Preporuke revizora nerealizovane i po sedam godina!

Marijana Miljić Bjelovuk
Preporuke revizora nerealizovane i po sedam godina!

SARAJEVO - Sve preporuke koje su revizori napisali kako bi se stanje u oblasti javnih nabavki u BiH popravilo nisu realizovane i zbog toga i dalje ovi poslovi u institucijama na nivou zemlje ne mogu da dobiju visoku ocjenu.

Stav je to Kancelarije za reviziju institucija BiH koja je provjerila realizacije preporuka iz revizije učinka “Blagovremenost postupaka javnih nabavki u institucijama BiH”, koji je objavljen u decembru 2017. godine.

Od 11 napisanih preporuka revizora od prije skoro sedam godina institucijama na nivou BiH tri su u potpunosti realizovane, isto toliko djelimično, dok su kod pet preporuka nadležni preduzeli početne aktivnosti u njihovoj realizaciji.

- Imajući u vidu stepen realizacije preporuka, može se konstatovati da je stanje u revidiranoj oblasti unaprijeđeno. Međutim, kako bi se stanje moglo ocijeniti kao potpuno zadovoljavajuće, potrebno je obezbijediti realizaciju svih preporuka - ocjena je Kancelarije za reviziju.

Navode da je Savjet ministara BiH obezbijedio uspostavljanje mehanizma u okviru kojeg institucije izvještavaju o planiranim i sprovedenim postupcima javnih nabavki.

- Zahvaljujući uspostavljenom mehanizmu obezbijeđen je uvid u planirane i realizovane postupke javnih nabavki na jednom mjestu na Portalu javnih nabavki. Objavljeni podaci na Portalu obezbjeđuju ulazne podatke za različite vrste analiza sistema javnih nabavki, uključujući i analize blagovremenosti postupaka javnih nabavki. Ipak, i dalje postoji prostor za dodatno unapređenje - poruka je revizora.

Naglašavaju da uspostavljeni mehanizmi izvještavanja ne nude mogućnost zbirnog pregleda planiranih nabavki kao ni mogućnost navođenja adekvatnih obrazloženja u slučaju kašnjenja u sprovođenju nabavki.

Ističu i da su sve institucije BiH iz uzorka ostvarile napredak u realizaciji preporuka jer su donijele interna akta kojima se uređuje proces javnih nabavki.

- I dok je evidentan značajan napredak u normativnom dijelu, institucije BiH iz uzorka su ostvarile znatno manji napredak u pogledu blagovremenog sprovođenja postupaka javnih nabavki. I dalje dolazi do kašnjenja prilikom pokretanja postupaka javnih nabavki u odnosu na planirane rokove, što je utvrđeno skoro na polovini testiranih postupaka - navedeno je dokumentu.

Navode i da posmatrane institucije BiH često mijenjaju planove nabavki, ali i da izostaje analiza tržišta prije izrade plana javnih nabavki.

- Ipak, ako se uzme u obzir da je većina institucija iz uzorka donijela interne propise tokom 2023. i 2024. godine zahvaljujući izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama, može se konstatovati da su stvorene osnovne pretpostavke za unapređenje blagovremenosti postupaka javnih nabavki - zaključuju revizori u svom izvještaju.

Izvještaji

Kancelarija za reviziju institucija BiH je od uspostavljanja funkcije revizije učinka do 22. oktobra ove godine objavila ukupno 73 izvještaja revizije učinka, od čega 14 izvještaja o praćenju realizacije preporuka iz objavljenih izvještaja, koje razmatra i usvaja Parlament BiH.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana