a kamoli upotrebili vazdušno-desantno oružje protiv nje.

Izviđaju i prikupljaju podatke za Ukrajince

Vojni ekspert i analitičar Sergej Borovikov ističe da je bespilotna letjelica čisto izviđački dron.

- Njegov zadatak je da prikuplja informacije o trenutnom kretanju ruskih trupa, radioelektronskoj aktivnosti, vojnim objektima na Krimu, položaju flote, kao i položaju protivvazdušnih raketnih sistema, aviona i lansiranju raketa. Nakon toga, ove informacije se predaju ukrajinskoj strani i koriste se u planiranju vojnih operacija. Znači, ovaj dron je na strani Ukrajine i faktički učesnik u sukobu - konstatuje on.

Međutim, Konovalov napominje da ovaj dron nije jedina letjelica koja se motala oko ruskih granica.

- Veliki broj aviona koji pripadaju Sjedinjenim Američkim Državama i zemljama-članicama NATO leti oko ruskih granica. Na primjer, to su radili američki špijunski avioni RC-135. Oni su bili previše blizu ruskim granicama. Međutim, naši lovci su išli da ih presretnu. Zatim su Amerikanci govorili da se Rusi ponašaju nekorektno. Ne. Rusi rade pravu stvar. Ruska avijacija tjera agresore od svojih granica - navodi stručnjak.

Amerikanci se neće smiriti

Što se tiče samog pada američkog drona u Crno more, Borovikov kaže da ova bespilotna letjelica uopšte nije imala kontakt sa ruskim lovcima. Prema riječima stručnjaka, ne isključuje se mogućnost da je dron završio u moru zbog loše manevarske sposobnosti. Na pitanje da li će Sjedinjene Američke Države izvući pouku iz ove situacije, Borovikov kaže da se Amerikanci neće smiriti.

- Ovo nije prvi dron koji su SAD izgubile. To se događalo i u Siriji, Iranu...Smatram da ni ova situacija neće mnogo uticati na namjere Amerikanaca, ali će vjerovatno njihove sledeće bespilotne letjelice imati pratnju - smatra Borovikov.

I Konovalov veruje da američki dronovi neće prestati da lete u blizini ruskih granica.

- Neće prestati iz jednostavnog razloga – američka vojno-politička mašinerija je inertna. Pored toga, Sjedinjene Američke Države pate od arogancije. Oni misle da je njima sve dozvoljeno - konstatuje naš sagovornik.

Američki dron pao je u Crno more u utorak, kako je saopštilo rusko Ministarstvo odbrane, zbog oštog manevrisanja. Evropska komanda SAD tvrdi da se ruski avion Su-27 navodno sudario sa dronom, a Pentagon je potvrdio da je letjelica bila u izviđačkoj misiji.

Šef Spoljne obavještajne službe Rusije Sergej Nariškin upozorio je da SAD vode vrlo aktivnu obavještajnu djelatnost u Crnom moru, koristeći sva tehnološka sredstva, ali i istakao da je Rusija detaljno upoznata s ciljevima te američke aktivnosti.

Ruski ambasador u SAD Anatolij Antonov izjavio je da američki dronovi sakupljaju obavještajne podatke koje Kijev zatim upotrebljava za napade na Rusiju. Prema njegovim riječima, Moskva se nada da će SAD, prestati da lete u blizini ruskih granica.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

Galerija
© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana