Pogledajte ko su odlikovani pojedinci i institucije povodom Dana Republike
BANjALUKA - Predsjednik Republike Srpske uručio je danas odlikovanja zaslužnim građanima i institucijama povodom Dana Republike Srpske.
Odlikovani su:
Ordenom Republike Srpske na ogrlici
- Nj. E. Vladimir Vladimirovič Putin, predsjednik Ruske Federacije
Ordenom Republike Srpske na lenti
- Njegova Svetost Arhiepiskop pećki, Mitropolit beogradsko -karlovački i Patrijarh srpski g. Porfirije
Ordenom zastave Republike Srpske sa zlatnim vijencem
- Siniša Mihajlović, posthumno, srpski profesionalni fudbaler, trener, menadžer i sportski velikan
- Prof. dr Milovan Bojić, direktor Instituta za kardiovaskularne bolesti "Dedinje", Beograd
- Doc. dr Siniša Dučić, specijalista dečje hirurgije i ortopedije, direktor Univerzitetske dečje klinike "Tiršova", Beograd
- Slobodan Stanković, vlasnik kompanije Integral Inženjering iz Laktaša
Ordenom Njegoša I reda
- JZU Zavod za transfuzijsku medicinu Republike Srpske
- JU OŠ "Obudovac", Obudovac
- JU OŠ "Petar Kočić", Kola, Banjaluka
- JU OŠ "Georgi Stojkov Rakovski", Banjaluka
- Mladen Matović, kompozitor, umjetnički rukovodilac i dirigent ŽKH "Banjalučanke" i direktor JU "Banski dvor - Kulturni centar", Banjaluka
Ordenom Njegoša II reda
- JU OŠ "Jevrem Stanković", Čečava, Teslić
- JU OŠ "Prva osnovna škola", Srebrenica
- JU OŠ "Vuk Karadžić", Turjak, Gradiška
- JU SŠC "Mihajlo Pupin", Derventa
- JU Ekonomska škola, Banja Luka
- JP Derventski list i Radio Derventa
Ordenom Njegoša III reda
- JU Medicinska škola, Banjaluka
- JU Medicinska škola, Doboj
- JU OŠ "Vuk Karadžić", Zabrđe, Ugljevik
- JU OŠ "Dr Mladen Stojanović", Jošavka
- JU OŠ "Dositej Obradović", Kneževo
Ordenom časti sa zlatnim zracima
- Nikola Pejaković, reditelj, scenarista, glumac i umjetnik
- Jevgenij Germanovič Vodolazkin, ruski naučnik i prozni pisac
- Prof. dr Svetlana Vujović, načelnik Kabineta za endokrinologiju Kliničkog centra Srbije
- Marinko Rokvić, posthumno, srpski pjevač narodne muzike
- Siniša Kragulj, privrednik
Ordenom časti sa srebrnim zracima
- Svetislav Stanojević, posthumno, osnivač i prvi predsjednik Vrhovnog suda Republike Srpske
- Prof. dr Zlatko Maksimović, direktor JZU Bolnice "Sveti Vračevi“, Bijeljina
- Patrik Bario, penzionisani pukovnik francuske vojske, ljekar i član Nezavisne međunarodne komisije za stradanje Srba u Sarajevu
- Žak Ogar, penzionisani pukovnik francuske vojske, 1999. godine predvodio francuske specijalce koji su išli na Kosovo i Metohiju
- Prof. mr Rade Radović, kompozitor, umjetnički rukovodilac i dirigent Kamernog hora Smjera za crkvenu muziku i pojanje Muzičke akademije u Istočnom Sarajevu
- Dobrivoje Dobrica Agatonović, srpski pozorišni i filmski glumac
- Aleksandar Stojković, srpski pozorišni i filmski glumac, kao i vršilac dužnosti umjetničkog direktora Narodnog pozorišta Republike Srpske
- Nikolina Friganović, srpska pozorišna i filmska glumica i prvakinja drame Narodnog pozorišta Republike Srpske
Ordenom Krst Milosrđa
- Dr Antonija Verhaz, načelnica Klinike za infektivne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske
- Dr Mladen Duronjić, načelnik Klinike za plućne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske
- Prof. dr Lazar Angelkov, subspecijalista kardiologije na Institutu za kardiovaskularne bolesti "Dedinje", Beograd
- Mr sc. dr Boris Goronja, specijalista interne medicine i kardiologije Klinike za kardiohirurgiju - Centra za transplataciju srca Univerzitetske bolnice u Beču
- Prof. dr Peter Frigo, specijalista ginekologije i akušerstva - endokrinolog i šef Centra za ginekološku endokrinologiju Univerzitetske bolnice u Beču
Medaljom zasluga za narod
- Dr Ljiljana Nikšić, ambasador i koordinator za očuvanje tradicije srpskog diplomatskog korpusa Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije
- Dr Jovanka Lastić, direktorka Srpskog obrazovnog centra "Nikola Tesla", u Budimpešti
- Prof. dr Dragoljub Acković, srpski etnolog, politikolog, književnik i doktor romoloških nauka
- Radovan Ivanović, laureat akademske kategorije Međunarodnog takmičenja "Bela lira" održanog u ruskom gradu Belgorodu i pobjednik 75. svjetskog kupa u harmonici održanog u Švajcarskoj
- Ljiljana Garača, velika humanitarka i dobrotvor iz Kozarske Dubice
- Sara Ćirković, reprezentativka Republike Srbije u boksu i članica Bokserskog kluba "Obilić", iz Zvornika
- Pavle Dujaković, najbolji sportista Republike Srpske u 2022. godini, član reprezentacije BiH i Karate kluba "Energija - Grave", iz Banjaluke i osvajač srebrnih medalja sa Evropskog i Svjetskog prventstva i šampion Balkana u seniorskoj konkurenciji
- Viktor Milić, član Kik boks kluba "Kule", iz Trnova, višestruki prvak BiH i Republike Srbije, osvajač Svjetskog kupa, bronzane medalje na Evropskom prvenstvu i juniorski prvak svijeta u kik boksu
- Jana Đerić, članica Kik boks kluba "Velež", iz Nevesinja i juniorska prvakinja svijeta u kik boksu
- Stefan Bunić, član reprezentacije BiH, kao i Điu đicu kluba "Samuraj", iz Banjaluke i osvajač bronzane medalje na Svjetskom prvenstvu u Abu Dabiju
- Luka Pejić, član Karate kluba "Energija - Grave", iz Banjeluke, najbolji karatista na svjetskoj rang listi u kategoriji juniora do 61 kg, osvajač srebrne medalje na Evropskom prvenstvu i zlatne medalje na Svjetskoj ligi mladih
- Isidora Dragišić, članica Điu đicu kluba "Samuraj", iz Banje Luke i Bokserskog kluba "Despot", iz Banje Luke, kao i osvajačica srebrne medalje na Svjetskom prvenstvu u điu đicu u Abu Dabiju
Plaketom "Sveti Stefan"
- Matija Kovač, Čajniče, dječak koji je izveo herojski podvig spasavanja ljudskog života iz nabujale rijeke
- Pavle Perendija, Čajniče, dječak koji je izveo herojski podvig spasavanja ljudskog života iz nabujale rijeke
- Gorica Vidović, Bijeljina, I ciklus studija, 6. godina, Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, stipendista Fonda "Dr Milan Jelić"
- Isidora Arsenović, Foča, I ciklus studija, 6. godina, Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, stipendista Fonda "Dr Milan Jelić"
- Stefan Božić, Banjaluka, I ciklus studija, 5. godina, Medicinskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci, stipendista Fonda „Dr Milan Jelić"
- Stefan Lopandić, Doboj, I ciklus studija, 3. godina, Akademije umjetnosti Univerziteta u Banjaluci, stipendista Fonda „"Dr Milan Jelić"
- Branka Todorović, Doboj, II ciklus, 1. godine, Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, stipendista Fonda "Dr Milan Jelić"
- Ljubica Bakić, Srbac, III ciklus, 3. godine, Medicinskog fakulteta Karl Gustav Karus u Drezdenu, stipendista Fonda "Dr Milan Jelić"
- Nemanja Jalić, Banjaluka, III ciklus, 1. godine, Fakulteta za poljoprivredne i biosistemske nauke Univerziteta u Mariboru, stipendista Fonda "Dr Milan Jelić"
Jelena Vukalović, Banjaluka, III ciklus, 3. godine, Fizičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, stipendista Fonda "Dr Milan Jelić"
- Kristina Topić, Teslić, III ciklus, 3. godine, Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, stipendista Fonda "Dr Milan Jelić"
- Elena Mirković, Fizika, 1. razred srednje, JU TŠ "Mihajlo Pupin", Bijeljina
- Nebojša Kitić, Mehanika, 1. razred srednje, JU SŠ "Nikola Tesla", Teslić
- David Jojić, Matematika, 2. razred srednje, JU "Gimnazija", Banjaluka
- Anja Mučalović, Srpski jezik, 2. razred srednje, JU Gimnazija, Banja Luka
- Spasoje Kukurić, Fizika, 2. razred srednje, JU Gimnazija "Jovan Dučić", Trebinje
- Đorđe Jegdić, Mehanika, 2. razred srednje, JU SŠC "Pero Slijepčević", Gacko
- Gorana Kezija, Likovni radovi - Gradina, 2. razred srednje, JU Tehnološka škola, Banja Luka
- Matija Janković, Matematika, 3. razred srednje, JU Gimnazija „Jovan Dučić”, Doboj
- Petar Jurošević, Matematika, 3. razred srednje, JU SŠC „Milorad Vlačić”, Vlasenica
- Milica Aničić, recitovanje, 3. razred srednje, JU Gimnazija, Banja Luka
- Miloš Pavlović, Matematika, 4. razred srednje, JU SŠC „Milorad Vlačić”, Vlasenica
- Marko Dimitrić, Matematika, 4. razred srednje, JU Gimnazija, Banja Luka
- Marko Vučić, Fizika, Matematika i Ruski jezik, 4. razred srednje,
JU Gimnazija, Banja Luka
- Ivan Smiljanić, kompjutersko konstruisanje, 4. razred srednje, JU SŠ „Nikola Tesla“, Teslić
- Romana Roganović, Francuski jezik i Literarni radovi - Gradina, 4. razred srednje, JU Gimnazija „Jovan Dučić“, Trebinje
Plaketom "Amblem i zastava Republike Srpske"
- Mirka Pisić, recitovanje, 5. razred JU OŠ „Vuk Karadžić“, Roćević, Zvornik
- Aleksa Majstorović, Pravoslavna vjeronauka, 6. razred JU OŠ „Vasa Čubrilović“, Gradiška
- Daria Stevanović, Srpski jezik, 7. razred JU OŠ "Vuk Karadžić", Bijeljina
- Ivana Vođević, recitovanje, 7. razred JU OŠ "Petar Kočić", Mrkonjić Grad
- Vuk Janković, Matematika i Fizika, 8. razred JU OŠ „Vuk Karadžić”, Trebinje
-Maksim Milić, Likovni radovi - Gradina, 8. razred JU OŠ "Desanka Maksimović", Prijedor
- Sergej Petković, Informatika, Matematika i Fizika, 9. razred JU OŠ "Knez Ivo od Semberije", Bijeljina
- Marko Kovačević, Informatika, 9. razred JU OŠ "Miloš Crnjanski", Banjaluka
- Nikola Marčeta, Informatika, 9. razred JU OŠ "Zmaj Jova Jovanović", Banjaluka
- Jelena Đurđević, Francuski jezik, 9. razred JU OŠ "Knez Ivo od Semberije", Bijeljina
- Nataša Radovanović, Ruski jezik, 9. razred JU OŠ "Sveti Sava", Lopare
- Sanja Zrnić, Ruski jezik, 9. razred JU OŠ "Desanka Maksimović", Stanari
- Monika Marković, Literarni radovi - Gradina, 9. razred JU OŠ "Stanko Rakita", Banjaluka
Svečanosti su prisustvovali srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić, ministri u Vladi Srpske, predstavnici Srpske pravoslavne crkve, ruski ambasador u BiH Igor Kalabuhov, te zvanice iz javnog, društvenog i političkog života Republike Srpske, BiH i Srbije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.