Pomen stradalim Srbima u Srebrenici i Bratuncu

GS
Pomen stradalim Srbima u Srebrenici i Bratuncu

SREBRENICA - U Bratuncu i Srebrenici danas se obilježava 31 godina od zločina nad srpskim civilima koji su počinile muslimanske snage u srebreničkim selima Sase i Zalazje i bratunačkim Biljača i Zagoni.

Pomen stradalim Srbima biće služen u crkvi u Srebrenici, dok će počast biti odata na groblju u Bratuncu i stratištima u Biljači, Sasama i Zalazju.

Muslimanske snage iz Srebrenice, pod komandom Nasera Orića, 12. jula 1992. godine upale su u veći broj srpskih sela i ubile 69-oro Srba.

Vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata i ratnih zločina, Viktor Nuždić istakao je da su za zločine na Srbima na području Srednjeg Podrinja osuđena samo četiri lica na ukupnu kaznu od 29 godina zatvora.

Nakon liturgije u Crkvi Pokrova Presvete Bogorodice u Srebrenici, članovi porodica poginulih, rodbina, komšije, saborci i zainteresovane delegacije posjetiće mjesta stradanja, položiti cvijeće kod spomen-obilježja i na groblju u Bratuncu i stratištima u Biljači i Sasama prislužiti svijeće za pokoj duša nastradalih.

Ovim će biti završen program tradicionalne memorijalne manifestacije "Petrovdanski dani", koja se organizuje u znak sjećanja na poginule Srbe pod sloganom "31 godina zločina, bez kazne".

Muslimanske snage su na Petrovdan 1992. zarobile 22 Srba.

Deset zarobljenih na Petrovdan 1992. godine još se vode kao nestali, dok ih je deset slučajno pronađeno i ekshumirano 2011.godine na Zalazju prilikom traženja nastradalih Bošnjaka. Dvoje nestalih pronađeno je na drugim lokacijama.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da su opštine Srebrenica i Bratunac jedne od najvećih srpskih kosturnica, te da samo kameni spomenici ostaju nijemo i trajno da svjedoče o najsvirepijim, a nekažnjenim zločinima počinjenim nad Srbima ovog kraja u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu.

-Svima nam je jasno da sa ovakvim pravosuđem pravde za srpske žrtve nema i da nam ostaje da iz godine u godinu brojimo Petrovdane u znak sjećanja na 12. jul 1992. kada su pripadnici zločinačkih hordi pod komandom Nasera Orića upale u srebrenička sela Sase i Zalazje i bratunačka Biljača i Zagoni i zvjerski mučili, kasapili, klali i palili srpsku nejač, žene i muškarce na kućnom pragu - rekao je Dodik.

Dodao je da su još „žive i stravične scene iz Zalazja kada su muslimanski zlikovci vadili oči Srbima, dok su odjekivali krici i jauci srpskih ranjenika koje su Orićevi zlikovci onako nemoćne zarobili, a potom ih bacali na gomilu guma i zapalili. Dok su živi gorjeli, oni su pjevali i uzvikivali 'Alahu egber'“.

Naglasio je da su sistemsko i plansko etničko čišćenje Srba na ovom području, koje su započeli fašisti i domaći izdajnici u Drugom svjetskom ratu, nastavile muslimanske snage i Orićevi eskadroni smrti ubijajući, pljačkajući i paleći sve srpsko na šta su naišli u svom divljačkom pohodu.

-Ubili su više od 3.000 Srba i etnički očistili oko stotinu srpskih sela u Podrinju, a u samoj Srebrenici napravili koncentracione logore, mučilišta za Srbe. Monstrumi su najveće zločine činili na velike vjerske praznike - Đurđevdan, Vidovdan, Petrovdan, Nikoljdan, Božić... To govori i više nego dovoljno o njihovoj monstruoznosti i nečovještvu koje svijet ni dan danas neće i ne želi ni da vidi ni da čuje - istakao je Dodik.

Dodik je rekao za Srnu da činjenica da za Srbe nema pravde u BiH treba da nam da dodatnu snagu da zbog istine i budućnosti, zbog nas samih i djece naše djece, stalno govorimo o srpskim žrtvama, ranama i mukama.

-Zbog bezbroj humki i zemlje natopljene srpskom krvlju u toku prošlog vijeka, vijeka našeg stradanja, ne smijemo da ćutimo, da nam se zločini i masovni pogromi ne bi ponovili ili da ih ne bi bilo još više. Osim nas niko drugi neće ni spomenuti srpske žrtve, a kamoli žaliti i saosjećati u bolu srpskih majki i očeva, djece, braće i sestara.

Na obilježavanjima ovih tužnih i tragičnih godišnjica posebno dolazi do izražaja licemjerstvo pojedinih predstavnika međunarodne zajednice koji i među stradalnicima prave razliku, u potpunosti ignorišući srpske žrtve u odnosu na muslimanske. Jedne su im žrtve bitne, naravno muslimanske, druge, naravno srpske, nisu. Suza srpske majke njih ne boli. Za njih to nije majčinska suza. Neka im služi na čast, obraz i dušu, ako ih uopšte i imaju - poručio je Dodik.

Dodao je da radi prošlosti, sadašnjosti i pogotovo budućnosti srpski narod u Republici Srpskoj mora biti jedinstven.

-Samo jedinstveni i složni možemo odbraniti Republiku Srpsku i svoj narod od nasrtaja onih koji žele da nas pokore, da nam oduzmu sva prava, da živimo po njihovim pravila, a da Republika Srpska sutra bude samo mrtvo slovo na papiru. Nijedna naša žrtva ne bi nam oprostila da tako olako izgubimo u miru stvorenu u ratu odbranjenu Republiku Srpsku.

Samo zajedno možemo da se odupremo raznim bjelosvjetskim tiranima i samozvanim visokim predstavnicima koji misle da silom, prijetnjama i ucjenama mogu da nas unište. Ne mogu! Mnogi su udarali na srpski narod sa željom da nas pokore, ali nisu uspjeli i nikada neće uspjeti da slome našu ljubav prema Republici Srpskoj, srpski ponos i odlučnost za opstankom na svojim vjekovnim ognjištima - poručio je predsjednik Republike Srpske.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana