Dodik: Odluka Evropske komisije ruši jedini konsenzus između tri naroda

Srna
Dodik: Odluka Evropske komisije ruši jedini konsenzus između tri naroda

BANjALUKA - Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik rekao je da odluka Evropske komisije da preporuči status kandidata za Ukrajinu, a izostavi BiH, ruši jedini konsenzus između Srba, Hrvata i muslimana u BiH, te istakao da taj potez tjera na razmišljanje da li je evropski put jedini kojim bi trebalo ići.

- Ta odluka nas sa pravom tjera na razmišljanje da li je evropski put jedini put kojim bi trebalo da idemo. Ako je odluka o Ukrajini rukovođena aktuelnim dešavanjima tamo, ne mogu da ne pitam da li je 93.000 poginulih u BiH malo za „evropske“ kriterijume? - naveo je Dodik na „Tviteru“.

On je naglasio da se od BiH očekuje da ispunjava uslove koje trenutno ne ispunjavaju ni neke članice, a, sa druge strane, predlaže se kandidatski status za državu na čijoj teritoriji traju oružani sukobi.

- Ako je to EU kojoj smo težili, onda hvala na takvoj EU! - poručio je Dodik.

Ranije je Evropska komisija saopštila da je preporučila da se Ukrajini i Moldaviji dodijeli status kandidata kao simboličan korak na dugom putu ka članstvu u EU. Odluku o tome će donijeti lideri EU u četvrtak i petak, 23. i 24. juna.

Nakon što je predložen kandidatski status za Ukrajinu i Moldaviju, a izostavljena BiH, iz Evropske komisije tvrde da su proces i kriterijumi za ulazak u EU „isti za sve“. Na pitanje Srne da li uopšte postoje kriterijumi za kandidatski status i članstvo i, ako postoje, koji su ili postoje uslovi samo za BiH, iz Evropske komisije su odgovorili da je taj proces „naravno, isti za sve jer se zasniva na sopstvenim zaslugama“.

Iz Evropske komisije su naveli da u EU moraju vidjeti napredak u pogledu 14 ključnih prioriteta da bi BiH dobila kandidatski status članstvo za EU.

Na pitanje prema kojim uslovima i meritumu se govori o kandidatskom statusu za Moldaviju i Ukrajinu, iz Komisije su odgovorili da su se svim tim pitanjima pozabavili predsjednik Komisije Ursula fon der Lajen i komesar EU za proširenje Oliver Varhelji na konferenciji za novinare, uključujući BiH, gdje treba vidjeti napredak u pogledu 14 ključnih prioriteta identifikovanih u Mišljenju Komisije i odobrenih od Savjeta.

Posljednja zemlja koja je primljena u EU je Hrvatska 2013. godine, a proces razmatranja zahtjeva za članstvo je trajao deset godina.

Albanija je dobila status kandidata 2014. godine, dok je Turska taj status dobila još 1999. godine, ali ni jedna od ovih zemalja još nije postala članica EU.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana