Izučavanjem zaustaviti neutralizovanje nacionalnih spomenika
BANjALUKA- Republika Srpska kontinuiranim izučavanjem kulturno–istorijskog nasljeđa srpskog naroda treba da podigne na viši nivo zaštitu svojih nacionalnih spomenika u BiH, te tako zaustavi njihovo neutralizovanje, poručeno je danas sa okruglog stola koji je održan na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Banjaluci.
Član Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH iz Republike Srpske Anđelina Ošap Gaćanović rekla je da se već 25 godina svi nacionalni spomenici proglašavaju spomenicima BiH iako su oni Aneksom osam Okvirnog sporazuma za mir dobili prostor da budu zaštićeni kao nacionalni.
"To je alarmiralo nas koji u zajedničkim institucijama zastupamo Republiku Srpsku, ali i nauku, da moramo dati institucionalni odgovor kako bismo zaustavili prisvajanje ili neutralizovanje spomenika nasljeđa srpskog naroda u BiH", izjavila je Gaćanovićeva novinarima prije početka okruglog stola "Zaštita srpskog kulturnoistorijskog nasljeđa u BiH".
Ona je navela da nisu rijetke situacije da se srpske crkve proglašavaju samo crkvama, kao i da se stećci pripisuju različitim konfesijama, a da se neutrališu da su pripadali Srpskoj pravoslavnoj crkvi ili Srbinu pravoslavcu.
"Takva dešavanja su alarm da se trgnemo, jer smo bili uljuljkani idejom o suživotu, te smo nemarno prihvatali neke situacije. Neophodno je da iskoristimo postojeći pravni okvir i krenemo u borbu koja nije laka", poručila je Gaćanovićeva.
Viši asistent na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Banjaluci na Katedri za istoriju Dejan Došlić izrazio je nadu da će saznanja i zaključci doneseni na ovom okruglom stolu biti podstrek i putokaz institucijama koje aktivnosti da preduzmu, kako bi zaštitu kulturno-istorijskog nasljeđa srpskog naroda podigli na viši nivo.
"Bitno je da se formira dokument koji će da sadrži pojmove kulturno-istorijskog nasljeđa Srba, koje je njegovo trajanje, značaj u današnjem, ali i budućem vremenu, kako bismo prema tome mogli da se odredimo i nađemo svoj položaj u političkom, ali i kulturnom i naučnom pogledu", rekao je Došlić.
Profesor Zorica Nikitović smatra da srpski narod nema dovoljno razvijenu svijest o značaju kulturno-istorijskog nasljeđa, te da treba što više da ga proučava.
"Malo se tome pridaje pažnja u Republici Srpskoj, a mnogo su više te teme zastupljene u Fedarciji BiH, samim tim što je riječ o preimenovanju onoga što je iskonsko srpsko, jer sva jevanđelja i bogoslužbena literatura koja je pisana srpsko–slovenskim pismom, pripadaju korpsusu srpskog pisanog nasljeđa", navela je Nikitovićeva.
Okrugli sto organizovao je Institut za humanističke i društvene nauke Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci, pod pokroviteljstvom člana iz Republike Srpske u Komisiji za očuvanje nacionalnih spomenika.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.