Ivanišević: Ukopani u Potočarima 2003. godine, a glasali na izborima 2004.

SRNA
Ivanišević: Ukopani u Potočarima 2003. godine, a glasali na izborima 2004.

BEOGRAD - Direktor Centra za istraživanje srpskih stradanja u 20. vijeku Milivoje Ivanišević rekao je Srni da je, prema njegovoj evidenciji, od 625 Bošnjaka koji su 2003. godine navodno ukupani u Memorijalnom centru u Potočarima njih 78 glasalo na lokalnim izborima 2004. godine.

Ivanišević je naveo da je utvrđeno da su na groblju u Potočarima pokopani pripadnici muslimanskih snaga odgovorni za masovna ubistva Srba u srebreničkim selima.

Među njima su, kaže Ivanišević, skoro svi članovi štaba Osme operativne grupe odgovorni za ubistva 13 mještana srpske nacionalnosti u selima Blječeva i Gniona, kao i u zasjedama u Konjević Polju, Osmačama i Sandićima.

"Osim njih, u Memorijalnom centru sahranjeni su pripadnici muslimanskih snaga koji su ubili meštane sela Oparci, Obadi, Špat, Ratkovići i Brežane, kao i 47 srpskih civila na Petrovdan", rekao je Ivanišević.

On je naveo da su u Potočarima pokopani i komandanti istočnobosanskih brigada takozvane Armije BiH, ali i muslimanski borci od kojih su stradala srpska sela Ježestica, Podravanje, Fakovići, Kamenica, Loznica, Bjelovac i Sikirić.

Ivanišević je rekao da su u Memorijalnom centru kao civilne žrtve iz Srebrenice sahranjeni i pripadnici muslimanskih snaga poginuli širom BiH.

"Godinama ukazujem na zloupotrebu memorijala i smatram da ga treba izmestiti, odnosno odvojiti civilne žrtve od zločinaca. Decenijama se bavim time i imam liste svih ukopa", rekao je Ivanišević.

On je ukazao da se čitav tim ljudi koje je okupio bavio prikupljanjem dokaza o izmještanju Bošnjaka sa područja Srebrenice koji su umrli ili stradali prije jula 1995. godine u Memorijalni centar u Potočare.

"Kada su izmeštali telo jednog ranije preminulog i upisali ga na spisak ukopanih u Potočarima zaboravili su da uklone spomenik na kome piše da je poginuo 1992. godine", rekao je Ivanišević.

On je naveo da je u najmanju ruku bijesan zbog činjenice da je srpskom narodu u Generalnoj skupštini UN nametnut žig genocidnosti, te istakao da treba iskoristiti sve ljudske i institucionalne potencijale, a prije svega neoborive dokaze da je stradanje Bošnjaka u Srebrenici u julu 1995. godine mit.

Za razliku od Srpskog vojničkog spomen-groblja Novi Zejtinlik na Sokocu koje je mjesto časti i ponosa, kaže Ivanišević, Memorijalni centar u Potočarima je mjesto beščašća i manipulacije koje treba zauvijek raskrinkati.

"Kome onda cveće? Kome počast, a kome žig?", upitao je Ivanišević

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana