Nešić: Kada gaženje prava postane pravilo, otpor postaje obaveza

Srna
Foto: G.S.

BANJALUKA - Predsjednik DNS-a Nenad Nešić rekao je da Ustavni sud BiH nastavlja praksu kršenja Ustava BiH i da se od njegovog tumača pretvorio u ustavotvorca, te poručio da kada gaženje prava postane pravilo, otpor postaje obaveza.

”Volio bih da navedu odredbu Ustava BiH koja kaže da su obligacioni odnosi nadležnost BiH. Današnja odluka je nastavak donošenja odluka kojima se stopiraju razvoni projekti u Republici Srpskoj i nastoji joj se oteti državna imovina”, rekao je Nešić, komentarišiću odlukU Ustavnog suda BiH koja se odnose na državnu imovinu Republike Srpske.

Nešić je precizirao da aneks dva Dejtonskog mirovnog sporazuma - Sporazum o liniji razgraničenja između entiteta i odnosnim pitanjima, aneks četiri, odnosno Ustav BiH i aneks osam definišu da svojinski i obligacioni odnosi, a time i rješavanje pitanja imovine, pripadaju nadležnosti entiteta.

“Po kojem to osnovu Brčko može knjižiti državnu imovinu i raspogalati javnim dobrima, a to isto radi i Federacija BiH, dok se Republici Srpskoj otima državna imovina!”, upitao je Nešić.

Predsjednik DNS-a mišljenja je da je Ustavni sud BiH najveći generator kriza u BiH i da će se onima koji ga koriste kao instrument za derogiranje Dejtonskog mirovnog sporazuma sve vratiti kao bumerang, saopšteno je iz ove stranke.

“Jasno je zašto se tako grčevito bore za ostanak stranih sudija i apsolutnu kontrolu Ustavnog suda. Ovakav nakaradni sud ne štiti Ustav nego im je alat za centralizaciju i unitarizaciju. No, trebaju znati da sve ovo što rade ne rade Republici Srpskoj nego BiH. Republika Srpska će zaštititi svoj Ustav i svoju imovinu, ali BiH nema ko da zaštiti od nerazumnih bošnjačkih političara. Kada gaženje prava postane pravilo, otpor postaje obaveza!”, poručio je Nešić.

On je dodao da dokaz koliko se Ustavni sud BiH postavio iznad Ustava jeste i činjenica da je izmjenama Pravila prekršio odredbu Ustava BiH koja kaže da sudijama prestaje mandat s navršenih 70 godina života.

''Svojim Pravilima oni si rekli da to ne važi i da neko može biti sudija i nakon navršenih 70 godina. Pa ima li flagrantnijeg kršenja Ustava BiH od ovog!'', upitao je Nešić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana