Kondić Panić: MIP bio dužan da proslijedi pismo srpskog člana Predsjedništva BiH

GS
Kondić Panić: MIP bio dužan da proslijedi pismo srpskog člana Predsjedništva BiH

PARIZ - Blokadom pisma srpskog člana Predsjedništva BiH Željke Cvijanović generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija Antoniu Guteresu Ministarstvo inostranih poslova BiH prekoračilo je svoja ovlašćenja, izjavila je ambasadorka BiH u Francuskoj Bojana Kondić Panić za RTRS.

Kondić Panić je naglasila da je MIP BiH bio dužan da proslijedi pismo, a ne da se bavi cenzurom.

- MIP je tehnički organ i nikako se ne bavi osmišljavanjem spoljne politike. Nezamislivo je da jedan ministar ne poštuje volju Predsjedništva. Ovdje se radi o zloupotrebi položaja, šalje se jedna ružna poruka srpskim diplomatama i nama ambasadorima. Ako smo vidjeli da se dopis bošnjačkog člana Predsjendištva BiH Denisa Bećirovića šalje, a dopis srpskog člana Predsjedništva BiH se dovodi u pitanje, to govori o tome da je srpski narod u nezavidnoj poziciji - rekla je Kondić Panić.

Ona je poručila “da je očigledno da ministru inostranih poslova Elmedinu Konakoviću smeta stav Cvijanovićeve o Kristijanu Šmitu, inače bi pismo došlo tamo gdje je trebalo da dođe”.

- Takav upit bi možda doveo do smirivanja tenzija i rješavanja mučne situacija u BiH i zaista ne vidimo razlog zašto bi to bilo kome smetalo. Trebalo bi da bude suprotno, odnosno da se prihvati i da dobijemo odgovor - napomenula je Kondić Panić.

Ona je dodala da se, kada je riječ o situaciji u BiH, i u Francuskoj i na nivou Evropske unije mogu čuti poruke da “nećemo biti kredibilan partner nikome, pa ni EU, dok se unutrašnji faktori u BiH ne dogovore i ne postignu konsenzus”.

- Drago mi je da je Republika Srpska i u ovom slučaju pokazala zrelost i odgovornost. Jedino dogovorom, konsenzusom i dijalogom unutrašnjih faktora možemo doći do rješenja, a nikako nametanjem - zaključila je Kondić Panić.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana