Novinaru Nikoli Morači vraćen telefon

GS
Novinaru Nikoli Morači vraćen telefon

BANjALUKA - Nikoli Morači, novinaru EuroBlica i portrala Srpskainfo vraćen je mobilni telefon koji mu je prije tri mjeseca oduzet po nalogu banjalučkog Okružnog javnog tužilaštva.

Morači je telefon oduzet nakon što je odbio da otkrije podatke o svom izvoru, a potez policije i tužilaštva javnost je ocijenila kao pritisak na rad novinara, piše SrpskaInfo.

-Telefon je bio deponovan u Osnovnom sudu gdje je trebao biti upaljen, ali to nisu uspjeli jer je telefon zaštićen numeričkim kodom koji takođe nisam htio da otkrijem. Uglavnom, istražioci nisu uspjeli da ga otvore i kada su iscrpili sve mogućnosti nije bilo razloga da ga više drže i vratili su mi ga - rekao je Morača.

On se zahvalio svim kolegama novinarima i ostalim ljudima koji su od početka bili uz njega i pružili mu podršku.

Novinar EuroBlica i portala SrpskaInfo Nikola Morača saslušan je u PU Banjaluka zbog navodne “povrede tajnosti postupka”.

On je saslušan danas u svojstvu osumnjičenog za krivično djelo povreda tajnosti postupka

Morača je saslušan zbog teksta koji je objavio u vezi sa slučajem silovanja osamnaestogodišnje djevojke, koje je nedavno prijavljeno u Banjaluci, a za koje je osumnjičen M.K. (19) iz Banjaluke.

Izmjene zakona

SrpskaInfo

Novinari i aktivisti iz Republike Srpske, među kojima je i Morača predstavili su rezultate posjeta Beču, Strazburu i Briselu na kojima su tamošnje zvaničnike upoznali sa problemima koji slijede ako vlasti Republike Srpske istraju i usvoje izmjene Krivičnog zakonika o kriminalizaciji klevete i uvrede, kao i zakona o registraciji stranih agenata.

Proteklih dana održano je više sastanaka sa zvaničnicima institucija EU, Savjeta Evrope, OEBS i Međunarodnog institutu za medije, a posjetili su i Grupu prijatelja OEBS za bezbjednost novinara, kao i Međunarodnu federaciju novinara.

U grupi novinara i aktivista bili su  i Dejan Šajinović iz “Nezavisnih novina” i Vanja Stokić iz “eTrafike”, te aktivistkinja i pravnica Jovana Kisin Zagajac i Ivana Korajlić, izvršna direktorka kancelarije Transparensi Internešenel u BiH u Banjaluci.

– Ideja je bila sa se predstavnici upoznaju sa ambijentom u kome rade novinari, ali i sa stanjem demokratije u Republici Srpskoj. Nadamo se da najavljene izmjene KZRS nikada neće doći u Narodnu skupštinu u formi prijedlog – rekao je Siniša Vukelić, predsjednik Kluba novinara Banjaluka.

Dejan Šajinović je naglasio da su sagovornici znali situaciju u BiH, ali da je važno da iz lične perspektive vide sa kakvim se problemima susreću novinari aktivisti u BiH.

–Ako budu usvojene izmjene KZRS svanuće novi dan. Ništa se neće desiti no za sedam dana, godinu dana. Ali postepeno će to biti put bez povratka – rekao je Šajinović.

Prema riječima Ivane Korajlić najbolje bi bilo da nije bilo potrebe da se od međunarodnih institucija traži da apeluju na vlast u Srpskoj.

– To ne bi bilo potrebno da vlast sluša stav građana. Javna rasprava je bila farsa. Ministarstvo pravde je već reklo da su sve što imaju reći, rekli u Nacrtu. Od institucija u Briselu smo dobili uvjeravanje da će se dodatno obraćati institucijama Srpske. Ovo će uticati i na izvještaj EU o napretku BiH – kaže Korajlićeva.

Morača je izjavio da je stekao utisak sa su napravili popriličnu buku ovom posjetom.

–Nadamo se da ovaj zakon neće biti usvojen, da ćemo moći normalno da radimo svoj posao. Ako ga usvoje, biće jako teško. Bilo je riječi o tome da kriminalizacija klevete postoji i u nekim zemljama EU. Da, ali BiH nema nezavisno pravosuđe – rekao je Morača .Vanja Stokić je podsjetila da je održano 16 sastanaka sa oko 70 ljudi i da je na većini njih vidjela da su šokirani.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana