Narodna skupština raspravlja o budžetu i programu ekonomskih reformi

Srna
Foto: Dražan Pozderović

BANjALUKA - U Banjaluci je danas počela 37. posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske na čijem dnevnom redu su Prijedlog programa ekonomskih reformi Republike Srpske za period 2023–2025. godine i Prijedlog budžeta Republike Srpske za 2023. godinu, koji će biti razmatrani po hitnom postupku.

Prijedlog programa ekonomskih reformi obuhvata 21 reformsku mjeru na kojima će se bazirati osnovne aktivnosti Vlade Republike Srpske u naredne dvije godine, a projektovane stope privrednog rasta u Srpskoj u periodu 2023–2025. godina iznose 3,1, 3,4 i 3,2 odsto respektivno.

Okvir budžeta iznosi 5,383 milijardi KM, što predstavlja uvećanje od 873 miliona KM u odnosu na drugi rebalans budžeta za 2022. godinu.

Na usvojenom dnevnom redu su i Prijedlog zakona o izvršenju budžeta Republike Srpske za 2023. godinu po hitnom postupku, prijedlog odluke o dugoročnom zaduživanju Republike Srpske za 2023. godinu i prijedlog odluke o kratkoročnom zaduživanju Republike Srpske emisijom trezorskih zapisa za 2023. godinu.

Biće razmatran i prijedlog odluke o iznosu garancija koje može izdati Republika Srpska u 2023. godini.

Kolegijum je ranije, na zahtjev Vlade Republike Srpske, u skladu sa odredbama skupštinskog Poslovnika, predsjedniku Vlade Republike Srpske Radovanu Viškoviću i ministru finansija Zori Vidović odobrio duže vrijeme za izlaganje o Programu ekonomskih reformi i o budžetu, i to po 30 minuta, s obzirom na to da se radi o obimnim i veoma značajnim dokumentima.

Predsjednik Narodne skupštine Nedeljko Čubrilović je rekao da će narodni poslanici glasati o Prijedlogu budžeta Republike Srpske za 2023. godinu i Prijedlogu zakona o izvršenju budžeta Republike Srpske za 2023. godinu odmah po završetku rasprave o ovim aktima.

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković rekao je u Narodnoj skupštini da su povećanje zaposlenosti, unapređenje poslovnog okruženja i povećanje efikasnosti javnog sektora identifikovani kao glavni izazovi jačanja konkurentnosti i dugoročnog i inkluzivnog rasta.

Višković je istakao da su navedeni izazovi poslužili kao osnov kod formulisanja prijedloga ključnih reformskih mjera u Prijedlogu programa ekonomskih reformi Republike Srpske za period 2023–2025. godine, koji je pred poslanicima po hitnom postupku.

Naveo je da su stabilizacija epidemiološke situacije u 2021. godini, te oporavak tokova robe i usluga, kao i potrošnje na globalnom nivou i u okruženju, uticali na oporavak izvozne tražnje.

-Osim toga, na tržištu rada Republike Srpske zabilježen je rast zaposlenih lica i plata, što je omogućilo rast domaće tražnje. Ostvaren je rast industrijske proizvodnje. Sve to rezultiralo je rastom ekonomske aktivnosti Republike Srpske - rekao je Višković, predstavljajući navedeni dokument.

Višković je rekao da je, prema procjeni Republičkog zavoda za statistiku Republike Srpske stopam rast BDP-a Republike Srpske u 2021. godini iznosio 6,9 odsto.

On je rekao da je, prema podacima Zavoda, realni BDP Republike Srpske u prva dva kvartala 2022. godine imao pozitivnu stopu rasta i u prosjeku za pola godine iznosi 4,5 odsto.

Višković je naveo da je u okviru odgovora Vlade Republike Srpske na krizu prouzrokovanu pandemijom virusa korina, pružena pomoć svim pogođenim sektorima kako bi se ublažile negativne ekonomske posljedice.

On je rekao da je u 2020. i 2021. godini Vlada Republike Srpske preduzela niz mjera s ciljem pomoći zdravstvenom sektoru i privrednim subjektima i preduzetnicima, da što uspješnije prevaziđu posljedice izazvane globalnom pandemijom kroz očuvanje radnih mjesta, isplatu plata, odnosno održanja likvidnosti onih čija je privredna aktivnost bila smanjena.

Višković je rekao da je zbog nastavka krize u Ukrajini i inflatornih pritisaka Vlada Srpske više puta povećavala plate javnom sektoru te isplaćivala jednokratne pomoći određenim kategorijama građana.

Precizirao je da su Prijedlogom programa ekonomskih reformi Republike Srpske za period 2023–2025. godine predviđene mjere koje obuhvataju smanjenje sive zone u prikazivanju prometa pomoću implementacije novog sistema fiskalnih kasa, optimizaciju poreskog i neporeskog opterećenja, te jačanje podrške preduzetništvu Republike Srpske.

Predviđeno je i unapređenje bezbjednog ambijenta za poslovanje i optimizacija administrativnih procedura na republičkom nivou.
-Predložena su nova rješenja s ciljem potpune implementacije novog sistema fiskalizacije u Republici Srpskoj, a koji će suziti i eliminisati prostor za sprovođenje aktivnosti u sivoj zoni koje se odnose na prikazivanje prometa - rekao je Višković.

Rekao je da je dokumentom predviđeno i utvrđivanje fiskalnih rizika i finansijski nadzor nad poslovanjem javnih preduzeća.

Višković je rekao da su u oblasti poljoprivrede, industrije i usluga predviđene mjere unapređenja konkurentnosti poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i podrška prerađivačkoj industriji.

-U budžetu za 2023. godinu za poljoprivredu se izdvaja 180 miliona KM - rekao je Višković i dodao da je nova mjera i podrška za nezaposlene roditelje četvoro i više djece u iznosu od 750 KM.

U Prijedlogu programa ekonomskih reformi Republike Srpske za period 2023–2025. godine navodi se da će smanjenje učešća izdataka za tekuću potrošnju javnoj upravi biti realizovano kroz uspostavljanje registra zaposlenih kod korisnika budžetskih sredstava, te kroz izmjenu organizacije javne uprave i povećanje efikasnosti njenog rada.

Naglasio je a će se prosječna plata u narednom periodu nakon oporezivanja kretati u rasponu od 1.208 KM u 2023. do 1.312 KM u 2025. godini.

On je podsjetio da se uprkos negativnim efektima pandemije, pozitivan trend rasta plata u Republici Srpskoj nastavio i u 2021. godini.
 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana