Dom naroda: Bošnjaci i Hrvati odbili da se na dnevnom radu nađe Prijedlog zakona o Ustavnom sudu

GS
Dom naroda: Bošnjaci i Hrvati odbili da se na dnevnom radu nađe Prijedlog zakona o Ustavnom sudu

SARAJEVO - Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH odbio je većinom glasova prijedlog da se u dnevni red sjednice uvrsti Prijedlog zakona o Ustavnom sudu BiH, koji je predložio delegat SDS-a Želimir Nešković.

Predloženi zakon nije naišao na podršku delegata Kluba hrvatskog i bošnjačkog naroda, a delegat SDA Šefik Džaferović je čak zaprijetio da će kompletan Klub bošnjaka napustiti sjednicu Doma naroda ako se na dnevni red uvrsti rasprava o Ustavnom sudu BiH.

Nešković je naglasio da predlaže da se o Zakonu o Ustavnom sudu BiH na osnovu članova 94. i 95. Poslovnika Doma naroda raspravlja po hitnom postupku, jer se radi o zakonu koji je vezan za 14 prioriteta na putu BiH ka Evropskoj uniji.

-Ovaj zakon prednjači u odnosu na ostale reformske zakone, a mi iz Republike Srpske imamo obavezu da poštujemo zaključke iz Narodne skupštine Srpske, gdje smo obavezani da ne usvajamo nijedan evropski zakon dok se ne donese Zakon o Ustavnom sudu BiH - rekao je Nešković.

On je istakao da ukoliko ovaj zakon ne dođe na raspravu, on neće podržati ostale reformske zakone na putu ka EU.

Predsjedavajući Doma naroda Nikola Špirić (SNSD)  rekao je da nema ništa protiv da se ovaj zakon nađe na dnevnom redu, ali da prije njega to treba da bude učinjeno i sa i Zakonom o organizaciji tržišta vina, te prijedlog Zakona i izmjenama i dopunama Zakona o strancima.

-Mi ćemo podržati sve tačke koje su po poslovniku obavezujuće - rekao je on.

Delegat Kluba hrvatskog naroda Zlatko Miletić poručio je da se ne slaže sa delegatima iz srpskog Kluba da se tačke vežu jedna za drugu, te da neće prihvatiti uslovljavanja.

-Ovo nije zakon, ovo je provokacija. Ako se ovo nađe na dnevnom redu, mi nećemo učestovati u radu Doma naroda, tako smo odlučili jer ovo vodi u devastaciju. Ovo je zakon potpuno suprotan Ustavu BiH, zakon kojim se mijenja koncept BiH, zakon koji uništava koncept Ustava i koji udara na BiH - kazao je Džaferović.

Drugi zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda i delegat Kluba hrvatskog naroda Dragan Čović istakao da ovaj zakon ne može da bude na dnevnom redu današnje sjednice.

- Prijedlog Zakona o Ustavnom sudu BiH ne treba biti uvršten na dnevni red, ne zato što se slučajno slažemo sa kolegama iz Kluba Bošnjaka, već ćemo o tom zakonu raspravljati u Savjetu ministara već u septembru ili oktobru - istakao je Čović.

Dom naroda usvojio je u prvom čitanju Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu (VSTS) BiH, kojim se uređuju pitanja u vezi sa sukobom interesa članova VSTS-a i uvode obaveze sudija i tužilaca da prijave imovinu i interse, kao jednu od mjera u borbi protiv korupcije u pravosuđu.

Usvojenim izmjenama i dopunama se naglašavaju principi integriteta nosilaca pravosudnih funkcija, transparentnost rada, dvostepenost pri odlučivanju i odgovornost nosilaca pravosudnih funkcija, uključujući podjednako sudije, tužioce i članove VSTS-a BiH.

Istovremeno se odredbama ovog zakona pojačava disiplinska odgovornost sudija, tužilaca, kao i članova VSTS-a za počinjene disciplinske prekršaje.

Predlagač zakona, Savjet ministara, ističe da je usvajanje ovog zakona, u kojem su uvažena mišljenja i sugestije nadležnih evropskih insituticija i tijela, važan iskorak u pravcu ispunjavanja jednog od 14 prioriteta Evropske komisije u procesu pridruživanja BiH EU.

Šefik Džaferović rekao je tokom rasprave da je ovo veoma bitan zakon, te da je izmjene i dopune trebalo donijeti i mnogo ranije, ali da mu ne odgovaraju sve predložene izmjene.

Želimir Nešković rekao je da neće podržati prijedlog koji se danas našao na sjednici zbog kršenja zaključaka Narodne skupštine Republike Srpske i naveo da postoje manjkavosti u predloženom rješenju.

Nikola Špirić najavio je da će se delegati o ovom zakonskom prijedogu, u drugom čitanju, izjašnjavati na sjednici koja će biti održana 6. septembra.

Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH usvojio je danas po hitnom postupku i izmjene i dopune Zakona o strancima kojima se želi olakšati boravak digitalnim nomadima u BiH.

Namjera Savjeta ministara, koji je predlagač zakona, jeste da se dodatno produži njihov boravak u BiH.

Izmjene i dopune zakona odnose se i na oblasti izdavanja viza, stalni boravak, privremeni boravak stranaca u BiH na osnovu spajanja porodica, obrazovanja, naučnih istraživanja, učešća u programu razmjene ili obrazovnom projektu, obavljanja stručne prakse, volontiranja, zaposlenja visokokvalifikovanih radnika, te rada na osnovu "plave karte", kao i iz humanitarnih razloga.

Izmjenama i dopunama Zakona o strancima dopunjavaju se i određene odredbe kako bi bila olakšana njihova primjena i otklonjene nejasnoće u praksi.

Zlatko Miletić istakao je da se na ovo zakonsko rješenje čeka više od 10 godina, te da je neozbiljan stav prethodnih saziva kada je riječ o pristupu ovakvim zakonskim rješenjima.

Delegati Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH prethodno su usvojili danas prijedlog predsjedavajućeg ovog doma Nikole Špirića i u dnevni red sjednice uvrstili Prijedlog zakona o organizaciji tržišta vina u BiH i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o strancima.

Špirić je u obrazloženju prijedloga pojasnio da javnost očekuje da se radi na setu evropskih zakona, te da Savjet ministara, koji je i predlagač, traži hitnu proceduru, podsjetivši da su ovi zakonski prijedlozi usvojeni u Predstavničkom domu parlamenta BiH.

-Postoje tačke koje su po Poslovniku obavezne, sve za šta se traži hitna procedura mora se naći na prvoj narednoj sjednici, tako kaže Poslovnik - rekao je Špirić.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana