Dodik: Niko nije tražio pomoć od NATO-a, Predsjedništvo BiH ne treba da je prihvati

Srna
Dodik: Niko nije tražio pomoć od NATO-a, Predsjedništvo BiH ne treba da je prihvati

BANjALUKA - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas Srni da Predsjedništvo BiH, kao ustavno nadležno, nije tražilo bilo kakvu pomoć od NATO saveza zbog čega je predložio da Predsjedništvo ne prihvati pomoć koju je ta alijansa odobrila za BiH.

"BiH je smiješna i žalosna zemlja kada joj drugi određuju pomoć, a tu pomoć niko nije ni tražio. Jedino nadležno za pitanja vojske i bezbjednosti je Predsjedništvo koje ni u prošlom niti u ovom sazivu nije ni razmatralo niti molilo NATO za bilo kakvu pomoć", rekao je Dodik.

On je naveo da zato ta odluka NATO-a o pomoći izgleda kao da je usmjerena ka miješanju u unutrašnje stvari u BiH - da NATO ovako reaguje i navodno doznačava neku pomoć za koju niko ne zna ni kakva je, ni kolika je, ni kome služi niti ko će je upotrebljavati.

Dodik je istakao da oni na taj način pokazuju koliko je BiH nesigurna i koliko je u suštini podijeljena.

"BiH je potpuno podijeljeno društvo i NATO ovim ponašanjem to na svoj način najbolje manifestuje", naglasio je Dodik.

Prema njegovim riječima, BiH nisu potrebni ni novo oružje niti bezbjednosni sistemi.

"BiH je potrebno nešto drugo što NATO nema. Očigledno je da ubacivanje oružja u BiH iz NATO programa nije opredjeljenje organa BiH i nije jedinstvena odluka svih. Možda postoje oni što stalno nešto ždramčež po svijetu, ali u tom smislu tih odluka nema", rekao je Dodik.

On je poručio da bi bilo pametno da NATO podržava ustavnu strukturu BiH, a ne da se tako arogantno i isključujuće ponaša prema organima BiH.

Predsjednik Republike Srpske je naglasio da je Predsjedništvo jedino mjesto koje treba o tome da odlučuje, a ne NATO savez.

"Predlažem da Predsjedništvo ne donese odluku o prihvatanju toga i da pokažemo da smo koliko-toliko, barem nešto, suverena zemlja", naveo je Dodik.

Oni, dodao je on, prema pravilu šalju već remontovane sisteme, čime žele da pokažu svoju privrženost BiH, ali na ovaj način najčešće pokazuju i pokazaće se na dugoročnom planu – svoje pogrešne poteze prema BiH.

"NATO nije opredjeljenje BiH. NATO jeste za saradnju, ali u toj saradnji trebalo bi da postoje dvije strane, a ne samo jedna - NATO koja zbog glupih procjena o navodnom ruskom uticaju želi sad ovdje da skrca naoružanje", naveo je Dodik.

Jedina ispravna politika u BiH je, naglasio je on, demilitarizacija, a ne koncentracija oružja i naoružanja.

"Tako da NATO time ništa ne pomaže BiH, štaviše, on je loš darodavac, pogotovo sa stanovišta da nijedan organ u BiH o tome nije odlučivao niti je uputio bilo kakav zahtjev o potrebi za takvim stvarima. Ako neko jeste, onda je to sve bilo mimo Ustava i zakona, jer je jedino ustavno mjesto za to Predsjedništvo koje o tome nikada nije donijelo odluku", naglasio je Dodik.

Na nedavnom ministarskom sastanku zemalja članica NATO-a u Briselu odobren je paket pomoći BiH koji obuhvata devet projekata za odbrambeni sistem i tri za bezbjednosni, čija ukupna vrijednost je na desetine miliona evra, saopšteno je iz Ministarstva odbrane u Savjetu ministara.

S tim u vezi, u narednom periodu će se pristupiti izradi plana primjene, što će odrediti i dinamiku isporuke opreme predviđene projektima pomoći za opremanje Oružanih snaga BiH i Ministarstva bezbjednosti u Savjetu ministara, navedneo je u saopštenju.

Dodik: Problem Ustavnog suda su dominacija Bošnjaka i strane sudije

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ocijenio je za Srni da je neprihvatljivo da se i dalje u Ustavnom sudu BiH dominantno zapošljavaju pripadnici bošnjačkog naroda, te napomenuo da su unutrašnji problem u toj pravosudnoj instituciji i strane sudije.

Dodik je rekao da takva praksa u Ustavnom sudu objašnjava i njegovo antiustavno djelovanje iako bi zaposleni u toj pravosudnoj instituciji trebalo da reprezentuju ustavnost u BiH.

-Uprkos monopolizaciji Bošnjaka u Sarajevu, u vezi sa radnim mjestima u toj instituciji trebalo bi se pobrinuti da situacija u korist Srba bude popravljena. Inače, apsolutno mislim da iz toga treba razmišljati polako se izvlačiti - izjavio je Dodik.

Ustavni sud BiH ima ukupno 91 zaposlenog, od kojih 15 spada u kategoriju rukovodstva i šefova organizacionih jedinica, podaci su koji su iz Sekretarijata ovog suda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana