Održano ročište o pritvoru bivšim pripadnicima VRS - ISPRAVLjENO

Srna
Održano ročište o pritvoru bivšim pripadnicima VRS - ISPRAVLjENO

SARAJEVO - U Sudu BiH danas je održano ročište o prijedlogu o određivanju pritvora šestorici bivših pripadnika Vojske Republike Srpske koji su uhapšeni u Zvorniku pod optužbom za zločin u Orahovcu kod Srebrenice 13. i 14. jula 1995. godine, dok je Sretenu Miloševiću već određen.

Miloševiću je pritvor juče određen, a danas je održano ročište za Lazara Ristića, Dragoja Ivanovića, Mladena Mihajlovića, Predraga Ristića, Stanoja i Milorada Birčakovića.

Postupajući sudija Zoran Božić saopštio je da će o prijedlogu Tužilaštva BiH za određivanje pritvora i mjera zabrane Sud izjasniti u zakonskom roku.

Postupajući tužilac je naveo da ostaju pri navodima iz prijedloga za određivanje pritvora s obzirom da je istraga u završnoj fazi, da postoji opasnost od bjekstva osumnjičenih, te da Tužilaštvo smatra da imaju interes da kontakiraju sa osumnjičenima i sa saučesnicima.

Odbrane optuženih odbacile su navode Tužilaštva BiH, ističući da nema formalnog osnova za prihvatanje prijedloga.

Zahtjev Tužilaštva je proizvoljan, paušalan i bez iznošenja relevantnih činjenica i nema osnova da im pritvor bude određen, smatraju odbrane, koje su odbacile navode o opasnosti od bjekstva i ukazale na činjenicu da se događaj za koji se terete dogodio prije 20 godina tako da su njihovi klijenti imali mogućnost da već napuste teritoriju BiH.

Pripadnici Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) juče su na području Zvornika uhapsili sedam lica osumnjičenih za genocid u vezi sa krivičnim djelima individualna i komandna odgovornost i pomaganje propisana Krivičnim zakonom BiH.

Napomena

U posljednjoj rečenici prvobitno objavljenog teksta stajalo je: “Pripadnici Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) juče su na području Zvornika uhapsili sedam lica osumnjičenih za navodni genocid u vezi sa krivičnim djelima individualna i komandna odgovornost i pomaganje propisana Krivičnim zakonom BiH.“, što je portal Raskrinkavanje ocijenio kao “manipulisanje činjenicama”.

Zbog toga smo obrisali netačnu konstataciju da je u pitanju sumnja za navodni genocid i na taj način naknadno ispravili tekst.

Portal Raskrinkavanje u svojoj analizi ističe da su za genocid u Srebrenici u sudskim postupcima pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju predstavljene hiljade materijalnih dokaza i stotine svjedočenja, te da su u sudskim procesima učestvovali pravni stručnjaci iz cijelog svijeta.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana