Dodik: Marfi nasrnuo i na integritet Srpske

Agencije
Foto: Velibor Tripić

BANjALUKA - Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik istakao je da je neprihvatljivo da jedan ambasador, bio on i američki, drži slovo članu Predsjedništva BiH, pa i ostalim liderima u BiH, prelazeći granicu ne samo dobrog diplomatskog ponašanja, već i lične pristojnosti.

Na pitanje Srne da prokomentariše pisanje ambasadora SAD u BiH Majkla Marfija na svom blogu da je “Dodik, umjesto da se fokusira na stvarna pitanja koja brinu građane - korupciju, slabu mogućnost zapošljavanja i inflaciju, odabrao da napada dejtonski poredak i podriva državne institucije”, srpski član Predsjedništva BiH je odgovorio da je šteta što „Marfi svojim istupima pokazuje da je on u stvari strana u sukobu u BiH, a ne predstavnik države garanta Dejtonskog mirovnog sporazuma, koji je urušen ponajviše zahvaljujući predstavnicima SAD koji su posljednjih 30 godina ovdje dolazili u različitim ulogama“.

-Populizam koji pokazuje američki ambasador pričom o borbi protiv kriminala i korupcije je pokušaj da se prikrije da je upravo međunarodna zajednica kreirala rješenja protivno Dejtonskom sporazumu, koja ne da nisu dala rješenje za korupciju i kriminal, nego su postali izvor i korupcije i kriminala. Dakle, ambasador Marfi se buni i bori protiv onoga šta su njegovi prethodnici kreirali kršeći međunarodni sporazum. Račune za međunarodne eksperimente bi da pošalje legalno izabranim političarima u BiH, koji nisu učestvovali ni na koji način u kreiranju loših rješenja - istakao je Dodik.

Dodik je rekao da zadivljuje kako američki ambasador primjećuje šta je on rekao na skupu građana Republike Srpske, a „ne primjećuje šta od SAD favorizovana opozicija u liku SDS i PDP radi i govori danima“.

-Ne želim da vjerujem da samo prati šta govori Milorad Dodik. Ali, ako baš prati šta govori Milorad Dodik poručio bih mu na kraju da poštujemo SAD, njihovu snagu i moć, ali da prije svega poštujemo sebe i lični integritet i integritet Republike Srpske, onakve kakva je dogovorena u Dejtonu. A ambasador je svojim tekstom nasrnuo i na jedno i drugo. Nadam se da će se brzo vratiti u okvire dobrog diplomatskog ponašanja, shvatiti da on ovdje nije domaćin nego gost. I to našom voljom - poručio je srpski član Predsjedništva BiH.

Marfi je, kako navode mediji u FBiH uputio “oštar prijekor” Dodiku kojeg je optužio za “sve drskije napade” na stabilnost BiH.

-Umjesto da se fokusira na stvarna pitanja koja brinu građane - korupciju, slabu mogućnost zapošljavanja i inflaciju - Dodik je odabrao da napada detojnski poredak i podriva državne institucije - napisao je Marfi.

Američki diplomata je otvoreno podržao Kristijana Šmita i njegovu odluku da nametne izmejne Ustava F BiH i Izbornog zakona istakavši da je time osigurano bolje funkcionisanje entiteta i otklonjena mogućnost blokada.

Naveo je da je Šmit bio prisiljen da dheluje kada su to već izbhegli domaći političari, kojima je prebacio da se već 20 godina bave “političkim poziranjem” umjesto pronalaženjem mogućih rješenja za probleme koje BiH ima.

-Nastavićemo da insistiramo na odgovornosti onih koju su na vlasti u BiH. Pojedinci koji poduzimaju aktivnosti protiv Dejtona, podrivaju demokratiju u BiH ili koji provode koruptivne aktivnosti, od političara do tužilaca, i dalje će se suočavati sa sankcijama - napisao je Marfi.

Dodao je da su „političari u BiH do sada bili samo razočaranje za građane ove zemlje“  i poručio da je „krajnje vrijeme da promijene svoje ponašanje i pokažu odgovornost prema biračima“.

Komentarišući stanje u BiH kao i ishod Opštih izbora od 2. oktobra, Marfi je na blogu Ambasade ocijenio da je „došlo vrijeme za uspostavljanje odgovorne vlasti koja će raditi u interesu građana i provoditi reforme, a na Tužilaštvu BiH je zadatak da istraži tvrdnje o krađama i nepravilnostima u izbornom procesu“.

Ponovio je da SAD ostaju spremne da pomognu BiH, ali da, kako je naveo, ne mogu raditi posao koji pripada domaćim političarima.
 


 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana