Kovačević: BiH sa ovakvim Ustavnim sudom neće opstati

Srna
Kovačević: BiH sa ovakvim Ustavnim sudom neće opstati

SARAJEVO - Delegat Kluba Srba u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević rekao je da BiH sa ovakvim Ustavnim sudom neće opstati, te da trenutno rješenje kojim je jednom konstitutivnom narodu omogućeno da preglasava druga dva naroda sa strancima nije način da se o bilo čemu razmišlja u BiH.

"Sa ovakvim Ustavnim sudom neće opstati BiH. Ustav kaže da poslije pet godina Parlamentarna skupština BiH treba da odredi način na koji će biti zamijenjeni stranci u Ustavnom sudu. Ovo je put u nestanak BiH", naglasio je Kovačević.

On je u toku rasprave o dnevnom redu današnje sjednice Doma naroda rekao da prijetnje određenih delegata da će napustiti sjednicu, ukoliko na dnevni red bude dodata tačka o Ustavnom sudu BiH, koju je na jednoj od ranijih sjednica predložio delegat Kluba srpskog naroda Želimir Nešković, naglasio da to nije način na koji treba rješavati bilo šta u BiH.

"Ili ćemo se dogovarati ili BiH neće biti", naveo je Kovačević.

Kovačević je odgovorio i delegatu Kluba bošnjačkog naroda Šefiku Džaferoviću koji je tvrdio da takva rješenja nisu dobra za ustavni poredak BiH, rekavši mu da preuranjeno kvalifikuje i tumači zakon koji još nije u parlamentarnoj proceduri.

"Mi smo za Dejtonski sporazum i dogovor tri konstitutivna naroda a ne preglasavanje od nekih stranaca, da odluke o sudbini BiH donosimo mi koji u njoj živimo, a neko sa strane, da sudije Srbi, Hrvati ili Bošnjaci donose odluke, a ne strane sudije", poručio je Kovačević.

Predsjedavajući Kluba srpskog naroda Sredoje Nović istakao je da bi mogao razumjeti "vatrene govore", kakve je držao Džaferović, da se otvorila rasprava o zakonu, ali da je nedopustivo sprečavati legalno izabranom delegatu da predlaže zakone.

"Ovdje je govor o proceduri, pa ako procijenimo da je nešto neustavno u raspravi, onda možemo potezati za takvom retorikom. Ovako, nemojte da oduzimamo pravo predstavniku jednog naroda da predlaže i iznese svoje mišljenje", rekao je Nović.

Delegat Kluba srpskog naroda Snježana Novaković Bursać rekla je da se pitanje sudija u Ustavnom sudu BiH tiče 14 prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije i tako pobila navode delegata Kluba bošnjačkog naroda Džemala Smajića koji je rekao da se treba baviti evropskim zakonima, te da zakon o Ustavnom sudu nije u 14 prioriteta.

Delegat Kluba srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Želimir Nešković predložio je da u dnevni red sjednice bude uvršten Zakon o Ustavnom sudu BiH kojim je definisan prestanak mandata stranih sudija u Ustavnom sudu BiH, po hitnoj proceduri.

Džaferović se protivio Neškovićevom prijedlogu, tvrdeći da takva rješenja nisu dobra za ustavni poredak BiH.

Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Dragan Čović u toku rasprave o dnevnom redu naveo je da je njegova želja da se podrže dopune dnevnog reda, a da od delegata pri glasanju zavisi kako će se o tim tačkama izjasniti.

"Kolega Želimir Nešković već posljednjih pet-šest sjednica traži da se ta tačka uvrsti na dnevni red i moje mišljenje je da to treba da podržimo", istakao je Čović.

Podsjećamo, na dnevnom redu sjednice Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH na čijem dnevnom reduje Prijedlog zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti, jedan od 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije.

Savjet ministara utvrdio je ovaj zakonski prijedlog i uputio ga parlamentarnim domovima na razmatranje po hitnom postupku.

Predloženim zakonom koji nosi oznaku "EI" kao potvrdu usklađenosti sa pravnom tekovinom EU BiH nastoji poboljšati kapacitete za efikasniju borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma u korist poslovne zajednice i građana BiH.

Novi zakon, koji je usvojen u Predstavničkom domu, harmonizuje sistem sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma u BiH sa standardima Radne grupe za finansijske mjere protiv pranja novca (FATF) i Manivala /Komiteta eksperata za evaluaciju mjera za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma/ iz posljednjeg kruga evaluacije.

Delegati bi trebalo da razmotre i zahtjev Savjeta ministara za razmatranje po hitnom postupku Prijedloga zakona o izmjenama i dopuni Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu BiH, kojim se kao rok za uspostavljanje i operativnost Odjeljenja za sprovođenje postupka ro izvještajima određuje 23. mart.

Predstavnički dom je juče usvojio ovaj zakonski prijedlog, kojim se uvode prelazne odredbe u vezi sa disciplinskim prekršajima, uz neznatne tehničke korekcije pravnih termina radi lakše primjene u praksi.

Na dnevnom redu je i zahtjev za razmatranje po hitnom postupku Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, nakon što je krajem decembra usvojen u Predstavničkom domu, a u parlamentarnu proceduru uputio ga SDA.

Predložene izmjene, između ostalog, predviđaju uvođenje novih tehnologija poput elektronskih skenera glasačkih listića, a predviđeno je i davanje većih ovlaštenja Centralnoj izbornoj komisiji BiH, uključujući imenovanje i smjenjivanje predsjednika i zamjenika biračkih odbora koji bi bili nestranački kadar i birali bi se na konkursima.

U prvom čitanju delegati bi trebalo da razmotre Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH.

Na dnevnom redu je i više izvještaja, te davanja saglasnosti za ratifikaciju međunarodnih sporazuma.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana