Selak: Ponosni na snagu srpskog naroda da donese Ustav Srpske

Srna
Selak: Ponosni na snagu srpskog naroda da donese Ustav Srpske

BANjALUKA - Ustav Republike Srpske, koji je pretrpio mnogo izmjena djelovanjem visokih predstavnika, i danas predstavlja ugaoni kamen državnosti Srba sa lijeve strane Drine, izjavio je predsjednik Socijalističke partije Srpske Goran Selak povodom 31 godine Ustava Srpske.

Selak je istakao da je ustavnost, snaga i opšta volja naroda da proizvede ustav, ključna državnička odlika srpskog naroda i Republike Srpske.

On je napomenuo je usvajanjem Ustava Republike Srpske izražena opšta volja za ostankom Srpske u zajednici sa Srbijom i Crnom Gorom.

Selak je dodao da se važeći Ustav, po značaju, može porediti sa Sretenjskim ustavom, jer su oba srpska ustava uobrazila državničku ideju i organizovala srpski narod u čvrstu zajednicu, udarajući tako temelje za dalji razvoj državnosti.

On je ukazao da je neophodno stalno podsjećati da je Ustav Republike Srpske usvojen u mirnodopskom periodu, te da je državnost naše Republike zaokružena prije početka odbrambeno - otadžbinskog rata.

"Najprije treba da izrazimo zahvalnost vođstvu Republike Srpske i poslanicima koji su u predratnom periodu, 28. februara 1992. godine odlučili da, donoseći Ustav Republike Srpske, zaštite državnost srpskog naroda, njegova prava, ali i sva građanska i ljudska prava i slobode", rekao je Selak.

Djelovanjem visokih predstavnika i nametnutim odlukama, kaže Selak, Ustav Republike Srpske pretrpio je nedopustivo mnogo izmjena, te bi se stoga u budućnosti trebalo posvetiti sveobuhvatnoj ustavnoj reviziji.

"Iako je sadržina Ustava, nametanjem velikog broja amandmana, izmijenjena, i danas Ustav Republike Srpske predstavlja ugaoni kamen državnosti Srba sa lijeve strane Drine. Ponosni smo na snagu našeg naroda, koji je u teškim vremenima iznjedrio najviši pravni akt, koji i danas predstavlja temelj naše državnosti", zaključio je Selak.

Skupština srpskog naroda BiH donijela je Ustav 28. februara 1992. godine koji je jednoglasno usvojen na temeljima Deklaracije o osnivanju i koji je garantovao punu ravnopravnost i jednakost naroda i građana Republike.

Najviši pravni akt Republike Srpske, koji je uz određene amandmane i danas na snazi, donesen je prije izbijanja tragičnih sukoba i jednostranog bošnjačkog i hrvatskog proglašenja nezavisnosti BiH, a nakon referenduma koji je održan 1. marta i na kojem nisu učestvovali Srbi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana