Šalenberg: BiH treba da bude ravnopravna sa Ukrajinom

Tanjug
Šalenberg: BiH treba da bude ravnopravna sa Ukrajinom

BEČ - Lideri EU treba da tretiraju BiH ravnopravno sa Ukrajinom kada se radi o pregovorima o pristupanju bloku i ne treba da favorizuju Kijev u odnosu na Balkan kada budu odlučivali o otvaranju pristupnih pregovora, izjavio je ministar spoljnih poslova Austrije Aleksandar Šalenberg.

On je u intervjuu za list Fajnanšel tajms upozorio Brisel da ne treba da gleda Balkan "lupom", dok Kijev posmatra "kroz ružičaste naočare", te da bi takav stav EU predstavljao "geopolitičku katastrofu".

- Ne možete određenu grupu usmjeriti u brzu traku, a ostale u sporu - rekao je Šalenberg.

Šalenberg je naglasio da je ključno da se i BiH i Ukrajina "usidre u orbitu EU", radi borbe protiv "ruskog uticaja".

Prema njegovim riječima, jednako je važno jačanje stabilnosti u Istočnoj i Jugoistočnoj Evropi.

- Naš geostrateški seizmograf ide u oba smjera - naveo je Šalenberg.

Na pitanje da li Austrija razmatra da stavi veto na pristupne pregovore sa Ukrajinom ukoliko i BiH ne dobije zeleno svjetlo za razgovore, Šalenberg je napomenuo da diskusije "već idu u pravom smjeru".

- Međutim, ne treba da stvaramo problem u regionu koji čeka 20 godina i dajemo mu još jednu prepreku za preskakanje. Kao što je (albanski premijer) Edi Rama rekao, ako ga dobro citiram: "Zar je potrebno da započnemo rat na Balkanu da bismo dobili vašu pažnju?" Biće veoma oštra debata i želimo da signali budu jednaki u oba smjera, iz geostrateških razloga -istakao je Šalenberg.

Šalenberg je rekao da EU "ne treba da dozvoli Rusiji i Kini da izgrade svoj uticaj u regionu", uključujući kroz infrastrukturne projekte, koje bi trebao da finansira Brisel.

- Moramo da pošaljemo signal trećim stranama da su te zemlje naše, dio naše porodice - naglasio je Šalenberg.

Govoreći o zastoju pristupnih pregovora sa Srbijom, Šalenberg ja izjavio da se "ništa ne pomjera za narod Srbije" i da se prvi put desilo da ankete pokazuju da u Srbiji većina stanovništva više ne podržava EU.

- To bi trebalo da nam bude alarm. Gubimo ih - upozorio je Šalenberg.

Šalenberg, koji je veliki zagovarač proširenja EU, smatra da je Uniji potreban drugačiji pristup u odnosu na ranije priširivanje 2004, 2007. i 2013. godine.

Dodao je da Ukrajina, u slučaju održavanja starog pristupa, vjerovatno nikada ne bi bila dio EU.

Lideri EU odlučiće na samitu sredinom decembra da li će formalno odobriti početak pristupnih pregovora sa Ukrajinom i Moldavijom.

Evropska komisija predložila je ranije ovog mjeseca da se započnu pregovori sa Ukrajinom i Moldavijom, dok je za BiH rečeno da će započeti pregovore "tek kada se ostvari određen stepen ispunjavanja kriterijuma za članstvo".

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana