Dodik: Ni pred jednim pritiskom neću odustati

SRNA
Dodik: Ni pred jednim pritiskom neću odustati

BANjALUKA - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ocijenio je da, ako je vrhunac političkog umijeća odlazećeg saziva Evropskog parlamenta predlaganje sankcionisanja njegovog stava i slobodne misli - onda su definitivno promašili zanimanje.

"Odlazeći saziv Evropskog parlamenta pozvao je da mi se uvedu sankcije jer uporno u BiH insistiram na onome na čemu je i EU sazdana - na mnogo razgovora i dogovora kako bi se postigao konsenzus i dogovorila rješenja", napisao je Dodik na platformi "Iks".

On je upitao šta je destabilizirajuće u stavu da se moraju poštovati Dejtonski sporazum, Ustav, međunarodno pravo, Povelja UN?

"Da li to vi, po ugledu na sarajevske tužioce i sudije, promovišete da je poštovanje Ustava i zakona kažnjivo, a njihovo kršenje poželjno ponašanje? O kojem secesionizmu govorite?", upitao je Dodik.

Dodik je ukazao da oni govore i sude o BiH, a nikada nisu kročili u nju, ne znaju njenu istoriju, nasljeđe, odnose, te da politiku vode na osnovu naslova u novinama i tabloidima.

"Neodoljivo podsjećate na one što ispred prodavnice piju pivo i samouvjereno pričaju o svemiru na osnovu teksta pročitanog u `Mikijevom zabavniku`", smatra Dodik.

Dodik je ukazao na činjenicu da je današnja BiH plod ugovora Republike Srpske i Federacije BiH, te u pitao zar nije evropski standard da kada jedna strana ne poštuje ugovor, druga može zatražiti raskid?

"Nikada nisam za Republiku Srpsku tražio ništa što joj Dejtonskim sporazumom ne pripada, ali ne pristajem na manje od onoga što joj pripada. Neki drugi su umislili da će BiH biti veća ako Republika Srpska bude manja", rekao je Dodik.

On je naveo da bi glasovi koji su insistirali da se pitanje sankcija nađe u rezoluciji - takve sankcije uveli i liderima zemalja EU iz istih razloga, ali ne mogu.

"Obilježje neiskusnih ili kratkovidih političara je da stvari posmatraju crno-bijelo i pribjegavaju jednostavnim rješenjima", rekao je Dodik.

Dodik je napomenuo da su Republika Srpska i njeni kadrovi, prema svim izvještajima Evropske komisije, najviše uradili na tome da se BiH približi otvaranju pregovora sa EU.

"Bilo bi pošteno da su pojedinci iz Evropskog parlamenta i to primijetili. Bilo bi još poštenije da su osudili dolazak diplomata iz zemalja koje nikakve veze sa BiH i EU nemaju da ovdje pritiskaju partnere da ne pristaju na dogovore u vezi sa evropskim zakonima", naglasio je Dodik.

On je ocijenio da su u onome što nisu napisali - definisali sebe, a u onome što su napisali - definisali su svoje frustracije.

"Kao i sa brojnim drugim liderima na koje vrše pritisak, ni sa mnom im to neće proći. To zna i Republika Srpska i zato sam njen demokratski izabrani predsjednik i nikada ni pred jednim pritiskom neću odustati od svojih zakletvi", poručio je Dodik.

Evropski parlament u rezoliciji je ponovo pozvao da se uvedu "ciljane sankcije" protiv Dodika, te ostalih višerangiranih zvaničnika Srpske i Srbije "koji pružaju materijalnu i podršku secesionističkoj politici", te da sve članice "osiguraju da slične sankcije može usvojiti Evropski savjet, i da ih uvedu bilateralno ili zajedno sa ostalim članicama, ukoliko njihovo usvajanje nije moguće u Savjetu". /

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana