Poruka Helezu iz Srpske: Nećemo se odreći srpskog grba i himne

Vedrana Kulaga Simić
Poruka Helezu iz Srpske: Nećemo se odreći srpskog grba i himne

BANjALUKA - Zukan Helez je dokazani mrzitelj srpskog naroda, ali na njegovu nesreću Srbi se nikada neće odreći ni grba Nemanjića niti himne “Bože pravde” tako da bi mu bilo pametnije da gleda svoja posla, poručeno je juče iz Republike Srpske povodom najnovijih otrovnih strelica koje su stigle od ministra odbrane BiH i visokog funkcionera SDP-a.

Helez, naime, postaje sve poznatiji po otvorenoj mržnji koju javno iskazuje prema Srbima i svemu što nosi srpski predznak te podizanju nacionalnih tenzija u BiH na šta su podsjetili i sagovornici “Glasa Srpske” reagujući na najnoviji Helezov stav u kojem je Srbe uporedio sa Hitlerom.

Funkcionera SDP-a je ovaj put naljutilo usvajanje Zakona o upotrebi zastave, grba i himne na posljednjoj sjednici Narodne skupštine. Njime je propisano da se "zajedno" sa isticanjem zastave i grba/amblema Republike Srpske i izvođenjem himne Republike Srpske mogu isticati zastave i grbovi i izvoditi himne stranih država sa kojima Republika Srpska ima potpisan Sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa, odnosno država sa kojima pojedini ili svi konstitutivni narodi ili Ostali ili građani u Republici Srpskoj imaju zajedničko istorijsko, kulturološko i tradicionalno nasljeđe.”

Helez je rekao da se radi o simbolima koje je Ustavni sud BiH poništio 2006. godine te ocijenio da je “na sličan način Hitler krajem tridesetih godina prošlog vijeka pripremio spajanje Austrije Njemačkoj”. Helez tvrdi da su “grb Nemanjića i himna 'Bože pravde' simboli pod kojima su počinjeni najteži ratni zločini uključujući udruženi zločinački poduhvat i genocid nad Bošnjacima”.

Poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Mladen Ilić kaže da je ova kao i brojne prethodne Helezove izjave politička i nacionalno ostrašćena.

- Njegova ideja bavljenja srpskim narodom u Republici Srpskoj i samim tim u BiH prevazilazi i njegove nadležnosti i ono što bi trebalo da predstavlja na nivou BiH. Ovo je još jedan napad na srpski narod i podizanje nacionalnih tenzija da se ne bi bavilo drugim, ključnim životnim pitanjima - poručio je Ilić za “Glas”.

Usvajanje zakona je, kaže, nastavak dogovorenog na Svesrpskom saboru.

- Sada postoji mogućnosti da se na bilo kojem mjestu i u bilo koje vrijeme u Srpskoj koristi grb Nemanjića i himna “Bože pravde”. I do sada smo na svečanosti imali priliku da čujemo himnu Republike Srbije, a grb Nemanjića je zaštitni znak srpskog naroda i to je znak koji je mnogo stariji i od Zukana Heleza i od nacije koju pokušava da predstavlja. Ona je nastala prije 30 godina, a grb Nemanjića prije 800 godina - rekao je Ilić, dodavši da ne vjeruje da će Helez stati sa ovakvim izjavama.

Poslanik SDS-a u NSRS Tomica Stojanović ističe da je Helez već prepoznatljiv kao neko ko je pun mržnje.

- On je dokazan u tome, pun mržnje i zla prema drugima, ali mi, Srbi, se nećemo odreći grba Nemanjića, ni himne, ni zastave ma koliko god ona bila od strane drugih obezvrijeđana i ma koliko nas pritiskali da je ne upotrebljavamo. Znamo šta je naše i tako će vijekovima još ostati - istakao je Stojanović.

Šef poslaničkog Kluba PDP-a u republičkom parlamentu Igor Crnadak je kratko poručio da su oni, glasanjem za prijedlog zakona, kazali svoj stav, a da za komentar u vezi sa ovim što govori Helez pitamo “one iz SNSD-a koji sjede s njim svaki dan i dijele funkcije u vlasti”.

Crnogorski barjak

Zakon o upotrebi zastave, grba i himne u skupštinsku proceduru je uputio prvi čovjek parlamenta i lider Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić, koji je naglasio da se u “histeričnim reakcijama” srpski narod i njegova obilježja upoređuju sa Hitlerom i nacizmom.

- Vrijeđaju nas, iako svi znaju da je najveći stradalnik od nacizma na području Balkana bio srpski narod. I Helezu i ostalima je glavni cilj Srbija. O nama su već sve laži izgovorili. Sad im smeta jaka Srbija - rekao je Stevandić i istakao da Srpska ozbiljno razmišlja o uvažavanju istorijskog značaja Crne Gore i da i njenu državnu zastavu, nekadašnji Alaj-barjak crnogorske vojske, uvrsti u spisak onih koje se mogu isticati uz zastavu Srpske.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana