Nuždić: U napadu muslimanskih snaga na zalazje 1992. ubijeno najmanje 43 Srba

Srna
Nuždić: U napadu muslimanskih snaga na zalazje 1992. ubijeno najmanje 43 Srba

BANjALUKA - Vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić izjavio je da su, prema podacima ovog centra, tokom napada muslimanskih snaga na srpsko selo Zalazje na Petrovdan 12. jula 1992. godine ubijena najmanje 43 lica srpske nacionalnosti.

"U Zalazju je na taj dan zarobljeno devet lica, između ostalih sudija Slobodan Ilić. Zarobljeni su odvedeni u Srebrenicu u logor u policijskoj stanici, a nedugo zatim su i likvidirani. Još se traga za osam tijela ubijenih Srba tokom napada na Zalazje", rekao je Nuždić Srni.

Nuždić je istakao da je zločin u Zalazju na Petrovdan 1992. godine samo nastavak prakse iz Drugog svjetskog rata i niza zločina koji su se dešavali na velike pravoslavne praznike, podsjetivši da su srpska sela napadana na velike pravoslavne praznike na Đurđevdan Gniona i Blječeva, na Božić Kravice, a Jošanica na Nikoljdan.

On je naveo da je Republički centar samo tokom 1992. godine u Atlasu zločina nad Srbima evidentirao 26 srpskih sela srednjeg Podrinja koja su napadnuta i u kojima je ubijeno četiri ili više lica, ističući da je u srednjem Podrinju ubijeno više od 200 srpskih žena i preko 40 djece.

"Sve ovo nije bilo dovoljno da se pravosudne institucije bave zločinima nad Srbima. Do sada su osuđena samo četiri lica za zločine nad Srbima na sramnu kaznu od 29 godina. Jedna presuda pred Sudom BiH donesena je i za zločin u Zalazju u kojoj je Suad Smajlović pravosnažno osuđen na tri godine zatvora", istakao je Nuždić.

Prema njegovim riječima, ništa bolji odnos prema srpskim žrtvama rata nemaju ni predstavnici međunarodne zajednice, odnosno zapadnih zemalja, jer, osim predstavnika Srbije i Rusije, nijedna druga zemlja nije poslala svoje predstavnike kako bi prisustvovali nedavnom obilježavanju stradanja Srba u Podrinju.

"Sve ovo stavlja zadatak pred institucije Republike Srpske da njeguju kulturu pamćenja i dokumentuju ove zločine kako bi buduće generacije mogle da saznaju istinu o ratnim dešavanjima tokom devedesetih godina prošlog vijeka", zaključio je Nuždić. Muslimanske snage iz Srebrenice, pod komandom Nasera Orića, upale su 12. jula 1992. godine, na Petrovdan, u više srpskih sela u srebreničkoj i bratunačkoj opštini i ubile 69 Srba. Zarobljeno je 22 Srba, od kojih deset nije pronađeno, a gubi im se trag u logoru u bivšoj srebreničkoj policijskoj stanici.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana