Dodik: Naša osveta je sjećanje na stradale Srbe

Srna
Milorad Dodik
Foto: Srna | Milorad Dodik

BANjALUKA - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je na obilježavanju 82 godine od zločina nad Srbima u Garavicama kod Bihaća da je 15.000 Srba pobijeno jer su bili pravoslavne vjere, da su ih ubijale njihove komšije, muslimani i Hrvati, te poručio da je najveća osveta - sjećanje i postojanje Republike Srpske.

- Kasnije su ti isti postali važni predstavnici u bivšoj državi. Zbog toga je i zapušteno i oskrnavljeno spomen-obilježje - rekao je Dodik.

On je u obraćanju naglasio da je u Garavicama stradalo više Srba nego Bošnjaka u Srebrenici, ali da i to nije dovoljno da ovaj dan prođe bez provokacije.

- Danas su ovdje pojedini, koji sve snimaju i šalju na portale, da bi se mogli iživljavati. Danas u ovom mjestu Srba nema, i to dovoljno govori o namjerama prema Srbima - istakao je Dodik.

On je ukazao da u Garavicama nema predstavnika međunarodne zajednice, ali ni predstavnika lokalnih vlasti da iskažu poštovanje prema žrtvama.

- Pokušavamo da dobijemo saglasnost da nešto izgradimo ovdje, ali ne možemo. Ostaćemo posvećeni ovom mjestu i pokušaćemo sa našom Crkvom izgraditi spomen-kapelu sa imenima svih žrtava - naglasio je Dodik.

On je ukazao da se o ovom zločinu nije znalo i nije se učilo u bivšoj državi.

- Tako je i u Brodu na Drini. I danas ima onih koji misle da je to tako trebalo. Nećemo više dozvoliti udarac na našu zemlju i naša prava - rekao je Dodik.

Predsjednik Republike Srpske je ponovio da granica u BiH postoji i da su jasne nadležnosti.

- Boli me kao pripadnika srpskog naroda što ovdje nema dostojanstvenog obilježja za stradale Srbe. Muslimani i Hrvati dostojanstveno obilježavaju stradanja. Uvijek će tako biti, a mi ćemo u Federaciji kako možemo - istakao je Dodik.

Prethodno je u Garavicama kod spomenika ubijenim Srbima služen parastos te su položeni vijenci. Početkom Drugog svjetskog rata 1941. godine ustaše su u mjestu Garavice, jednom od najvećih stratišta srpskog naroda u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj /NDH/, pobile 12.000 srpskih civila, a među žrtvama je bio i veliki broj djece.

Prema engleskim obavještajnim podacima, na širem području Bihaća ubijeno je između 14.000 i 14.500 ljudi, a vlasti bivše Jugoslavije su prikrivale masovne pokolje i ubistva Srba zbog proklamovanja ideje bratstva i jedinstva kojom su potpuno izjednačile krvnika i žrtvu.

Obilježavanje sjećanja na stradanje Srba u Garavicama organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana