Reagovanja na radnu verziju nacrta Zakona o ispitivanju porijekla imovine i posebnom porezu: Sporna odredba o tri uzastopne godine
BANjALUKA - Poreska uprava Srpske utvrđivaće vrijednost imovine nekog fizičkog lica i upoređivati sa prijavljenim prihodima i ako utvrdi da u najviše tri uzastopne kalendarske godine postoji razlika između uvećanja imovine i prijavljenih prihoda veća od 300.000 maraka, pokretaće se postupak kontrole i utvrđivanja posebne poreske osnovice.
Ovo se navodi u radnoj verziji nacrta Zakona o ispitivanju porijekla imovine i posebnom porezu koju je juče ekskluzivno objavio naš list. Prema radnoj verziji, u tom slučaju će fizičko lice biti dužno da dokaže da je imovinu uvećalo na zakonit način, a ukoliko ne dokaže, ostaće bez tri četvrtine te imovine, odnosno biće oporezovan primjenom posebne stope poreza koja iznosi 75 odsto od vrijednosti imovine koja je nesrazmjerna njegovim prijavljenim prihodima.
Sagovornici “Glasa Srpske” se slažu da predloženi zakon nije loš, ali kažu da u radnoj verziji ima određenih nejasnoća koje će morati da budu precizirane. Oni kažu da to može da bude urađeno prije nego što radna verzija bude pretočena u sam nacrt zakona ili kasnije tokom javnih i stručnih rasprava. Kao neprecizno definisano, naši sagovornici navode odredbu koja govori o “najviše tri uzastopne kalendarske godine” i pitaju da li to znači da se može retroaktivno utvrđivati vrijednost imovine nekog fizičkog lica, a kažu da je nejasna i odredba koja kaže da “zakon stupa na snagu osam dana od dana objavljivanja u “Službenom glasniku Srpske”, a da će se početi primjenjivati po isteku jedne godine od stupanja na snagu”.
Iz Ujedinjene Srpske su podržali namjeru donošenja jednog ovakvog zakonskog rješenja, te istakli kako vjeruju da će biti donesen akt koji će jasno definisati ovu proceduru.
- Mislimo da bi još trebalo jasno definisati ko je legitiman da podnese prijavu, da li to može svaki građanin, Poreska uprava po službenoj dužnosti ili tužilaštva, ali i razjasniti da li će se on početi primjenjivati od dana stupanja na snagu ili će biti primjenjiv i na neki prethodni period - naglasili su iz ove partije.
Na određene nejasnoće upozorili su iz PDP-a navodeći kako će ova stranka konstruktivno učestvovati u njegovom donošenju.
- To je neophodno kako bi se konačno moglo utvrditi kako su neki pojedinci došli do enormnog bogatstva. Vidjećemo šta će od svega toga biti. Nažalost, propustili smo da ovaj zakon donesemo još prije deset godina, a protiv istog je upravo bio vladajući SNSD. Zbog svega toga ne vjerujem u njihove iskrene namjere - poručio je predsjednik PDP-a Branislav Borenović.
Zamjenik predsjednika SDS-a Milan Radović kaže da bi se otklonile sve dileme u iskrene namjere predlagača potrebno je, prije svega, da zakon bude u skladu sa zakonodavstvom EU.
Dokument na usaglašavanju
Šef Kluba poslanika SNSD-a u NSRS Igor Žunić rekao je kako će ovaj zakon, koji će u najvećoj mjeri biti kao u Srbiji, pokazati pravo stanje i odnos primanja i imovine koje pojedinci imaju, te istakao kako prilikom usvajanja ovog akta očekuje podršku i ostalih političkih partija. Naveo je da se ovaj dokument nalazi u završnoj fazi izrade, te da se trenutno nalazi na usaglašavanju između različitih institucija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.