Fiktivnim fakturama izvukli milione iz Rafinerije nafte

D. Dujić, G. Obradović
Fiktivnim fakturama izvukli milione iz Rafinerije nafte

Doboj - Dvojica bivših direktora Rafinerije nafte Brod, radnik tog preduzeća i vlasnik agencije za promet nekretnina "Donatelo" iz Banjaluke prijavljeni su tužilaštvu pod optužbom da su iz jedine domaće rafinerije nelegalno izvukli oko 6,2 miliona maraka.

Malverzacijama je "Donatelo" pribavio nezakonitu korist od 4,84 miliona maraka.

Izvještajem o počinjenim krivičnim djelima koji je Centar javne bezbjednosti Doboj podnio dobojskom Okružnom tužilaštvu obuhvaćeni su bivši direktori Rafinerije nafte Aleksandar Litvinjenko i Sergej Kraščuk, vlasnik "Donatela" Dragica Gajić i radnik rafinerije Dušanka Šukurma. Litvinjenko i Kraščuk su državljani Rusije i nakon odlaska sa čela Rafinerije nafte napustili su RS i otišli u svoju otadžbinu.

Prema nezvaničnim informacijama, osumnjičeni su dogovorili da Rafinerija nafte angažuje firmu "Donatelo" za obavljanje geodetskih snimanja i drugih poslova za brodsko preduzeće. Prema planu koji su skovali osumnjičeni, "Donatelo" je zatim angažovao firmu "Geonovo" iz Istočnog Sarajeva da obavi te poslove.

- "Geonovo" je nakon završetka radova dostavljao fakture "Donatelu", a osumnjičeni su potom ove račune uvećavali za nekoliko puta i na taj način izvlačili višemilionske iznose novca iz Rafinerije - rekao je "Glasu Srpske" izvor blizak istrazi.

Litvinjenko i Gajićeva su u avgustu 2009. i februaru 2010. godine zaključili anekse ugovora. Tada su ugovorili usluge geodetskih snimanja komunalnih uređaja iako su znali da "Donatelo" nije osposobljen za te poslove i da nema odobrenja Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove za pružanje tih usluga.

U Centru javne bezbjednosti Doboj rekli su, ne navodeći ni inicijale osumnjičenih ni naziv firmi sa kojima je poslovala Rafinerija, da je na osnovu ispostavljenih faktura, Rafinerija nafte na osnovu jednog aneksa ugovora isplatila agenciji iz Banjaluke 473.901 marku za pomenute geodetske poslove. Potom je po istom scenariju obavljen i drugi posao.

- Snimanje je po nalogu "Donatela" obavilo preduzeće "Geonovo", koje je ovlašćeno za obavljanje ovih poslova, po cijeni od 114.612 maraka. Na osnovu fiktivnih faktura Rafinerija je "Donatelu" isplatila 229.361 marku - pojasnili su u policiji.

Šukurma, koja je obavljala poslove rukovodioca građevinske službe u Rafineriji nafte, ovjerila je u svojstvu nadzornog organa obračune usluga navodeći da ih je obavio "Donatelo" iako je to učinio "Geonovo". Tim malverzacijama, kako su istakli u policiji, Litvinjenko, Gajićeva i Šukurma su ostvarili korist od 703.262 marke i za istu sumu oštetili Rafineriju nafte.

Po istom sistemu sa "Donatelom" je nastavio da posluje i Kraščuk. U policiji su istakli da je Kraščuk sa Gajićevom u julu 2010. godine potpisao novi aneks ugovora kojim su dogovorili izvođenje novih geodetskih poslova. Radove je ponovo obavljala firma "Geonovo", a na osnovu fiktivno uvećanih faktura novac od Rafinerije nafte naplaćivao je "Donatelo". Time je Rafineriji nafte pričinjena šteta od 3,88 miliona, a "Donatelo" je ostvario korist od 2,65 miliona maraka. Kao i u prethodnim slučajevima, sve je ovjerila Šukurma.

"Donatelo" je na osnovu dogovora Kraščuka, Gajićeve i Šukurme 2010. godine zaradio još 659.587 maraka na štetu Rafinerije. Taj ugovor odnosio se na izradu topografskog plana. Posao je ponovo obavilo preduzeće "Geonovo" za mnogo manji iznos nego što je "Donatelo" prikazao u fakturama upućenim Rafineriji nafte.

Nova prevara uslijedila je kada je Šukurma neovlašćeno uputila obavještenje "Donatelu" da je prihvaćena ponuda za izradu topografskog plana iako su ti radovi dogovoreni ranije potpisanim aneksom ugovora. Posao je obavio "Geonovo", a Gajićeva je Rafineriji nafte ispostavila naduvanu fakturu čime je Rafinerija oštećena za još 820.071 KM.

Sa predstavnicima firmi "Donatelo" i "Geonovo" juče nismo uspjeli da stupimo u kontakt.

Izručenje

U Ministarstvu pravde BiH su istakli da BiH sa Rusijom nema sporazum o međusobnom izručenju svojih državljana.

- Notifikacijom o sukcesiji BiH je preuzela ugovor između FNR Jugoslavije i SSSR-a o pravnoj pomoći u građanskim, porodičnim i krivičnim stvarima od 24. februara 1962. godine čijim odredbama je, između ostalog, regulisano i pitanje izručenja. BiH i Ruska Federacija su potpisnice Evropske konvencije o ekstradiciji iz 1957. godine, koja na multilateralnom nivou reguliše pitanje ekstradicije - istakli su u Ministarstvu pravde BiH.

Aleksandar Litvinjenko

Bio prvi direktor Rafinerije nafte Brod nakon što su je privatizovali Rusi. Na čelo preduzeća stigao je 2007. i ostao do 2010. godine.

Sergej Kraščuk

Naslijedio Aleksandra Litvinjenka 1. aprila 2010. godine. Na čelu Rafinerije nafte zadržao se skoro do kraja 2013. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana