Imenovanje Vehabovićevog nasljednika veliki test

Aleksandar Stojanović
Imenovanje Vehabovićevog nasljednika veliki test

SARAJEVO - Mandat sudije Evropskog suda za ljudska prava Farisa Vehabovića ističe krajem ove godine, a na konkurs za izbor novog sudije koji je raspisalo Ministarstvo inostranih poslova prijavilo se 13 kandidata i njihove kandidature su proslijeđene Predsjedništvu BiH, koje do 11. februara treba da odluči koja tri imena će biti predložena Savjetu Evrope.

Potvrdili su ovo za “Glas Srpske” u Ministarstvu inostranih poslova (MIP) BiH i dodali da o konkretnim imenima trenutno ne mogu dati više podataka. Kako nam je objašnjeno, za sada je sve obavljeno u skladu sa svim procedurama.

Svaka država članica imenuje po jednog sudiju na mandat od devet godina, a on ne može biti obnovljen. Procedura izbora sudije Evropskog suda za ljudska prava je veoma striktna i treba da u potpunosti odgovara uspostavljenim pravilima Komiteta ministara i Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope.

- Prema navedenoj proceduri, BiH treba da dostavi Savjetu Evrope na dalju proceduru izbora listu tri kandidata. Nakon pojedinačnih intervjua sa navedenim kandidatima od strane nadležnog komiteta, Parlamentarna skupština Savjeta Evrope će na plenarnom zasjedanju u junu 2021. godine glasanjem izabrati sudiju Evropskog suda za ljudska prava - istakli su iz MIP-a.

Predloženi kandidati treba da budu osobe visokih moralnih kvaliteta i da ispunjavaju uslove za obavljanje visokih sudskih funkcija ili da je riječ o međunarodno priznatim pravnim ekspertima.

Zbog nedavne kandidature Jasmine Ćosić Dedović za sudiju Međunarodnog krivičnog suda, kada su prekršene brojne procedure od strane Ministarstva inostranih poslova, stručnjaci apeluju da se takav scenario ne smije dozvoliti i kod ovog imenovanja te da institucije treba da povrate svoj ugled u međunarodnim krugovima.

Sudija Okružnog suda u Banjaluci i profesor ustavnog prava Milan Blagojević kaže za “Glas Srpske” da se ne smije dopustiti politizacija ovog pitanja i da u ovu, ali i druge međunarodne institucije, treba imenovati najkompetentniji kadar.

- Izabrane sudije predstavljaju i sebe, ali i BiH i zbog toga je vrlo važno da se ovo ne postavlja kao političko, već isključivo kao profesionalno pitanje. Iako je kod nas u mnogo toga umiješana politika, ipak ne smije se dopustiti kao u slučaju sudije Jasmine Ćosić Dedović da je jedna strana u BiH potpuno nezadovoljna i da se na tako grub način krše sve procedure - istakao je Blagojević.

On dodaje da bi bilo dobro da pri takvim imenovanjima više bude uključena i šira, stručna javnost, što bi preduprijedilo neke prethodne situacije.

- Predsjedništvo vodi spoljnu politiku i tu nema ništa sporno, ali bilo bi dobro da se zakonski ili na drugi način uredi da u ovakvim pitanjima ne odlučuju samo članovi političke institucije, već i da kod takvih imenovanja budu uključeni pravnici. Ime sudije Evropskog suda, ali i drugih međunarodnih institucija ne treba da bude plod političkog dogovora, već treba da bude predložena ličnost sa visokom moralnim i stručnim kvalifikacijama – zaključuje Blagojević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana