Johan Satler kritikovao zvaničnike u BiH: Migrantska kriza zaustavlja evropski put BiH
SARAJEVO, BANjALUKA - Migranti su ponovo glavna tema u zemlji, a loše upravljanje krizom postalo je i omča oko vrata BiH na evropskom putu. Pored 14, već postojećih uslova, situacija sa migrantima nameće se kao još jedna prepreka za dobijanje kandidatskog statusa.
Na ovo je upozorio i ambasador EU u BiH Johan Satler, koji je rekao da je migrantska kriza pokazala mnoge nefunkcionalnosti institucija BiH.
- Države članice će ocjenjivati kapacitete i u pogledu upravljanja sa osam ili devet hiljada migranata. Ja ću prvi zagovarati kandidatski status, ali moramo vidjeti i rad na 14 prioriteta. Dvije godine su tu ta pitanja, ali je vrlo malo napretka - istakao je Satler.
Da je situacija na evropskom putu, ali i borba sa migrantskom krizom, loša, saglasni su i članovi Zajedničke komisije za evropske integracije, ali i stručnjaci za međunarodne odnose.
Član Komisije Lazar Prodanović kaže za “Glas Srpske” da bi institucije trebalo da pokažu bolje rezultate u sprovođenju politike kada je riječ o pitanju migracije i da treba učiniti sve da bi odgovor na krizu bio adekvatan. Komentarišući zamor građana od mnogih uslova na evropskom putu Prodanović kaže da se građani umorni od očekivanja da političari pruže dobar odgovor na mnoga pitanja.
- Postoji apsolutan konsenzus svih stranaka u BiH u pogledu evropskih integracija, ali mi stojimo veoma loše na tom putu. Stranke koje čine vlast treba da postignu minimum kompromisa da bi bio riješen bar jedan od uslova, da bismo u što skorijem periodu dobili bar kandidatski status - istakao je Prodanović.
On dodaje da bi dodatno uslovljavanje zakomplikovalo već usložnjene odnose, ali da BiH ima međunarodne obaveze koje mora da ispunjava.
- Stanje je loše i potpuno neizvjesno. Tek kada bismo ispunili bar dio od onih 14 uslova, mislim da bi procesi u BiH krenuli uzlaznom putanjom i da bismo se lakše nosili s mnogim krizama - zaključio je Prodanović.
Sa njim je saglasan i njegov kolega iz komisije Branislav Borenović, koji je za “Glas Srpske” rekao da je migrantska kriza pokazala sve nedostatke funkcionisanja institucija te da je evropski put trenutno zaustavljen.
- Mi smo od institucija EU dobili ogroman novac, a niko ne zna na šta je on potrošen. I tu vlada jedno licemjerje s obje strane. Političari uzimaju novac, a ne rade ništa na ispunjavanju uslova, dok EU daje novac i pored toga što često kritikuje procese unutar BiH - istakao je Borenović.
Govoreći o mogućnosti da komisija nešto učini u pogledu popravljanja situacije, Borenović ističe da je to malo vjerovatno, uzimajući u obzir da većinu u komisiji imaju oni koji čine izvršnu vlast.
Nije iznenađenje
Profesor međunarodnih odnosa na Fakultetu političkih nauka Miloš Šolaja rekao je da novi uslov na evropskom putu nije iznenađenje, jer EU od potencijalnih članica traži da poboljšaju svoju politiku na polju ljudskih prava, politike, ali i bezbjednosti.
- Ovo se moglo očekivati. I da niko nije upozorio bilo je jasno da bi EU imala zamjerke kada je riječ o ovom pitanju i da bi predstavljalo kočnicu na tom putu - istakao je Šolaja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.