Dvostruki aršini stranaca u BiH: Glasni samo poslije napada na Bošnjake
BANjALUKA/SARAJEVO - Na nasilje nad Srbima ćute, dok za Bošnjake ekspresno reaguju. Ti dvostruki aršini za kojima posežu stranci u BiH kada je riječ o povratnicima u Republiku Srpsku i FBiH, odnosno napadima na njih za svaku su osudu, stav je sagovornika “Glasa”.
Primjer za to je posljednji napad na Bošnjaka u Višegradu koji se desio prije nekoliko dana, gdje je ekspresno reagovala Delegacija EU u BiH, koja je u svom saopštenju, između ostalog, navela da “učestali napadi na bošnjačke povratnike na istoku BiH izaziva ozbiljnu zabrinutost”.
Međutim, samo koji dan ranije desio se napad na srpsku povratnicu u mjesnoj zajednici Tumare u Lukavcu i to drugi u godinu dana, a tada je ta ista Delegacija EU u BiH ćutala i nije se oglasila, odnosno nije osudila napad, o kojem su pisali mnogi mediji. I nije to jedini slučaj. Stranci se o napadu na srpske povratnike i slične druge događaje u kojima vinovnici incidenta nisu Srbi oglašavaju samo u slučajevima kada im mediji pošalju pitanja. Do tada su i nijemi i gluvi na sve pa i na nasilje kojima su izloženi srpski povratnici.
- Reakcije stranaca po običaju izostaju samo onda kada je riječ o napadima na srpske povratnike. Sa druge strane, ekspresno reaguju kada se desi napad na Bošnjake u Srpskoj - rekao je “Glasu Srpske” predsjednik Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH Đorđe Radanović, koji dodaje da uvijek osuđuje svaki napad bilo da se desi u Lukavcu ili u Višegradu.
Stranci u Sarajevu, naglašava Radanović, opkoljeni su sekretaricama, kuvaricama i vozačima koji misle, kako navodi, isto kao i političko Sarajevo.
- Sve to se servira uz kafu. Stranci su servis bošnjačke politike i tome i služe. Srbi u FBiH su im samo problem, niko ih ne spominje pa ni onda kada se dese napadi koji nažalost nisu rijetki, već su u posljednje vrijeme sve učestaliji - rekao je Radanović i dodao da je svima i više nego jasno da se stranci služe dvostrukim aršinima, odnosno osuđuju napade u Srpskoj, a prećutkuju one u FBiH.
Primjera je, kako navodi, za to bezbroj od skidanja pravoslavne zastave u Konjicu i paljenja u Zenici sve do napada u Mostaru na staricu koji se desio na Božić.
- Sve je prošlo bez reakcije. S druge strane, kada je napad na Bošnjake idu ciljana saopštenja da se riješi napad - rekao je Radanović.
Istog stava je i direktor Centra za podršku povratnicima u Unsko-sanskom kantonu Nemanja Davidović koji navodi da osuđuje svaki napad na povratnika bilo da je Hrvat, Bošnjak ili Srbin.
- Volio bih da se to više nikada ne desi, nijednom povratniku. Činjenica je, kada se to desi u Srpskoj počinioci budu pronađeni, dok to nije slučaj u FBiH, kao što je to bio recimo ovaj posljednji slučaj u Lukavcu - rekao je “Glasu Srpske” Davidović, koji navodi da nikada nije vidio da reaguju stranci na napad na srpske povratnike.
Do sada nijednu reakciju na napade na srpske povratnike nije vidio ni predsjednik Srpskog građanskog udruženja “Posavina” iz Odžaka Damir Ivetić.
- Nemili napadi na srpske povratnike u FBiH su sve učestaliji, ali ja do sada nisam vidio niti čuo reagovanje niti jedne institucije u BiH pod pokroviteljstvom stranaca. To je jedan veliki problem za sve povratnike u FBiH, jer su ostali bez zaštite kako od strane policije tako i od stranih institucija koje bi ako ništa bar trebalo da pozovu nadležne da zaustave i kazne nasilje koje se dešava nad Srbima - rekao je “Glasu Srpske” Ivetić.
Crna statistika
Prema podacima Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH u prošloj godini desilo se 65 napada na srpske povratnike u FBiH, a ove godine već devet.
- To je alarm za uzbunu. Nadležni bi trebalo nešto da urade o ovom pitanju, jer će u suprotnom ove brojke biti još poražavajuće - rekao je Đorđe Radanović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.