Očekujemo informacije o razgraničenju sa Srbijom i Hrvatskom

Srna
Očekujemo informacije o razgraničenju sa Srbijom i Hrvatskom

SARAJEVO - Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović potvrdila je da je na današnjoj sjednici Predsjedništva BiH razgovarano o razgraničenju BiH sa Srbijom i Hrvatskom, te da tu nema nikakvih tajnih ili novih zahtjeva nego se o ovim pitanjima traže informacije od nadležnih tijela, prvenstveno Komisije za granicu.

Cvijanovićeva je na konferenciji za novinare u Istočnom Sarajevu rekla da od Komisije očekuju da vide dokle se došlo kad je u pitanju vođenje razgovora i pregovora o postizanju saglasnosti za prijedlog potencijalnog ugovora o granicama kad je u pitanju Srbija.

"Potrebno je da nam se ta informacija dostavi u narednih 30 dana. Drugi zaključak se odnosi na činjenicu da postoji potreba koju su iskazali članovi Predsjedništva BiH da se u roku od 90 dana dostavi informacija iz Savjeta ministara o eventualnim otvorenim bilateralnim pitanjima sa Srbijom", navela je Cvijanovićeva.

Ona je dodala da je sve to dovelo do pitanja granice sa Hrvatskom, odnosno teme koja ima svoj predistorijat.

Prema njenim riječima, još 1999. godine došlo se do dogovora o prijedlogu kako bi trebalo to da izgleda, a nakon toga vršene su određene konsultacije s obzirom na to da je bilo nesaglasnosti u vezi sa područjem Kostajnice, odnosno rijekom Unom.

"Ono što se posebno pojavilo kao problematično jeste granica na moru, koja je isto tako potencirana još u onom periodu kada su se vodili razgovori oko Pelješkog mosta. Hrvatska iz tog razloga nije željela da ratifikuje taj sporazum", navela je predsjedavajuća Predsjedništva BiH.

Cvijanovićeva je istakla da postoji prijedlog ugovora, kao i određene korekcije koje su naknadno napravljene kada je u pitanju granica na rijeci Uni, što bi trebalo da se kroz sporazum o primjeni na određeni način verifikuje i da se to onda usvoji u parlamentima BiH i Hrvatske.

"U Saboru Hrvatske, nažalost, nije postojala spremnost da se to uradi. Ministar spoljnih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković obavijestio nas je da je o ovom pitanju vodio razgovore u Zagrebu i da je naišao na određeno razumijevanje da se ovim temama treba baviti i ubuduće", navela je ona.

Cvijanovićeva je naglasila da je priča o granici sa Srbijom još dalja, jer ne postoji prijedlog, ali je iskazana želja institucija BiH da se dođe do informacije gdje se sada nalaze ti razgovori i da li ima nekih razgovora o ovom pitanju.  

 

Cvijanović: Važno dosljedno poštovanje Ustava

 

Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović ukazala je u razgovoru sa predsjedavajućom Savjeta ministara Borjanom Krišto na važnost dosljednog poštovanja Ustava, kao i intenziviranja dijaloga sa ciljem rješavanja važnih pitanja o kojim postoji saglasnost predstavnika svih konstitutivnih naroda.

Na sastanku u Sarajevu razgovarano je o prioritetima u radu novog Savjeta ministara, kao i potrebi koordinacije sa relevantnim institucijama na drugim nivoima vlasti, saopšteno je iz Predsjedništva BiH.

Cvijanovićeva je čestitala Krištovoj na imenovanju, te poželjela uspjeh u radu novog saziva Savjeta ministara.  

 

 

Cvijanovićeva: Energetika u nadležnosti entiteta

Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović glasala je na današnjoj sjednici Predsjedništva protiv tačke koja se bavi preporukama za izradu i usvajanje zakona o gasu BiH.

Članovi Predsjedništva Denis Bećirović i Željko Komšić glasali su u korist inicijative da se Savjetu ministara i Parlamentarnoj skupštini BiH predloži i usvoji zakon o gasu.

- I tokom ove tačke iskazali smo neslaganja oko određenih tema. Predsjedništvo može da daje preporuke ove vrste, ali mi smo pokazali da imamo različite stavove o tome. Stav Republike Srpske jeste da je energetika u nadležnosti entiteta, dakle Republike Srpske - rekla je Cvijanovićeva na konferenciji za novinare u Istočnom Sarajevu.

Ona je podsjetila da je Republika Srpska donijela Zakon o energetici, koji je usklađen sa odredbama Trećeg energetskog paketa, te usvojila Strategiju energetike, dok FBiH još uvijek funkcioniše na osnovu uredbe.

- FBiH nikad nije htjela da donese zakon o energetici, upravo da bi se došlo u ovakvu situaciju da se forsira donošenje takvog zakonskog rješenja na nivou BiH - rekla je Cvijanovićeva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana