Dodik: Srpska želi da gradi gasovod Nova istočna interkonekcija

Srna
Dodik: Srpska želi da gradi gasovod Nova istočna interkonekcija

BEOGRAD - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da je Srpska želi da izgradi gasovod Nova istočna interkonekcija i da je postignut određen napredak, ali da svemu tome predstoji dug put.

"Mi smo mali potrošači, skoro beznačajni u smislu ukupne potrošnje u regionu, kamoli u odnosu na globalni nivo, ali imamo svoje potrebe, želimo da vidimo čvrstu riješenost sa ruske strane da podrže kompanije da investiraju u ovaj gasovod", rekao je Dodik za "Raša tudej".

On je podsjetio da je Savjet ministara nedavno odlučio da se o tome pregovara sa Srbijom i postigne sporazum o lokaciji konekcije gasovoda.

"Ipak, pred nama je još dug put. Moramo da provedemo i pratimo nekoliko procedura, ali to je realnost i postignut je određeni napredak. Želimo da izgradimo ovaj gasovod", rekao je Dodik.

On je istakao da Republika Srpska nastavlja da sarađuje sa Rusijom, ocijenivši da je saradnja bliska.

"Odbacili smo politiku potčinjenosti koju nam nameće Zapad u vezi sa sankcijama Rusiji i prekidom svake saradnje sa Moskvom. Namjeravamo da provodimo našu originalnu politiku. Mi jednako želimo da sarađujemo i sa drugim zemljama koje to žele", rekao je Dodik.

On je naglasio da Srpska nije prekinula veze sa Rusijom jer neko drugi protiv nje ratuje, iako sada većina Zapada ima stav u smislu "ako niste sa nama onda ste protiv nas".

On je podsjetio da je prije početka vojne operacije u Ukrajini Rusija predstavila Zapadu dokument u vezi sa bezbjednosti, a na to niko nije reagovao.

Dodik smatra da je to tipična arogancija Zapada, da odbaci mišljenja drugih, vođena dugoročnim interesima da dobije ono što želi i čija politika se provodi zahvaljujući naporima lobiranja.

On je rekao da se ovdje ne radi o zaštiti Ukrajine, odnosno da je to samo izgovor koji koriste da igraju na kartu emocija.

"Mislim da je stvar u tome što Rusija ima ogromne, beskonačne resurse, a cilj Zapada je da ih posjeduje, što je uzaludno. Zapadna Evropa nema gas, naftu, rijetke metale, ugalj ili neke druge prave resurse koji su važni za budućnost svijeta", rekao je Dodik.

On je naveo da je EU pokušala da izgradi politiku sa svima, ali da su Amerikanci rekli da je Unija njihov projekat i da će raditi onako kako to hoće Amerika. "Prema tome nijedan evropski lideri nije zaista nezavisan", kaže on.

Dodik je dodao da ovdje stvari režiraju predsjednici SAD Džozef Bajden i Ukrajine Vladimir Zelenski, koji postavljaju zahtjeve različitim zemljama EU.

Dodik je rekao da razumije pravu poziciju Rusije, te ponovio da Republika Srpska nije dozvolila BiH da podrži sankcije protiv Rusije, iako su neki njeni ambasadori u EU i UN to učinili na vlastitu inicijativu neodgovorno zaobilazeći zakone i Ustav BiH.

"O sankcijama nije postignut konsenzus i to neće biti moguće u budućnosti. Upravo zato je Republika Srpska pod velikim pritiskom i sve je teže nama da harmonizujemo našu ionako tešku situaciju u smislu ekonomije, politike, finansija ili bilo koje druge sfere", rekao je Dodik.

Aktuelan napad na imovinu Srpske

 

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je akteulan napad na imovinu Srpske i ako Kristijan Šmit pokuša da nešto diktira što se toga tiče, može da bude proglašena nezavisnost.
"Ako je vaša imovina oduzeta, koja je onda svrha ostajanja", rekao je Dodik za "Raša tudej".

Dodik je podsjetio da Srpska kao dio BiH postoji već 30 godina pod nemogućim uslovima, u političkom, ekonomskom i pravnom smislu.

On je napomenuo da su Srpskoj uskraćena prava na 83 njena ovlaštenja u skladu sa Dejtonskim sporazumom i Ustavom BiH, te da je to u 90 odsto nametnuto od visokih predstavnika, što nisu imali pravo da urade.

Dodik je pomenuo i neustavne korake Ustavnog suda, navodeći da u BiH neustavno djeluje, a čine ga tri stranca - Nijemac, zatim Nijemac iz Švajcarske i Albanac.

"Istorijski su oni uvijek bili protiv srpskih nacionalnih interesa na ovom području. Tri strana suca zajedno sa dva muslimana čine većinu", kaže Dodik i dodaje da to predstavlja ozbiljan problem sa funkcionisanjem suda, što ne može biti nastavljeno.

On je ukazao da je počela diskusija o tome kako ukloniti ovlaštenja Srpske u upravljanju šumama, rijekama, poljoprivrednom zemljištu i svemu što je za to vezano, a to znači oduzimanje elektrana, mostova, postrojenja i stavljanje pod uredbe BiH.

"To nije predviđeno ni Ustavom ni Dejtonskim sporazumom. Za nas nema mjesta u takvoj BiH. Mi u njoj ne treba da budemo. BiH ne poštuje Ustav", rekao je Dodik.

On je naveo da Republika Srpska nije vidjela nikakve koristi od BiH. "Mi smo lokalni rezidenti pod političkom kontrolom spoljnih igrača. To je tako već mnogo godina. Od građanskog rata koji je okončan 1995. godine. Oni su ostali ovdje i koriste situaciju namećući se ponovo", smatra Dodik.

Iako Zapad gazi principe međunarodnog prava, Dodik je rekao da Srpska poštuje Dejton i spremna je da poštuje Ustav BiH, ali ostaje pitanje koliko je to korisno.

"Zašto mi da poštujemo nešto što nestaje. Pokušavamo da se odbranimo od onih koji nas optužuju, prema tome ovo je teška, složena situacija, ali mislim da rat nije moguć scenario, mi se ne spremamo za takav ishod", istakao je Dodik.

On je napomenuo da Šmit, koga Savjet bezbjednosti UN nije imenovao za visokog predstavnika, nameće zakone Federaciji. "Ako pokuša da diktira nešto što se tiče naše imovine, onda će možda doći dan kada će naša Republika proglasiti nezavisnost", rekao je Dodik.

Dodik je podsjetio da je BiH nastala Dejtonskim sporazumom, kao dio konsenzusa velikih sila, uključujući Rusiju, a ta odluka je donesena uz poštovanje zaraćenih strana u BiH.

"Nakon rata ušli smo u fazu kada su zapadne sile ignorisale slobodu, počeli da stvaraju i primjenjuju politiku da unitarizuju i centralizuju BiH, što je prevashodno bilo usmjereno na uništenje Republike Srpske", rekao je Dodik.  

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana