Republika Srpska pored 9. januara slavi i Sretenje

GS
Republika Srpska pored 9. januara slavi i Sretenje

BANjALUKA - Potpisom Dejtonskog sporazuma Srbija je je postala garant opstanka i slobode Srba u BiH. Jedan je to od razloga da pored proslave 9. januara kao najbitnijeg datuma za Republiku Srpsku, Srbi sa obje strane Drine proslavljaju Sretenje kao Dan državnosti.

- Smatram da svi Srbi širom svijeta trebaju obilježavati i 9. januar kao Dan Republike Srpske i takođe 15. fevruar kao Dan državnosti Srbije u sjećanje na te bitne istorijske događaje koji su dali temelje modernoj srpskoj državi i modernoj Republici Srpskoj - kaže Miroslav Vujičić, poslanik SNSD-a u PD PS BiH.

- Onog momenta kada je 21. novembra 1995. godine  potpisan Dejton i kada je parafiran, jasno se Republika Srbija opredijelila i stala na stranu Republike Srpske kao njen garant. Prema tome, potpuno je logično vezati državnost Republike Srbije za državnost Republike Srpske - rekao je Ljubiša Ćosić, gradonačelnik Istočnog Sarajeva.

Zajedničko obilježavanje 15. februara njegovaće istoriju srpskog naroda gdje god se nalazio. Negativne reakcije u drugom entitetu i međunarodnoj zajednici, dokazuju da im smeta srpsko jedinstvo i suverenitet Srba u BiH. 

- Suština je da se srpski narod okuplja oko praznika, okuplja oko datuma, što nas čini jedinstvenijim u svim ovim momentima i situacijama kada imamo sa svih strana, udare i napade na Srbe i srpski narod, Republiku Srpsku, na Srbiju - kazao je Jovan Katić, načelnik Istočnog Novog Sarajeva.

- Srbi s jedne i s druge strane Drine jedan narod. Drago mi je što smo došli u momenat da imamo mogućnost da zajednički obilježavamo jedan datum, to je Sretenje, 15. februar. Takođe, raduje me činjenica da ćemo zadržati 9. januar kao dan kada je nastala Republika Srpska. Do sada smo ga slavili i obilježavali na veličanstven i dostojanstven način i tako će da bude i ubuduće - izjavio je Slobodan Javor, gradonačelnik Prijedora.

Stručnjaci smatraju da će efekti obilježavanja i Dana Republike i Dana Državnosti tek biti vidljivi. Za početak jasno govore da se Republika Srpska nije povinovala željama Ustavnog suda, nepriznatog stranca, ni međunarodnoj zajednici. 

- Mislim da je u dogledno vrijeme dobra i da je jedan korak više ka ujedinjenju naroda, odnosno država Republike Srpske i Srbije, ali činjenica koja je neoboriva, koja se neće nikada zaboraviti i koja će se obilježavati sigurno jeste da je 9. januar – Dan nastanka Republike Srpske i to neće niko promijeniti - smatra Vladimir Vasić, sociolog.

U Deklaraciji o zaštiti prava srpskog naroda zaključeno je da će Srbi ujedinjeno obilježavati jedinstvo, slobodu i nacionalnu zastavu u znak sjećaja na proboj Solunskog fronta, kao i Dan državnosti Srbije i Republike Srpske. Ujedno je to prvi dokument koji uvažava Srbe kao narod bez obzira gdje žive.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana